تفاوت ساختار مغز رنان و مردان

تفاوت ساختار مغز رنان و مردان

خیلی از افراد سوالاتی در مورد تفاوت ساختار مغز زن و مرد دارند و همچنین این موضوع که میزان هوش در زن و مرد به چه شکل است؟ این مسئله از جنبه ای به تفاوت زن و مرد از نظر روانشناسی بر می گردد و از جنبه ای به تفاوت های فیزیولوژی زن و مرد برمی گردد. در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت های ساختار مغزی ذهنی زنان و مردان صحبت کنیم.

در این مطلب ما به بررسی تفاوت های مغز زن و مرد در مورد 10 توانایی مختلف پرداخته ایم که به شرح زیر می باشد:

روابط انسانی

زنان تمایل دراند روابط مفید و کارآمد تری با دیگران داشته باشند و به دنبال یافتن راه حل های گروهی و حل و فصل مسائل هستند. در حالی که مردها بیشتر دوست دارند وظیفه شناس، منزوی و کم حرف باشند. مرداها از لحاظ درک هیجاناتی که آشکارا به زبان نمی آیند دچار اشکال هستند اما زنان معمولا هیجانات و نشانه های عاطفی را حس می کنند.

توتانایی های ریاضی

در حل مسائل ریاضی یک تفاوت بین زن و مرد وجود دارد. ناحیه ای از مغز آی پی ال نام دارد در مردان به خصوص در سمت چپ، بوضوح بزرگتر از زنان است. این مسئله مشخص می سازد که چرا مردان در حل مسائل ریاضی عملکرد بهتری دارند. این همانقسمتی از مغز انیشتین است که به طرز غیر عادی بزرگ بود.

واکنش نسبت فشار روانی (استرس)

مردان در شرایط روانی پر تنش به دنبال راه ستیز با گریز هستند در صورتی که زنان در چنین شرایطی استراتژی بهتری در پیش می گیرند. زنان در شرایط فشار روحی، پیوندهای گروهی استوار تشکیل می دهند. چرایی این دو واکنش متفاوت در زنان و مردان به هورمون ها برمی گردد.

توانایی ارتباطی

زنان دارای دستگاه حشایه ای (کناری) عمیق تری و بزرگتری نسبت به مردان هستند و به این دلیل، قادر هستند بیشتر با احساساتشان تماس داشته باشند و راحت تر آن ها را بر زبان بیاورند و می توانند ارتباطات گسترده تری برقرا کنند و بهتر از مردها می توانند از بچه ها مراقبت کنند.

اندازه ی مغز

اندازه ی مغز زنان و مردان متفاوت است. به طور معمول مغز مردان 10 تا 12 درصد بزرگتر از زنان است. اما این بزرگتر بودن انداره ی مغز به هیچ عنوان بیانگر هوش بیشتر مردان نیست و تنها نشان دهنده ی یک تفاوت فیزیولوژیک است. دلیل آن هم این است که مردها به سلول های عصبی بیشتری نیاز دارند تا بتوانند توده ی عضلانی و بدن حجیم تر خود را مهار کنند.

تواناهایی های فضایی و تجسمی

یک تفاوت در تواناهایی های فضایی تجسمی، بین زنان و مردان وجود دارد. معمولا مردها در تجسم قوی ترند و قادرند ابعاد مختلف یم شی ء را بهتر درک کنند. مغز زنان دارای قسمت آهیانه ای ضخیم تری است که مانع از چرخش ذهنی اشیاء در جهت  توازن فضایی می شود.

تفاوت های مغزی زن و مرد، قطعا در نحوه ی برخورد آن ها با مسائل مختلف تاثیر می گذارد. بنابراین اگر با همسر، دوست، پدر یا مارد خود دچار مشکل شدید، این نکته را در ذهن داشته باشید که این مسئله کاملا طبیعی است و ناشی از این تفاوت ها است.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)