تنظیم شیر دهی به کودک | قواعد و روش شیر دهی

تنظیم شیر دهی به کودک | قواعد و روش شیر دهی

بسیاری از خانم هایی که برای اولین بار مادر می شوند، در مساله شیر دهی با مشکلات زیادی مواجه می شوند، برخی از مادران نمی دانند که چقدر باید به کودک شیر بدهند و یا چطوری باشد شیر بدهند، در حالی که متخصصان و کارشناسان تغذیه و کودک عنوان می کنند که با هر تمایل و خواستن کودک به شیر خوردن مادر باید شرایط شیر خوردن را آماده کند و نگران زیاد شیر خوردن کودک نباشد.

یکی از شرط های اساسی تغذیه کودک با شیر مادر، این است که شیر مادر درست با نیاز کودک به وی داده شود.

معنای این جمله چیست؟ این جمله به این معنا است که، کودک به هر دلیلی که می خواهد مانند بازی، گریه، ناراحتی و ... لازم است، که شیر داده شود. یعنی هر وقت کودک بخواهد و هر چقدر که می خواهد، شیر بخورد، برای این باید شرایط مهیا باشد. این تنها به این دلیل نیست، که کودک از شیر خوردن سیر شود، برای راحتی روانی کودک هم لازم است، برای اینکه کودک خود را راحت احساس کند، در طول یک ساعت 4 بار می توان به کودک شیر داد و نیاز به اجتناب از این کار نمی باشد، البته در دوره های اولیه این طوری است و بعدا کودک ریتم غذایی خود را تنظیم می کند و در این موقع فاصله بین شیردهی کودک به مرور بیشتر می شود.

یکی از شاخص های مهم و واجب «مدت زمان» شیردهی است، که آن را هم خود کودک تنظیم می کند، لازم نیست که کودک راف تا وقتی که سینه مادر را رها نکرده از شیر خوردن جدا کنید. بر عکس، کودک سیر نشده و در پستان مادر هم اختلالات مختلفی به وجود می آید.

همه کودکان به یک شکل شیر نمی خورند، برخی کودکان به فاصله کم و تند تند غذا می خورند و برخی دیگر بر عکس خیلی کم شیر می خورند. به همین دلیل برای برخی کودکان ده دقیقه شیر خوردن فعال موجب سیری می شود و برای برخی دیگر نیم ساعت و برخی دیگر زمان زیادی لازم است. لذا مادران باید به این توجه داشته و صبور باشند.

تنظیم شیر دهی به کودک | قواعد و روش شیر دهی

در زمان غذا دادن به کودک با شیر مادر نیاز به هیچ گونه زمان بندی و جدول بندی نیست و دلیلی هم برای ترس از این که کودک بیش از اندازه غذا بخورد، وجود ندارد. چرا که شیر مادر در معده کودک متوقف نمی شود و بعد از 15 دقیقه وارد روده کوچک شده و روده توانایی گوارش شیر مادر به مقدار زیاد را دارد.

مشخص شده است که، شیر مادر خود به خود برای گوارش و هضم مفید است. همان طور که می دانیم، در ترکیبات آن یکسری آنزیم هایی وجود دارد که، تنها به دلیل تاثیر آن، مواد چرب و دیگر مواد موجود در شیر مادر در مدت زمان کم هضم می شود. لذا هیچ گونه ضرری به ارگانیسم بدن کودک ندارد و توانایی شیر خوردن دائمی را دارد.

شیر دادن شبانه بسیار مهم و ضرروری می باشد. تنها در مادرانی که شب به کودک خود شیر می دهند، روند شیر دهی به صورت فعال تحریک می شود و سبب ترشح بیشتر شیر می گردد. چون هورمونی غدد ترشح شیر را تحریک می کنند، در ساعت های شب بیشتر ترشح می شود. علاوه بر این شیر دادن شبانه برای کودک هم مفید محسوب می شود. چون شیر مادر در شب بسیار مفیدتر و ترکیبات آن غنی تر می باشد.

علاوه بر این، شیر دادن شب مانع از راکد شدن شیر در سینه می شود. در طرف دیگر، بر اساس تحقیقات دانشمندان، بعد از زایمان در عرض شش ماه اول در 96 درصد مانع از بارداری مجدد خانم ها می شود. در ساعت شبانه شیر دادن نباید 3 ساعت بیشتر از هم فاصله داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219766
تنظیم شیر دهی به کودک | قواعد و روش شیر دهی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)