تفاوت TD-LTE با اینترنت ثابت(ADSL، فیبر نوری و وایمکس)

تفاوت TD-LTE با اینترنت ثابت(ADSL، فیبر نوری و وایمکس)

در مقاله تفاوت 4G و 5G چیست؟ نسل پنجم اینترنت درخصوص فناوری نسل چهارم که به آن LTE(Long Term Evolution) نیز گفته می شود، بطور ساده و مفید سعی شد که توضیحاتی داده شود. اما شاید شما با مفهوم TD-LTE که نوعی ارتباط مبتنی بر فناوری نسل چهارم(4G/LTE) است، آشنا نباشید و برایتان این مفهوم که بسیار در رسانه بواسطه برخی از اپراتورها مانند ایرانسل تبلیغ می شوند، مبهم باشد. در زیر سعی می شود این نوع از ارتباط شبکه با دیگر انواع اینترنت ثابت(یعنی به غیر شبکه موبایل) مقایسه شده و تفاوت های بیان شود.

فناوری های ارتباط برای شبکه های ثابت را همانطور که در مقالات شبکه وایرلس ثابت یا وای فیکس(WiFix) چیست و چگونه عمل می کند؟ و مقایسه ADSL با دیگر سرویس های اینترنتی توضیح داده شدند بر اساس دو حالت استفاده از شبکه ثابت می تواند عرضه شود. حالت اول استفاده از شبکه کابل و خط تلفن است که می تواند سیم مسی(ADSL) یا فیبر نوری باشند و حالت دوم استفاده از ارتباطات رادیویی(که بعضا با نام تجاری WiFix) مبتنی بر بستر شبکه ارتباطات ثابت کل یک کشور باشد. نحوه دیگر استفاده از خدمات اینترنت ثابت(بدون استفاده از شبکه موبایل) استفاده از فناوری وایمکس است که در واقع شما از شبکه ای از دکل های مخابراتی و آنتن ها به منظور ارتباط و متصل شدن به شبکه جهانی اینترنت بهره می گیرید. برای استفاده از سرویس های وایمکس شما تنها کافی بود که مودم مختص به آن را خریداری می کردید. یک مشکل این شبکه ارتباطی محدودیت دامنه و عدم قابلیت جابجایی شما است.

جدیدترین فناوری شبکه ارتباطی ثابت که در آن شما دیگر نیاز به استفاده از یک خط تلفن ثابت یا استفاده از شبکه موبایل و گوشی تلفن ندارید. فناوری TD-LTE است. این نوع از فناوری ارتباطی که بر بستر شبکه ارتباطی نسل چهارم ارائه می شود، سرعت و قابلیت اطمینان بهتری نسبت به دیگر انواع شبکه ها و روش های اتصال به اینترنت دارد.

برای استفاده از سرویس های TD-LTE شما کافیست که یک مودم و سیمکارت مختص آن را خریداری کرده و اگر در منطقه تحت پوشش شبکه LTE آن اپراتور باشید از طریق آن مودم TD-LTE به شبکه اینترنت متصل شوید.

مزیت TD-LTE به نسبت ADSL و دیگر انواع شبکه های ارتباطی ثابت این است که شما بی نیاز از یک خط تلفن هستید. ضمن اینکه به دلیل پوشش گسترده این شبکه که بر روی بستر شبکه آن اپراتور است، امکان جابجایی را دارید در حالیکه در حالت استفاده از سرویس های ADSL، فیبرنوری، وایرلس(WiFix) شما امکان جابجایی را تنها درصورت انتقال و موجود بودن امکانات(پورت، خط تلفن) به یک مکان جدید دارید. در شبکه TD-LTE شما در هرجا که تحت پوشش شبکه باشید قابلیت استفاده را دارید؛ یعنی بسیار شبیه به شبکه موبایل است با این تفاوت که شما نیاز به گوشی ندارید و دغدغه مصرف انرژی(باتری) گوشی تلفن هوشمند را ندارید. از لحاظ تعرفه و هزینه های مصرف شبکه TD-LTE می توانید به اپراتورهای ارائه دهنده آن که در ایران ایرانسل و مبین نت هستند، مراجعه و تعرفه ها را بررسی کنید. اما بطور کل قیمت سرویس های TD-LTE با خدمات ADSL یا فیبرنوری تفاوت چندانی ندارد و پیشنهاد می شود که تنها به کیفیت خدمات اپراتور ارائه دهنده سرویس اینترنت خود توجه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669357


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)