تفسیر آزمایش های آنزیم کبدی: بالا بودن آنزیم های کبدی AST, ALP و ALT به چه معناست؟

تفسیر آزمایش های آنزیم کبدی: بالا بودن آنزیم های کبدی AST, ALP و ALT به چه معناست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/17

همانطور که در مقاله آنزیم های کبدی کدامند؟ انواع آزمایش های آنزیم های کبد چرب ذکر شد، یکی از تست ها و آزمایش هایی که برای بررسی وضعیت کبد و وجود مشکلات و امراض کبدی انجام می گیرد، آزمایش آنزیم های کبدی است که سه آنزیم ALP, AST, ALT مهمترین آنزیم های کبدی و ابزار تشخیص بیماری های کبدی هستند. در زیر در خصوص معنی و مفهوم تغییر در آنزیم های کبدی و بالا یا پایین رفتن آنزیم های کبدی ALP, AST, ALT توضیح داده می شود.

علی رغم اینکه دو آنزیم ALT/SGPT و AST/SGOT از جمله نشانه های بسیار مهم بیماری های کبدی هستند، اما بالا بودن این آنزیم ها در آزمایش خون به تنهایی نمی تواند نشانه یک آسیب یا بیماری کبدی باشند، بلکه می توانند نشانه یک مشکل کبدی باشند یا نباشند و علت افزایش این آنزیم ها مشکل دیگری باشد. برای مثال فردی که دچار سکته قلبی شده است مقدار آنزیم AST در خون او افزایش می یابد و این افزایش تا 48 ساعت بعد از سکته قلبی مشاهده می شود، اما اگر این افزایش همراه با افزایش آنزیم ALT و به مقدار بسیار زیاد یعنی 10 برابر حد معمول باشد، می توان گفت که مشکل از کبد است. همچنین در حالتی مانند کمبود اکسیژن یا نرسیدن مواد غذایی کافی به بدن که کبد را دچار شوک می کند، سطح آنزیم های ALT, AST ممکن است تا 10 برابر حالت عادی و هزاران واحد در لیتر افزایش یابد. سطح این آنزیم ها به دلیل استفاده از برخی از انواع داروها مانند آسپرین، استامینوفن، فنی توئین، تتراسایکلین و داروهای پایین آورنده کلسترول خون می تواند باعث تغییر غیرطبیعی میزان آنزیم های کبدی ALT, AST شود.

انواع بیماری های هپاتیت و سیروز کبدی از طریق بررسی تغییرات آنزیم های کبدی تشخیص داده می شوند.

مقدار طبیعی AST (SGOT) در مردان 8 تا 20 واحد در لیتر (8-20 U/L) و در خانمها 5 تا 40 واحد در لیتر (5-40 U/L) می باشد اما در نوزادان و کودکان تا 68 U/L نیز طبیعی می باشد.

مقدار طبیعی ALT در مردان 10 تا 35 واحد در لیتر (10-35 U/L) و در زنان 9 تا 24 واحد در لیتر (9-24 U/L) می باشد. مقدار طبیعی ALP برای مردان 98 تا 251 واحد در لیتر (98-251 U/L) و برای زنان 81 تا 312 واحد در لیتر (81-312 U/L) می باشد.

لازم به ذکر است که البته ممکن است معیارهای سنجش هر آزمایشگاه برای آنزیم های ALT, AST متفاوت باشد و باید معیارهای اندازه گیری و مقادیر و محدوده نرمال آنزیم های کبدی ALT, AST در برگه آزمایش را مورد توجه قرار دهید.

درخصوص آنزیم ALP محدوده نرمال 44 تا 147 واحد در لیتر(IU/L) یا 0.73 تا 2.45 میکروکت بر لیتر است. خارج شدن میزان آنزیم ALP در خون از این محدوده مجاز می تواند علاوه بر نشانه مشکل کبدی یا مشکل در عملکرد معمول کبد، نشانه هایی از مشکلات استخوانی باشد. البته در نوزادان در حال رشد یا زنان حامله میزان این آنزیم معمولا بالا است.

منابع: وبسایت های pezeshk.us , melineplus.gov و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1340614

نظرات کاربران

*