تفاوت 4G و 5G چیست؟ نسل پنجم اینترنت

تفاوت 4G و 5G چیست؟ نسل پنجم اینترنت

برای درک بهتر مفهوم 4G و 5G باید کمی با فناوری های ارتباطی شبکه های موبایل که پیش از آن وجود داشتند، آشنا شوید. بر طبق استانداردهای ITU شبکه های موبایل پیش از این شامل 2G، 3G، 4G و اخیرا 5G می شوند. از لحاظ تکنولوژی سه نسل دوم، سوم و چهارم ارتباطات سیار به یکدیگر شباهت داشتند و تنها با کمی تغییرات سرعت ارتباطی آنها افزایش یافته است. این افزایش سرعت امکاناتی نظیر قابلیت ارسال و دریافت عکس و ویدئو را نیز در شبکه های ارتباطی نسل سوم و چهارم فراهم ساخته است. در واقع همانطور که از نامشان بر می آید، هرکدام از این شبکه های ارتباطی توسعه یافته نسل قبل هستند. در زیر بیشتر به تفاوت نسل چهارم(4G) و نسل پنجم(5G) می پردازیم.

نسل پنجم(5G) در واقع توسعه یافته نسل چهارم(4G) است که از همان قابلیت های اطمینان پذیری نسل چهارم بهره می برد، اما سرعت ارتباط را تا چند صد برابر سرعت فعلی می کند. گفته می شود که با فناوری نسل پنجم(5G) می توان به سرعت انتقال داده 20 گیگابیت برثانیه دست یافت در حالیکه حداکثر سرعت فناوری نسل چهارم(4G) در حال حاضر 150 مگا بیت برثانیه تعریف شده است و این یعنی اینکه سرعت ارتباط نسل پنجم(5G) تا بیش از 100 برابر نسل چهارم ارتباطات سیار است.

شرکت ها و اپراتورهای بسیاری در چند سال گذشته در حال توسعه و ایجاد فناوری نسل پنجم(5G) هستند اما به دلیل برخی از مشکلات که در زیر به آن اشاره می شود هنوز بطور گسترده نتوانستند آن را اجرا کنند.

برای راه اندازی یک شبکه موبایلی مبتنی بر نسل پنجم(5G) می توان برج‌های مخابراتی کوچکی در مکان‌های دور از دید، مانند سقف خانه‌ قرار داد. این برج‌ها نیازی به انرژی زیادی ندارند و زمانی که به‌صورت کلاستر باشند، بهتر عمل می‌کنند. سلول‌های کوچک، داده‌ها را با استفاده از امواج میلی‌متری منتقل می‌کنند. طول موج امواج میلی‌متری از متوسط موج‌ها کوتاه‌تر و بازه فرکانسی آن‌ها بین ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز است. این بازه فرکانسی از سیگنال‌های خارجی در امان است؛ اما قدرت بسیار کمی برای عبور از موانع فیزیکی دارد. در برخی موارد، تنها یک برگ درخت کافی است تا دانلود شما مختل شود. 
 
امواج میلی‌متری محدودیت‌های زیادی دارند؛ اما برای MIMO مناسب هستند. MIMO یک سیستم وایرلس است که از چندین فرستنده رادیویی برای فرستادن و دریافت داده به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌کند. شبکه‌های 4G LTE فعلی از حداکثر ۸ فرستنده و ۴ گیرنده پشتیبانی می‌کنند؛ درحالی‌که برج‌های مخابراتی 5G از ده‌ها فرستنده و گیرنده پشتیبانی خواهند کرد.

بنابراین واضح است که مشکل شبکه های ارتباطی نسل پنجم ناشی از گستره و پوشش این نوع از شبکه است و این تجاری کردن و فراگیر کردن 5G را دشوار می کند. اما در صورت محقق شدن این امر و گسترده کردن آن تحولی شگفت در شبکه ارتباطی سیار/موبایل از لحاظ سرعت و قابلیت اطمینان و اتکا به شبکه موبایل بوجود می آید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)