توانایی بخشیدن | چگونه دیگران با ببخشیم؟

توانایی بخشیدن | چگونه دیگران با ببخشیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/21

همه ما از دست افراد دیگر ناراحت و دلگیر می شویم و یا به صورت خواسته یا ناخواسته سبب ناراحتی دیگران می شویم، در چنین شرایطی انسان آزوده خاطر می شود و دوست دارد انتقام بگیرد و پاسخ دهد، اما بخشیدن بهترین کاری است که انسان می تواند انجام دهد، ولی با این حال کاری سخت می باشد و هر کسی توانایی بخشید ندارد، از این رو، در این مقاله ترجمه مقاله ای در مورد چگونه بخشیدن از روانشناس جمهوری آذربایجان را تقدیم شما می کنیم.

هر انسان با توجه به نوع تربیت آن و شخصیت اش، نگاه اش به دنیا شکل می گیرد. در بین انسان ها منازعات و ناراحتی ها به وجود می آید. انسان از افرادی ناراحت می شود و در درونش احساس عصبانیت شکل می گیرد و ناراحت می گردد. ناراحتی می توان گفت که، عصبانیت پنهان شده است.

همه ما گاهی از دست فردی ناراحت می شویم، یا رفتارهای نامناسب را شاهد بوده ایم و همه ما هم دیگران را اذیت کرده ایم، با حرف یا رفتار ناخوشایند، افرادی را نارحت کرده ایم، عصبانی کرده ایم. گاهی رخ داده است که با فردی رفتار بد ناخوسته ای داشته ایم و سپس دچار عذاب وجدان شده ایم. درست است این احساسات در هر کسی وجود دارد.

معمولا دلمان را افراد نزدیک که برایشان اهمیت قائل هستیم، بیشتر می شکنند. افراد نزدیک ما را ناراحت می کنند و گویا این که دنیا به پایان رسیده است، به خودمان قول می دهیم، وی را هیچ وقت نمی بخشیم.

لکن باید در نظر داشته باشیم که، بلد بودن بخشیدن بسیار اهمیت دارد. افرادی که توانایی بخشیدن دارند داری ذاتی پاک و زیبا می باشند. البته بخشیدن خیلی سخت می باشد. همه ما می دانیم که، این بار سنگینی است، حقیقتاً افکار منفی بر روحیه و احوال انسان تاثیر می گذارد. ناراحتی هایی که در دلمان می ماند، مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. از ارتباط با دیگران، خانواده و کار بازمان می دارد. ما را در دام خشم گرفتار می کند، در این موقع به افراد و نزدیکان خود، که گناهی ندارند، رفتار تهاجمی نشان می دهیم، از این احساس به راحتی رها نمی شویم. اما تجربیات نشان می دهند که، رها شدن از این احساسات برای سلامتی انسان و به طور کلی بر روی زندگی انسان تاثیر بسیار مثبت دارد.

افرادی که بلد نیستند، ببخشند با احساسات منفی پر می شوند. در نتیجه انسان با صد نوع بیماری رو برو می شود. علل به وجود آمدن بیماری ها استرس می باشد. مغز انسان به دلیل داشتن استرس هورمون های کورتیزول (Cortisol) و اپی‌نفرین (Adrenaline) را در میزان زیاد ترشح می کند و به سیستم غدد درون ریز پیام می فرستد، در نتیجه در عضلات تنش به وجود می آید و فشار خون افزایش می یابد و سبب افزایش ضربان قلب و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می گردد.

توانایی بخشیدن | چگونه دیگران با ببخشیم؟

- چگونه بخشیدن را یاد بگیریم؟

در درجه اول باید علل و دلایل ناراحتی و اذیت را بدانیم. گاهی پیش می آید که انسان متوجه می شود آن چیزی که به خاطرش ناراحت است، ارزش ناراحتی ندارد. اما با این حال با خود می گوید: «او را هیچ وقت نمی بخشم؟» وقتی این جمله را می گویید، خود را جای این فرد بگذارید و تلاش کنید، وی را درک کنید. گاهی پیش می آید که انسان ناخواسته کسی را اذیت می کند. انسان در درجه اول به دلیل آسیبی که به دیگری زده است، ناراحت می شود. به همین دلیل تاسف می خورد. برخی از انسان ها به احساس ناراحتی خود نمی توانند غلبه کنند. برخی دیگر ناامید می شوند و خود را گناه کار حس می کنند و برخی دیگر به دنبال انتقام گیری می روند.

یاد گرفتن بخشید آن قدر هم سخت نیست. اما تمایل به بخشید و اقدام به آن سخت می باشد. ولی لازم نیست در همان روز فردی را بخشید. چرا که در این وضعیت فرد به اندازه زیاد عصبانی است و زمان می برد تا آرام شود.

توانایی بخشیدن | چگونه دیگران با ببخشیم؟

در زمان بخشید لازم است که حتما از ته دل باشد. چرا که گاهی انسان به صورت مصنوعی با کسی ارتباط بر قرار می کند و این موجب ناراحتی آنها می شود.

البته بخشید این نیست که آنها را فراموش کنیم. بخشید موجب تغییر رفتار انسان می شود و موجب می شود ناراحتی، عصبانیت و درد درونی کمتر شود.

نویسنده: آی گون آقا بالایف (Aygün Ağabalayeva) روانشناس

منبع: pcc.az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3255
تعداد کل بازدیدها: 719620

نظرات کاربران

*