تنظیم فرمان یا میزان فرمان چیست و چه زمان به تنظیم فرمان نیاز است؟

تنظیم فرمان یا میزان فرمان چیست و چه زمان به تنظیم فرمان نیاز است؟

یکی از اجزاء و قطعات بسیار مهم در خودرو ها فرمان خودرو است که بوسیله آن چرخ ها حرکت کرده و خودرو هدایت می شود. به منظور اینکه خودرو در مسیر صحیح حرکت کند، فرمان خودرو باید تنظیم شود و همانطور که ذکر شد فرمان به چرخ های جلو متصل هستند و در اینجا منظور از تنظیم فرمان و میزان فرمان تنظیم کردن فاصله داخلی بین قسمت جلو و عقب چرخ های جلو خودرو است تا نسبت زوایای آن به دیگر اجزاء سیستم جلوبندی خودرو متناسب باشد. به بیان ساده تر میزان فرمان به معنای یکسان بودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ های جلو ماشین است. حال با توجه به درک معنی تنظیم یا میزان فرمان، در ادامه نحوه تشخیص مشکل در سیستم فرمان و زمان نیاز به تنظیم فرمان توضیح داده می شود.

در پاسخ به این سوال که چه زمانی به تنظیم فرمان نیاز است باید این نکته یادآوری شود که در شرایط معمولی توصیه می شود که سالی یکبار برای میزان فرمان ماشین خود به تعمیرگاه های تخصصی یا مراکز تنظیم فرمان مراجعه نمایید. این تنظیم فرمان سالیانه مربوط به شرایط عادی استفاده از خودرو یعنی در جاده های آسفالت، بدون چاله و دست انداز می باشد اما اگر خودروی خود را در جاده های ناهموار که چاله و دست انداز زیاد دارد استفاده می کنید زمان تنظیم فرمان باید زودتر باشد. ضمن اینکه گیر کردن لاستیک اتومبیل در چاله یا برخورد آن با جداول کنار خیابان یا دیگر موانع سبب به هم خوردن تنظیم فرمان شده و شما حتما باید به منظور میزان فرمان به مرکز تنظیم فرمان/تعمیرگاه مراجعه نمایید.

راه های تشخیص به هم خوردن تنظیم فرمان و نیاز به تنظیم/میزان فرمان خودرو

یکی از راه های تشخیص نیاز به تنظیم فرمان برهم خوردن یا تراز نبودن غربیلک فرمان است – یعنی غربیلک فرمان باید در وسط قرار گیرد بطوریکه راننده دید مستقیم بر آمپر داشته باشد و همچنین در حالت توقف بتواند از روی موقعیت غربیلک زاویه چرخ ها را تشخیص دهد. برهم خوردن تنظیم چرخ ها سبب می شود که غربیلک فرمان نیز کج قرار گیرد. البته در برخی از موارد تعمیرکار غیرحرفه ای ممکن است هنگام تنظیم فرمان به تراز بودن غربیلک فرمان توجه نکرده باشد. اما بطور کل اگر غربیلک فرمان شما نسبت به قبل تغییر کرده باشد نشان دهنده برهم خوردن تنظیم فرمان و از تنظیم خارج شدن فرمان است.

یکی دیگر از نشانه های نیاز به تنظیم فرمان بوجود آمدن حالت به اصطلاح کشیدن فرمان است. کشیدن فرمان خود حالات مختلفی می تواند داشته باشد از جمله اینکه فرمان ممکن است به چپ یا راست کشیده شود یا تمایل به حرکت به سمتی که فرمان به ان سمت چرخیده شده است، داشته باشد. دقت کنید که این کشیده شدن فرمان درحالت حرکت مستقیم و در جاده صاف و هموار می باشد یعنی اگر جاده دارای شیب باشد و شما با رها کردن فرمان ماشین به سمت شیب تمایل پیدا کرد، نشانه برهم خوردن تنظیم فرمان نیست. برای مثال در جاده های ایران عموما جاده به سمت راست کمی شیب دارد که شما با رها کردن فرمان خودرو کمی به سمت راست متمایل می شود.  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.9
sigmaمجموع آرا: 8

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
تنظیم فرمان یا میزان فرمان چیست و چه زمان به تنظیم فرمان نیاز است؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.9
sigmaمجموع آرا: 8


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
M
مصطفی ( 2017-12-30 19:46:01 )
سلام.تعمیرگاهی میخام برم که جلوبندی ومیزان فرمان با دستگاه لیزری جهت پراید داشته باشه تو تهران .اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم.