تفاوت بین جرم و وزن چیست؟ | تفاوت بین جرم و وزن | جرم و وزن چه فرقی دارند

تفاوت بین جرم و وزن چیست؟ | تفاوت بین جرم و وزن | جرم و وزن چه فرقی دارند

اگرچه جرم و وزن با هم مرتبط هستند ولی در واقع دو چیز کاملا متفاوت هستند. اغلب اوقات ما مفهوم جرم و وزن را یکسان به کار می‌بریم اما آنها چیزهای کاملا متفاوتی هستند. جرم شما در هر مکانی که باشید یا به هر جا بروید یکسان است ولی وزن شما به محلی بستگی دارد که در آن هستید.

جرم بر حسب کیلوگرم اندازه گیری می‌شود و واحد اندازه گیری وزن با نیوتن بیان می‌شود. برای ما عادی شده است که مفهوم جرم را به جای وزن استفاده کنیم بدون اینکه به آن دقت کنیم. به طور مثال وقتی برای خرید می‌رویم، وقتی از وزن کالای مورد نظر می‌پرسیم، مغازه دار مقدار آن را به کیلوگرم به ما می‌گوید اما در واقع جرم آن را به ما گفته است و برای دانستن وزن آن باید کیلوگرم به نیوتن که واحد اندازه گیری نیرو است تبدیل شود. البته این همانند کردن جرم و وزن در کارهای روزمره مشکلی پیش نمی‌آورد ولی در موارد ویژه مهم می‌شود. مواردی مانند سنجش دقیق به خاطر تغییر شدت گرانش در سطح مناطق مختلف زمین و همینطور در مکان‌های دور از سطح زمین مانند فضا.

جرم، یک اندازه از تمایل جسم برای مقاومت در برابر تغییر حالت دادن در برابر نیرو یا شتابی است که به آن وارد می‌شود. به این مقاومت جسم  در برابر تغییر سرعت یا جهت حرکت، لَختی یا اینرسی می‌گویند. پس هر چه جرم جسم بیشتر باشد یعنی لختی آن بیشتر است.

جرم بستگی به مقدار ماده (اتم و اجزای دیگر) موجود در جسم دارد. طبق قانون اول نیوتن در مورد جرم که یکی از قوانین معروف حرکت اوست؛ چنانچه نیرویی به جسم وارد نشود، اگر ساکن باشد تا ابد ساکن می‌ماند و اگر در حال حرکت با سرعت ثابت باشد در همان مسیر و در خط مستقیم و با همان سرعت ثابت به حرکتش ادامه می‌دهد. یک توپ هاکی را در یک زمین بدون اصطکاک فرض کنید. اگر ضربه ای به این توپ بزنید تا ابد در مسیر مستقیم حرکت خواهد کرد مگر اینکه به دیوار برخورد کند. جرم یک اندازه از مقدار نیرویی است که برای تغییر دادن مسیر توپ (جسم) لازم است (البته این قانون نیوتن در سرعت‌های بالا و نزدیک به سرعت نور دقیق نیست و باید از نسبیت خاص انیشتین استفاده کرد.).

از سوی دیگر، وزن یک اندازه از مقدار نیرویی است که گرانش به جسم وارد می‌کند. این نیرو با جرم جسم رابطه مستقیم دارد و با افزایش آن زیاد می‌شود. یعنی با اینرسی بیشتر، گرانش سخت تر جسم را می‌کِشد. در سطح زمین نیروی گرانش حدود 9.8 نیوتن بازای یک کیلوگرم است.

در واقع وقتی می‌گوییم کسی 70 کیلو وزن دارد، معنای واقعی آن این است که او 70 کیلو جرم دارد و وزنی برابر با 686=9.8×70 نیوتن دارد. در واقع چیزی که ترازو اندازه می‌گیرد 686 نیوتن است (وزن شما) و آن را برای راحتی به کیلوگرم تبدیل می‌کند.

در سطح ماه که نیروی گرانش ضعیف تر از سطح زمین است (حدود یک ششم) یک فضانورد 70 کیلوگرمی فقط 112 نیوتن وزن خواهد داشت. این مقدار برابر با وزن یک جسم 11.5 کیلویی در روی زمین است.

حتی در ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی که فضانوردان بی وزنی را تجربه می‌کنند، هنوز هم جرم دارند. فقط نیروی گرانش نزدیک به صفر است که عامل بی وزنی آن‌هاست. بنابراین سفر به فضا راه مناسبی برای از دست دادن وزن است اما به معنای از دست دادن جرم یا لاغر شدن فرد نیست!

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

جواد مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 504
تفاوت بین جرم و وزن چیست؟ | تفاوت بین جرم و وزن | جرم و وزن چه فرقی دارند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)