تملک اموال و مالکیت املاک توسط اتباع خارجی چگونه است؟

تملک اموال و مالکیت املاک توسط اتباع خارجی چگونه است؟

همانطورکه در مقاله تبعه خارجی چیست؟ تابعیت خارجی داشتن یعنی چه؟ تابعیت و تبعه خارجی تعریف شد، اشخاصی که تابعیت ایرانی ندارد، تبعه یا اتباع خارجی محسوب می شوند. این اتباع خارجی برای در اختیار داشتن و مالکیت اموال منقول و غیر منقول باید تابع شرایط و محدودیت هایی باشند که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می شود.

نکته اول اینکه اتباع خارجی در ایران برای مالکیت/تملک اموال منقول(مانند وسایل نقلیه، لوازم خانگی و امثالهم) با محدودیت خاصی مواجه نبوده و می توانند طبق ماده 5 قانون مدنی از حقوق مربوط به مالکیت اموال منقول بهره مند گردند. البته خروج این اموال از ایران نیز تابع قوانین مربوط به مالیات، عوارض، میراث فرهنگی و بعضا قوانین و محدودیت های مربوط به امنیت ملی می باشد.

اما درخصوص اموال غیر منقول(انواع زمین، املاک مسکونی و تجاری و امثالهم) قانون محدودیت هایی را برای اتباع خارجی وضع و تعریف کرده است. دلیل این محدودیت تملک اموال غیرمنقول حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران است.

در ایران قانونی برای اموال غیرمنقول اتباع خارجی وجود دارد که طبق آن کلیه اتباع خارجی از تملک اراضی زراعی محروم شده اند و تنها امکان تملک املاک مسکونی برای اتباع خارجی وجود دارد و آن هم تابع شرایط و ضوابط خاصی از جمله اجازه رسمی دولت ایران است. این قانون به سال 1328 بر می گردد و بعد از چند بار اصلاح در آیین نامه های اجرایی آن نهایت در سال 1374 آیین نامه جدیدی برای آن وضع شد.

ماده 1 آیین‌نامه چگونگی تملک اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی غیر مقیم در جمهوری اسلامی ایران" صریحا بیان می کند که اتباع خارجی که بدون داشتن پروانه اقامت دایمی به منظور سیاحت و استفاده ییلاقی مسافرتهای منظم فصلی در سنوات متعدد و متوالی به ایران‌می‌نمایند هر گاه بخواهند در ایران محلی را برای سکونت شخصی خریداری نمایند باید تقاضای خود را در اظهارنامه‌ای در بر دارنده مشخصاتی که در ادامه آمده و مدارک و‌اسناد مربوط از طریق یکی از نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج  از کشور و یا استانداری محل وقوع ملک به همراه مدارک و‌اسناد مربوط به وزارت امور خارجه تقدیم دارند.

اظهارنامه فوق الذکر موارد زیر را در بر می گیرد:

‌الف) نام و نام خانوادگی و شغل متقاضی
ب) تابعیت فعلی و تابعیت اصلی (‌در صورت تغییر تابعیت)
ج) سن، وضعیت، تأهل، تابعیت فعلی همسر متقاضی و تابعیت وی قبل از ازدواج و در صورت داشتن اولاد تعداد، جنسیت و سن هر یک
‌د) محل اقامت دایمی متقاضی

در این قانون و آیین نامه اجرایی شرایطی برای تملک اموال توسط اتباع خارجی ذکر شده است که می توان به پذیرش یا رد آن توسط وزارت خارجه و همچنین محل ملک که نباید در مناطقی که تملک املاک برای اتباع خارجی ممنوع شده است باشد، اشاره کرد.

مدارک مورد نیازی که تبعه خارجی برای تملک و در اختیار گرفتن املاک باید به وزارت خارجه یا فرمانداری تسلیم کند شامل تصویر سند مالکیت، نشانی محل وقوع ملک و تصویر اوراق گذرنامه متقاضی می شود که این اسناد و مدارک توسط وزارت خارجه بررسی شده و پس از کسب نظر از مراجع مربوطه از جمله وزارت کشور و وزارت اطلاعات موضوع درخواست تملک توسط تبعه خارجی به منظور تصمیم گیری نهایی به هیئت وزیران ارائه خواهد شد.

در مجموع با توجه به شرایط خاص و پیچیده تملک اموال توسط اتباع خارجی که در نهایت نیازمند تصمیم هیئت دولت/وزراء است می توان گفت که در اختیار داشتن یا مالکیت املاک یا اموال غیر منقول توسط اتباع خارجی تقریبا غیرممکن و یا بسیار دشوار است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)