تمیز کردن آشپزخانه | اهمیت تمیز کردن آشپزخانه | روش تمیز کردن و شستن آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه | اهمیت تمیز کردن آشپزخانه | روش تمیز کردن و شستن آشپزخانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

این روزها، که به سال جدید و تحویل سال نزدیک می شویم، طبق رسم و سنت های دیرینه، ایرانیان شروع به خانه تکانی می کنند، خانه تکانی سنتی قدیمی و نیکو در میان ایرانیان می باشد. آشپزخانه یکی از اهداف اصلی در خانه تکانی است، که معمولاً اکثر خانواده ها قبل از تحویل سال سعی می کنند آن را تمیز کنند و بشورند، ولی آیا با تمیز کردن آشپرخانه میکروب و باکتری های آن از بین می رود؟ آیا برای تمیز کردن آشپزخانه باید از مواد آنتی باکتریال و ضد عفونی کننده استفاده کنیم؟

روزنامه د تلگراف (The Telegraph) نوشته است، استفاده از تمیزکننده های آنتی باکتریال برای تمیز کردن آشپزخانه، تنها آشپرخانه را به مدت 20 دقیقه تمیز نگه می دارند. استفاده از آنها به طور کلی وقت تلف کردن است.

دکتر کلرا لانیون (Clare Lanyon) دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه نورثامبریا (Northumbria University)، در شهر نیوکاسل – آپون - تین به این نتیجه رسیده است که، انسان به صورت کلی در استفاده از تمیز کننده های آنتی باکتریال و دیگر پاک ها کننده های ضد عفونی کنند، برای تمیز کردن آشپرخانه زحمت و هزینه غیر ضروری متحمل می شوند.

تمیز کردن آشپزخانه چه با مواد آنتی باکتریال و ضد عفونی کنند و چه بدون آنها تنها 20 دقیقه زمان لازم است، تا دوباره باکتری ها شروع به تکثیر کنند. این دانشمند گفته است که، برای تمیز کردن آشپزخانه استفاده صابون و آب معمولی بسیار مفیدتر و بهتر است. چرا که مواد شیمیایی موجود در ترکیبات صابون موجب غافگیری باکتری ها شده و آنها را نابود می کند.

دکتر لانیون این مطالب را در گفتگو با روزنامه د تلگراف بعد از انجام یک آزمایش در سازمان BBC، انجام داده است. در سازمان بی بی سی، برنامه ای با عنوان «باور کن به من، من دکتر هستم» (Trust Me I'm A Doctor)، به بررسی این موضوع پرداخته است.

تجربیات و تحقیقات انجام شده در این برنامه نشان داده است که، بعد از تمیز کردن باکتری ها و میکروب های آشپزخانه با تمیز کننده ها، بعد از 12 ساعت به صورت کامل سطوح آشپزخانه را میکروب های و باکتری های جدید مجدداً می پوشاند. اما در در کنار این، دکتر توصیه نموده است که، بعد از اینکه در آشپزخانه گوشت خام خرد می شود و پخته می شود، حتما باید آشپرخانه تمیز کرد.

بهترین وسیله برای این کار، تمیز کردن سطوح آشپزخانه با آب و صابون می باشد. لذا می توان گفت که هیچ آشپزخانه ای را نمی توان بدون میکروب نگهداری کرد. چرا که تمام خانه، خواهی - نخواهی با میکروب ها پر است. برخی از باکتری ها هر 20 دقیقه تکثیر می شوند، به همین دلیل برای به وجود آمدن میلیون ها باکتری تنها زمان کمی نیاز است. گاهی برای اینکه آشپزخانه دوباره توسط باکتری های پوشیده شود؛ تنها شش ساعت زمان نیاز است. این دانشمند اضافه کرده است، وسواس به خرج دادن و خانه را از سر تا پا تمیز کردن کار بیهوده و عبث است، چرا که اصلاً این کار امکان پذیر نیست.

در عوض آقای دکتر لانیون توصیه کرده است، که انسان ها سیستم ایمنی و دفاعی بدن خود را تقویت کنند، تا باکتری ها و ویروس ها به بدن آسیب جدی وارد نکنند.

- آیا آشپزخانه را قبل از غذا و یا بعد از غذا تمیز کنیم؟.

در پایان دکتر توصیه می کند که، تمیز کاری ها را تنها در ساعات کم خطر، مثلاً بعد از غذا خوردن بهتر است انجام دهیم. اما همه روز تعطیل خود را صرف شستن و تمیز کردن آشپزخانه نکنید. این به صورت کلی بی معنا می باشد.

چرا که مناطق و سطوحی از آشپزخانه که ما تمیز می کنیم، در همان لحظه میکروب ها و قارچ های دیگر در آن سطوح به وجود می ایند. دکتر گفته است، من به شخصه وقت خود را طرف خریدن شوینده های آنتی باکتریال نمی کنم، تجربه نشان می دهد که، به جای استفاده از مواد تمیز کننده معاصر، می توان از روش سنتی آبا و اجدادی خود یعنی آب و صابون استفاده کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276388

نظرات کاربران

*