تفاوت شعر و ترانه در چیست؟

تفاوت شعر و ترانه در چیست؟

واژه شعر را ما به معنای عام درخصوص هر نوشته ای که جملات آن دارای وزن و قافیه باشند بکار می بریم. اما امروزه برخی از متخصصان حوزه ادبیات فارسی و بویژه موسیقی بعضا و در برخی موارد واژه ترانه را بکار می برند. در این نوشته سعی می شود به بیان ساده و بطور مختصر شباهت ها و تفاوت های شعر و ترانه بیان شود.

ابتدا باید یادآور شوم که ترانه نیز مانند شعر دارای وزن و قافیه می باشد که این دو مورد به همراه جنبه هایی مانند خیال انگیز بودن، استعاره، تشبیه و امثالهم وجوه شباهت شعر و ترانه هستند- البته میزان و نحوه بکارگیری هر یک از این عناصر در شعر و ترانه متفاوت است و معمولا این عناصر در شعر بیشتر به چشم می آیند. ضمن اینکه ترانه بیشتر در حوزه موسیقی کاربرد داشته و در واقع قرار گرفتن آن در قالب یک ریتم و موسیقی به نوعی آن را از شعر- البته در نگاه اولیه و سطحی- متمایز کرده است. البته از لحاظ ساختاری و جنبه های دیگر نیز ترانه تفاوت هایی با شعر دارد.

ترانه ها باید وزن مناسبی داشته باشند که مناسب با یک ملودی باشند تا بتوانند در قطعات موسیقی بکار گرفته شوند. بنابراین یک ترانه سرا باید در چینش کلمات ترانه خود، انتخاب قافیه و لحن بیان ترانه دقت کند.

ترانه ها نیز مانند شعر باید دارای یک موضوع باشند که معمولا در ترانه های امروزی این موضوعات مربوط به عشق یا مسائل اجتماعی می شوند.

ترانه معمولا از زبان یک شخص که می توان اول شخص باشد یا سوم شخص بیان می شود.

شاید یکی از مهمترین وجوه تمایز ترانه با شعر زبان سرایش ترانه می باشد. زبان ترانه می تواند همان زبان معیار و کلاسیک یا زبان محاوره باشد. یعنی در ترانه ها شما می توانید از کلمات عامیانه و همچنین دستور زبان ساده و گفتاری استفاده کنید.

این نکته قابل ذکر است که علی رغم اینکه ترانه می تواند مانند شعر دارای وزن و قافیه باشد، اما برخی شعر نو یا شعر سپید- که ممکن است قافیه نداشته باشد- را نیز ترانه می دانند و شاید بیشتر به دلیل موزون و ریتمیک بودن آن است.

منابع: وبسایت ها و وبلاگ های اینترنتی حوزه ادبیات فارسی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)