تفاوت بلور و کریستال | آیا تفاوت بین بلور و کریستال را می‎دانید؟

تفاوت بلور و کریستال | آیا تفاوت بین بلور و کریستال را می‎دانید؟

فرق بین کریستال و بلور سوالی است که برای بسیاری از افراد، به هنگام خرید ظروف کریستال یا بلور پیش می‌آید.

 

آیا شما هم مایلید تا تفاوت بین بلور و کریستال را بدانید؟ اگر می‎خواهید تفاوت آنها را بشناسید، این مقاله می‎تواند به شما کمک کند. در این مقاله در مورد ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده بلور و کریستال، تفاوت های این دو جنس و نحوه تشخیص آن ها از هم توضیح خواهیم داد. همچنین در این مطلب به طور خیلی ساده و خلاصه میخواهیم بدانیم کریستال چیست؟ بلور چیست؟

بلور و کریستال برای موارد زیبایی و دکور، جامها و ظروف نوشیدنی‎ها، همچنین برای تندیس‎ها و جوایز مورد استفاده قرار می گیرند، اما ترکیب مواد، شفافیت، وزن و سایر عوامل کلیدی آنها با یکدیگر متفاوت است.

 

پیش از اینکه به تفاوت‎ بلور و کریستال بپردازیم، ابتدا باید این مهم را بگوییم که "کریستال" در واقع به ترکیب "شیشه سرب‎" یا شیشه سرب‎دار اشاره دارد. یعنی شیشه‎ای که درون آن سرب نیز بکار رفته است. این نوع شیشه یکی از انواع شیشه‌های سیلیکاتی و حاوی اکسید سرب می‎باشد.

دقیقا به همین دلیل، یعنی دارا بودن سرب،  است که  شیشه‌های کریستال درخشندگی و جذابیت بالایی دارند.

تفاوت بلور و کریستال | آیا تفاوت بین بلور و کریستال را می‎دانید؟ 

به طور معمول، شیشه به عنوان یک ماده خام به لعاب سدیم اشاره می‌کند که بالای 90 درصد از کل شیشه‎هایی که امروزه تولید می‎شوند، را تشکیل می‎دهد.

 

مواد خام برای ساخت شیشه، یک "کوکتل" شیمیایی از شن و ماسه سیلیس، پتاس و سرب سرخ است. سیلیکا در طبیعت به عنوان شن و ماسه در سواحل یافت می شود .

 

شیشه معمولی برای هزاران سال ساخته میشده است و بسیاری از تمدن‏های قدیمی آن را تولید می‎کرده‌اند.

سیلیکا در طبیعت به عنوان شن و ماسه در سواحل یافت می شود .

 

اکنون به تفاوتهایی که هنگام انتخاب گزینه بهتر برای کاربرد مورد نظر شما، میان بلور و کریستال، به آنها نیاز خواهید داشت اشاره شده است.

هنگامی که صحبت از تفاوت بین بلور و کریستال است، می توانید به مواردی که تنها با دست زدن به ظرف متوجه آنها شوید، را به خاطر بسپارید.

با توجه کردن به این ویژگی های کلیدی، می‎توانید دریابید که چه چیزی در دستان شماست. بلور یا کریستال؟

تفاوت بلور و کریستال | آیا تفاوت بین بلور و کریستال را می‎دانید؟

 

شفافیت و درخشندگی:

کریستال دارای شفافیت باورنکردنی است، به همین دلیل هم برای موارد تزئینی و لوسترها مورد توجه قرار می گیرد و استفاده می‌شود. اما در مقابل، بلور، هنگامی که در مقابل نور نگه می دارید، کمی کدر و ابری می‎شود.

وزن:

کریستال به دلیل وجود سرب در آن سنگین‎تر از بلور است و هنگامی که آن را در دست می‎گیرید تفاوت وزن محسوسی نسبت به بلور دارد.

 

صدا:

دیگر تفاوت بین بلور و کریستال هنگامی است که به آنها ضربه بزنید. وقتی به کریستال ضربه بزنید صدایی زنگ مانند تولید می‌شود، صدایی همانند "دینگ". اما با ضربه زدن بر روی بلور یک صدای آهسته ایجاد می‌شود.

 

ضخامت:

کریستال از بلور ظریف‎تر است. بلور در دمای بالا کار شده است  و از کریستال ضخیم تر است.

 

برش:

کریستال به دلیل برش‌پذیری بهتر دارای لبه های نرم تر است. شما می توانید با لمس لبه‎های ظرف تفاوت این دو را بیابید. چرا که بلور به دلیل شکننده‎تر بودن لبه هایی تیزتر دارد.

انعکاس نور:

قطعات با مواد سرب بالا به ‍‌شکلی خاص بسیار خیره کننده هستند. کریستال همچنین دارای انحنایی باورنکردنی است و می تواند رنگین‎کمان‎های درخشانی را به هنگام برخورد با نور ایجاد کند. حال آنکه بلور این ویژگی‎ها را ندارد.

 

نکته: برای از بین بردن آثار خراش ظروف بلور و کریستال می‌توانید از خمیر دندان استفاده کنید. * برای جلوگیری از خطر شکستن ظروف هنگام شست‌وشو بهتر است آنها را از قسمت انتها داخل آب داغ نگذارید، بلکه از قسمت پهلو در آب فرو برید و برای تمیزکردن کریستال از یک قسمت سرکه و سه قسمت آب گرم استفاده کنید.

 

منابع: گردآوری، ترجمه از سایت Quora ، سایت How Products Are Made ، جام جم سرا ,

 

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

مهناز احمدی آذر مولف مقالات علمی سایت چگانه است. به زودی اطلاعات فردی بیشتری از ایشان در معرض دید شما خواننده ی گرامی قرار خواهد گرفت.

تعداد کل مقالات: 5
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 6
تعداد کل بازدیدها: 901
تفاوت بلور و کریستال | آیا تفاوت بین بلور و کریستال را می‎دانید؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)