تلویزیون اولین بارچگونه وارد ایران شد؟

تلویزیون  اولین بارچگونه وارد ایران شد؟

واژه تلویزیون از دو کلمه لاتین "تل" به معنی دور و "ویزیون" به معنی دیدن و بینایی، تشکیل شده است. این اختراع حاصل کار چندین دانشمند بود اما فردی که این وسیله را کامل و قابل استفاده کرد شخصی به نام "جان لاجی برد" بود.

در این مطلب سعی بر این داریم به تاریخچه و نحوه ورود تلویزیون به ایران نگاه مختصری داشته باشیم

تلویزیون چگونه به ایران آمد؟

ایده تاسیس تلویزیون به سال 1335 برمی گردد زمانی که فردی به نام "کازرونی" تصمیم گرفت در ایران تلویزیون را تاسیس کند. او با شرکت های خارجی که فرستنده تلویزیون تولید می کردند، مذاکره کرد اما این تلاش ها به جایی نرسید.

چند سال بعد “حبیب الله ثابت پاسال” که یک سرمایه گذار خصوصی بود ایده ی تاسیس یک فرستنده تلویزیونی را به دولت پیشنهاد داد. در ادامه مجلس شورای ملی نیز در تیر 1337، مصوبه ای تصویب کرد که اجازه می داد یک فرستنده تلویزیونی زیر نظر وزارت پست و تلگراف ایجاد شود.

بدین ترتیب نخستین فرستنده تلویزیونی در ساعت 5 بعدازظهر جمعه 11 مهرماه 1337، اولین برنامه خود را پخش کرد. نام این فرستنده تلویزیون ایران بود و هرروز از ساعت 18 تا 22 برنامه داشت و اولین تلویزیون ایران لقب گرفت.

حبیب الله ثابت در همان لحظه ابتدایی بر روی صفحه تلویزون ظاهر شد و نطقی به ترتیب زیر انجام داد:

“و اما شما بینندگان و شنوندگان عزیز اگر وقتی قسمتی از برنامه را مطابق سلیقه خود نیافتید با در نظر گرفتن اشکالات و این نکته مهم که ذوق و سلیقه ها مختلف است بر ما ببخشید. به علاوه از شما تمنا داریم که ما را در اجرای این خدمت یاری کنید و نه تنها معایب و نقایص را گوشزد فرمایید بلکه ما را از آنچه برای بهبود و تکمیل برنامه ها به نظرتان می رسد کتبا یا شفا ها برخوردار و قرین امتنان نمایید. ما برای این گونه پیشنهاد ها جوائزی ترتیب خواهیم داد که در آینده به اطلاع  شما خواهد رسید…” 

در تاریخ 6 تیر ماه 1346 مجلس شورای ملی، لایحه دولت مبنی بر تشکیل سازمان تلویزیون ملی ایران – که از قبل در مجلس مطرح شده بود و مورد بازبینی قرار گرفته بود – را تصویب کرد. سرانجام پس از ایجاد "سازمان تلویزیون ملی ایران" یک ایستگاه کوچک تاسیس شد و پخش برنامه های آزمایشی و ساده را آغاز کرد. این ایستگاه تنها یک استودیو و سه دوربین داشت.

تلویزیون  اولین بارچگونه وارد ایران شد؟

در سال 1347 نخستین مرکز شهرستانی تلویزیون ملی در ارومیه شکل گرفت. و چندی بعد مرکز بندرعباس نیز تاسیس شد.

هم اکنون با گذشت شش دهه از ورود تلویزیون به ایران، بیش از پنجاه شبکه تلویزون داخلی و برون مرزی در حال تولید برنامه می باشند و برنامه های آن ها در تمام ایران قابل دریافت می باشد. این آمار نشان از گسترش خیره کننده محبوبیت تلویزون در ایران دارد. اما متاسفانه تلویزیون همواره در کشور ما در خدمت مطامع طبقه حاکم و گسترش افکار و عقاید آن ها بوده.

تلویزیون  اولین بارچگونه وارد ایران شد؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)