تفاوت چرم طبیعی و فوم چیست؟ راه های تشخیص فوم از چرم طبیعی و اصل با فیلم آموزشی

تفاوت چرم طبیعی و فوم چیست؟ راه های تشخیص فوم از چرم طبیعی و اصل با فیلم آموزشی

در مطلب فوم چیست؟ انواع فوم کدامند؟ فوم چگونه ساخته می شود؟ درخصوص اینکه فوم چیست، انواع فوم کدامند و فوم چگونه ساخته می شود، توضیح داده شد. در این نوشته تفاوت فوم با چرم طبیعی با یک فیلم آموزشی توضیح داده می شود.

همانطور که ذکر شد، یکی از انواع فوم(Foam) فوم پلی یورتان(Polyurethane) نام دارد که ترکیبی است که در صنایع مختلف مانند صنعت چرم مورد استفاده قرار می گیرد و روکشی است که بر روی نوعی چرم می کشند که آن را از چرم طبیعی که هیچ ماده شیمیایی و مصنوعی به آن اضافه نشده است متمایز می کند. این فرایندهای تولید متفاوت در واقع دو نوع محصول یعنی آنچه چرم طبیعی یا اصل است و آنچه عامه مردم به آن فوم یا چرم مصنوعی می گویند را حاصل می کند.

فوم (پلی یورتان) در محصولاتی مانند انواع پوشیدنی ها، کیف و کفش و مبلمان کاربرد دارد که البته چرم طبیعی هم در این موارد کاربرد دارد اما محصولاتی که با فوم یا چرم طبیعی ساخته می شوند، تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در زیر برخی از آنها توضیح داده می شود.

چرم طبیعی و اصل جنس بادوامی دارد که در صنعت پوشاک، کیف و کفش، مبلمان، صنعت خودرو، لوازم خانگی و غیره کاربرد دارد. خاصیت چرم طبیعی این است که سنگین تر است و البته به دلیل جنس و الیاف آن تمیز کردن، شستشو و بطور کل نگهداری مصنوعات با چرم طبیعی کمی دشوار تر است. در مقابل محصولات از جنس چرم مصنوعی یا فوم پلی یورتان خاصیت ضد آب، تمیز شوندگی راحت تر، قابلیت خشکشویی داشته و سبکتر از چرم طبیعی هستند. در واقع فوم پلی یورتان را در بسیاری از محصولات علاوه بر چرم مصنوعی به منظور ضد آب کردن نیز استفاده می کنند و همچنین در مواردیکه می خواهند محصول تولید سبکتر بوده و نرم تر و قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشد.

چگونه چرم طبیعی را از فوم تشخیص دهیم؟

در پاسخ به این سوال نظر شما را به فیلم زیر جلب می کند که در آن برخی از راه های شناسایی لباس ها، کیف و کفش با جنس چرم طبیعی از فوم آموزش داده شدند.

یکی از راه های تشخیص کیف و کفش چرم اصل و طبیعی تست آتش است بدین صورت که اگر شما چرم طبیعی را کمی روی آتش بگیرید حرارت آتش به آن آسیبی نمی زند اما چرم مصنوعی یا فوم به دلیل وجود مواد شیمیایی پلی یورتان آسیب می بیند.

اما تست آتش برای تشخیص چرم طبیعی از فوم یا چرم تقلبی ممکن است در هر جایی کاربرد نداشته باشد، بنابراین توصیه می شود که شما اگر یک کالا مانند کیف دستی، کیف جیبی یا کفش از جنس چرم را می خواهید خریداری کنید سعی کنید که چندین بار آن کیف یا کفش را خم (یا باز و بسته کنید). این کار سبب می شود که اگر کیف یا کفش یا لباسی مانند کاپشن از چرم طبیعی و اصل ساخته شده باشد هیچ نشانه ای از چروک یا شکستگی نباشد اما اگر از چرم مصنوعی که در آن مواد پلاستیکی یا ماده دیگری وجود داشته باشد ساخته شده باشد شما در لبه های آن مصنوع چرمی حالت شکستگی و ترک می بینید.

تست دیگر برای تشخیص چرم اصل از فوم یا چرم مصنوعی این است که شما محصول چرمی که می تواند یک کاپشن باشد را با دست خود تست کنید و اگر احساس سختی و زبری کردید احتمالا چرم مصنوعی بکار رفته است اما چرم طبیعی نرم و روان است.

فیلم زیر روش ها و تکنیک های تشخیص چرم اصل و طبیعی از فوم را توضیح می دهد:

در مجموع باید گفت که تشخیص چرم اصل و طبیعی از چرم مصنوعی بواسطه تکنولوژی های جدیدی که در ساخت فوم یا چرم مصنوعی ایجاد شده است براحتی امکان پذیر نیست اما تکنیک های فوق برای تشخیص چرم طبیعی به همراه مراجعه به یک فروشگاه معتبر چرم می تواند بهترین گزینه برای اطمینان از خرید کیف، کفش یا مصنوعات چرمی اصل و طبیعی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)