تنبلی چشم چیست | خطرات تنبلی چشم کدامند

تنبلی چشم چیست | خطرات تنبلی چشم کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/30

تنبلی چشم امروزه در برخی از کودکان مشاهده می شود و هر ساله اعلام می شود که کودکان باید معاینات لازم در این مورد را انجام دهند. چرا که اختلال تنبلی چشم بسیار خطرناک است و معمولا در یک چشم روی می دهد و اگر درمان نشود منجر به نابینایی و یا کم بینایی شدید می گردد.

تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia)، به شرایطی گفته می شود که یکی از چشم ها به صورت کامل و یا 90 درصد از توانایی دید خود را از دست می دهد. این اختلال و بیماری در سلول ها ته چشم به وجود می آید. این مشکل در کودکان کم سن و سال و حتی در کودکان تازه به دنیا آمده هم می تواند روی دهد. این اختلال که معمولاً در یک چشم دیده می‌شود. دلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم، انحراف چشم، یا عدم شفافیت مسیر بینایی به دلیل داشتن عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، یا افتادگی پلک رخ می‌دهد.

در کودکانی که دارای مشکل مادرزادی می باشند، یکی از چشم ها توانایی دید لازم را ندارد. سلول های عمق چشم می توان گفت که غیر فعال هستند. در چشم کودک ضعف وجود دارد و اگر به موقع به وسیله عینک درمان نشود، سلول های عمق چشم به خواب می روند و چون مغز سیگنالی از این چشم دریافت نمی کند، چشم را مسدود و یا اصطلاحاً آن ا خاموش می کند. به عبارت دیگر عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را «خاموش» کند. این تغییرات را تنها با معاینات چشم پزشکی می توان مشخص کرد. چرا که تنبلی چشم با نگاه کردن والدین به چشم کودک قابل تشخیص نیست و از لحاظ ظاهری هم هیچ نشانه ای ندارد و کودک هم با صحبت کردن نمی تواند آن را منتقل کند. حتی با بزرگ شدن کودک این چشم واضح نمی بیند و با گذر زمان ضعیف می شود که این روند طبیعی می باشد. کودک تنها با یک چشم خود را اداره می کند. اما با معاینه چشم پزشکی مشخص می شود که مثلا یکی از چشم های کودک 10 درصد بینایی خود را از دست داده است.

تنبلی چشم می تواند در اثر دوربینی (Hyperopia) یکی از عیوب انکساری چشم و به معنی این است که چشم بیمار در دیدن اشیای نزدیک دچار اشکال باشد. به ویژه دروبینی شدید که به ان سندرم دور بینی می گویند و هم انحراف چشم به وجود آید. به همین دلیل بیماری دوربینی را هم با معاینه و استفاده از عینک لازم می باشد که درمان کرد. در اینجا مسئولیت اصلی با والدین می باشد، به ویژه کودکان نارس به دنیا آمده و کودکانی که در رحم مادر مشکلاتی داشته اند، حتما باید معاینات لازم را انجام دهند. در اصل هر کودک تازه به دنیا آمده حتما باید معاینه عمق چشم را انجام دهد.

توانایی بینایی انسان تا سن 9 الی 11 سالگی تمام رشد خود را به پایان می رساند. به همین دلیل بعد از 9 سالگی امکان معالجه تنبلی چشم ممکن نیست و بی تاثیر است. والدین با بینایی کودکان بیگانه نباشند و حتما بعد از تولد در سه ماه و شش ماه اول بینایی کودک را معاینه کنند و سپس سالی یکبار کودک را به چشم پزشک ببرند. اگر مشکلی وجود داشت، حتما از عینک استفاده کنند و تحت نظارت چشم پزشک باشند.

در کودکانی که دارای انحراف چشم می باشند، به علت اینکه سیاهی چشم در جایگاه واقعی خود قرار ندارند، امکان به وجود آمدن تنبلی چشم وجود دارد. به همین دلیل انحراف چشم حتما باید در سنین پایین درمان شود. چرا که احتمال دارد منجر به کم بینایی شدید شود.

درمان تنبلی چشم تنها به وسیله عینک می باشد، یعنی باید تلاش کرد که، سلول ها و عصب های ته چشم غیر فعال نشوند. این هم باید تا 3 سالگی حل شود. اگر سلول ها و عصب های ته چشم بخوابد، تنها بعد از 18 سالگی است که می تواند با عمل لیزر و عمل غشای پرده ای به این افراد کمک کرد. لذا درمان تنبلی چشم در کودکان تنهای زمانی است که چشم هنوز به خواب نرفته و خاموش نشده باشد.

متاسفانه در دوره های اخیر مشکل تنبلی چشم را بسیار مشاهده می کنیم. چرا که در میان کودکان به طور کلی بیماری های چشم بسیار شایع شده است. به صورت نرمال وجود تنبلی چشم ممکن نیست. اختلال چشم در کودکان در داخل رحم به وجود می آید. تنها در داخل رحم است که بینایی و چشم کودک درست رشد نمی کند. در دوران معاصر علت این می تواند با تغذیه، ژنتیک، اکولوژی، فاکتورهای بیرونی، گاهی امواج تلفنی، اشعه الکترومغناطیسی ارتباط داشته باشد. به همین دلیل والدین باید بدانند که، در درجه اول نوزاد را باید به نزد چشم پزشک ببرند. با این دلایل که من ندارم، در نسل من نیست و در کودک هم نمی تواند باشد خود را راضی نکنند.

در دنیای معاصر، تجهیزات پزشکی حتی اختلاللات ریز را هم آشکار می کنند. تنها لازم است که در این باره کوتاهی نکنید. تا شش سالگی لازم است درمان تنبلی چشم انجام شود. درمان تنبلی چشم شدید بسیار سخت می باشد، گاهی می شود که، تنها با عینک مشکل حل نمی شود و امکان فعال کردن سلول های خوابیده ته چشم ممکن نمی باشد و چشم کور می شود. برای جلوگیری از تنبلی چشم، کودک باید بعد از تولد در زایشگاه توسط متخصص کودکان و در سنین ۳ تا ۴ ماهگی و ۲ تا ۳ سالگی توسط اپتومتریست معاینه شود. محققان می‌گویند، تماشای انیمیشن‌های سه بعدی با استفاده از عینک سه بعدی، می‌تواند یک گزینه مناسب برای درمان تنبلی چشم در کودکان باشد

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*