تلویزیون اینترنتی چیست؟ فهرست تلویزیون های اینترنتی ایران

تلویزیون اینترنتی چیست؟ فهرست تلویزیون های اینترنتی ایران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/25

همانطور که می دانید در سالهای اخیر با گسترش ارتباطات مبتنی بر اینترنت و همچنین قابلیت ها و بویژه سرعت ارتباطات اینترنتی، سرویس های مختلفی در بستر اینترنت عرضه می شوند. یکی از این سرویس ها که در ایران در چند سال اخیر راه اندازی شده است، سرویس تلویزیون اینترنتی یا تلویزیون تعاملی است. در این مطلب در خصوص تلویزیون اینترنتی توضیح داده شده و مفهوم و منظور از تلویزیون اینترنتی/تلویزیون تعاملی توضیح داده شده و سپس فهرست تلویزیون های اینترنتی فعال و دارندگان مجوز تلویزیون اینترنتی در ایران آورده می شوند.

ابتدا باید گفت که تلویزیون اینترنتی همانطور که از نام آن بر می آید، تلویزیونی است که مبتنی بر بستر اینترنت است و شما از طریق یک ارتباط اینترنتی حال بصورت سیار(یعنی از طریق موبایل) باشد یا از طریق ثابت و در هرجاییکه به اینترنت دسترسی دارید می توانید از آن استفاده کنید. البته در بسیاری از کشورها پیش از این تلویزیون های کابلی(Cable TV) که بر بستر شبکه ارائه دهنده آن سرویس فعال می شد و دیگر نیازی به گیرنده برای دریافت شبکه های تلویزیون نداشت، نیز فعال بودند و البته این تلویزیون های کابلی هم با ظهور بستر اینترنت اخیرا تقریبا منسوخ شده اند.

اما در حال حاضر در ایران تلویزیون های اینترنتی هم با استفاده از بستر اینترنت و از طریق اپلیکیشن ها و وبسایت(به منظور استفاده از سرویس تلویزیون اینترنتی از طریق دستگاه های کامپیوتر، تبلت یا موبایل) و هم با استفاده از یک ستاپ باکس مخصوص که می تواند تلویزیون را به شبکه وصل کند و کاربر بتواند از خدمات تلویزیون اینترنتی از طریق تلویزیون خود استفاده کند، ارائه می شود. البته برخی از برندهای تلویزیون که بطور پیش فرض مرورگر اینترنت داشته می توانند مستقیما از سرویس های تلویزیون اینترنتی شرکت های ارائه دهنده بهره ببرند.

مزیت و تفاوت تلویزیون اینترنتی با حالت معمول پخش شبکه های تلویزیون یا رادیویی این است که امکانات و قابلیت های مختلفی در سرویس های تلویزیون اینترنتی ارائه می شود که در یک تلویزیون معمولی با گیرنده دیجیتال یا آنالوگ فراهم نیست. این قابلیت ها و امکانات ممکن است بسته به ارائه دهنده سرویس تلویزیون اینترنتی متفاوت باشد اما برای نمونه از امکاناتی مانند قابلیت ضبط شبکه تلویزیونی، امکان مشاهده شبکه در زمان دیگر و امکان مشاهده زمان بندی برنامه ها نام برد. در واقع سرویس های تلویزیون اینترنتی امکان تعامل کاربر با تلویزیون را می دهند و به این جهت به آنها تلویزیون تعاملی نیز می گویند. لازم به ذکر است که بسیاری از این ارائه دهنده های تلویزیون اینترنتی سرویس های جانبی دیگری مانند فیلم و سریال نیز به مشترکان خود ارائه می دهند. بدین صورت که این افراد می توانند بصورت آنلاین و با استفاده از همان بستر اینترنت، فیلم یا سریالی که ارائه دهنده تلویزیون اینترنتی ارائه می کند را تماشا کنند.

در حال حاضر در ایران 6 سرویس تلویزیون اینترنتی راه اندازی و فعال شده است که فهرست آنها در زیر آورده می شوند:

تلویزیون اینترنتی آیو(aionet.ir) که متعلق به شرکت باران تلکام است.

تلویزیون اینترنتی لنز(lenz.ir) متعلق به اپراتور موبایل ایرانسل

تلویزیون اینترنتی فام(fam.ir) متعلق به اپراتور موبایل همراه اول

تلویزیون اینترنتی تیوا(tva.tv/tva.ir) متعلق به شرکت تراشه سبز تهران

تلویزیون تعاملی تی وی نت(tvnet.ir) متعلق به شرکت های نشر الکترونیک ایرانیان و موسسه آینه جادو

تلویزیون تعاملی شیما که متعلق به صدا و سیما بوده و در حال راه اندازی است(takta.com)

لازم به ذکر است که سرویس های مشابه دیگری که امکان مشاهده آنلاین تلویزیون یا برخی از برنامه ها را فراه می کنند نیز وجود دارند که از جمله آن می توان به سرویس پخش زنده آپارات(aparat.com) یا پخش زنده تلویزیون از طریق سایت صدا و سیما(live.irib.ir) یا سرویس آنتن(anten.ir) که یک سرویس پخش برنامه های ورزشی است، اشاره کرد. اما بعضا امکانات و سرویس های این ارائه دهندگان پخش زنده تلویزیون یا برنامه های دیگر نسبت به ارائه دهندگان سرویس های تلویزیون اینترنتی محدود تر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1301
تعداد کل بازدیدها: 294274

نظرات کاربران

*