تفاوت انواع سهام در قانون تجارت ایران(2)

تفاوت انواع سهام در قانون تجارت ایران(2)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/23

در مقاله تفاوت انواع سهام در قانون تجارت ایران(1) درخصوص دو نوع و دو جنبه از سهام توضیح داده شد. در این نوشته به توضیح انواع دیگر از سهام که از حیث مزیت ها با یکدیگر متفاوت هستند، می پردازیم. این انواع سهام به نام های سهام عادی در مقابل سهام ممتاز یا سهام با حق چند رای و سهام جایزه و سهام ترجیحی شناخته می شوند.

سهام عادی و ممتاز

سهام ممتاز را باید به نوعی در تقابل با سهام عادی تعریف کرد، زیرا که هر سهمی به ذات یک سهام عادی محسوب می شود مگر اینکه برای آن ویژگی های خاصی در نظر گرفته شود که به آن سهام ممتاز گویند. به بیان دیگر سهام ممتاز را می توان اینگونه تعریف کرد که سهمی است که به صاحب آن امتیازاتی می دهد که به صاحبان سهام عادی تعلق نمی گیرد. این امتیازات می توانند جنبه های مختلفی داشته باشند، از جمله تخصیص سود سالانه بیشتر به صاحب سهام ممتاز، اولویت صاحبان سهام ممتاز در دریافت سود بدست آمده، اولویت صاحبان سهام ممتاز در دریافت سود سالهای آینده، اعطای امتیاز هنگام تقسیم دارایی شرکت، اعطای حق رای دو یا چند برابر(که به آن سهام با حق چند رای می گویند). در حقوق ایران، اعطای هرگونه امتیاز به بعضی از صاحبان سهام ممکن است، مشروط بر اینکه مقدار ماده 42 لایحه قانونی 1347 رعایت شود. به موجب این ماده: «هر شرکت سهامی می تواند به موجب اساسنامه و همچنین تا موقعی که شرکت منحل نشده است طبق تصویب مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، سهام ممتاز ترتیب دهد. امتیازات این گونه سهام و نحوه استفاده از آن باید به طور وضوح تعیین گردد. هرگونه تغییر درا متیازات وابسته به سهام ممتاز باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت با جلب موافقت دارندگان نصف بعلاوه یک این گونه سهام انجام گیرد.

یکی دیگر از انواع سهام را می توان سهام کنترلی یا سهام مدیریتی تعریف کرد که به نوعی یک سهام ممتاز یعنی دارای ویژگی خاص محسوب می شود. سهام کنترلی یا سهام مدیریتی به سهامی گفته مي‌شود كه دارنده آن مي‌تواند از طريق آن به اعمال مديريت در يك شركت بپردازد.
دارنده سهام كنترلي/سهام مدیریتی از دو طريق مي‌تواند در شركت اعمال نفوذ كند؛ اول اينكه يك يا چند عضو هيات‌مديره را تعيين كند و ديگر اينكه با در اختيار گرفتن اكثريت اعضاي هيات‌مديره بتواند مديرعامل شركت را نيز منصوب كند.

همچنین شرکت های سهامی می توانند تحت شرایطی خاص و با تصویب مجامع عمومی خود اقدام به انتشار دو نوع دیگر از سهام شرکت های سهامی به نام سهام ترجیحی یا سهام جایزه کنند.

سهام جایزه و سهام ترجیحی

سهام جایزه سهامی است که یک شرکت سهامی هنگامیکه از اندوخته فراوانی برخوردار باشد می تواند منتشر کند بطوریکه با انتشار سهام جایزه در وجه سهامداران کنونی آن را به سرمایه خود تبدیل کرده و سرمایه خود را افزایش دهد. معمولاً پس از انتشار سهام جایزه، با توجه به تعداد سهام منتشرشده، قیمت سهام شرکت در بازار، کاهش پیدا می‌کند. با این حال، برای آنکه نرخ سود قابل تقسیم به ازای هر سهم تغییری نکند ، پس از چندی قیمت سهم افزایش می‌یابد و سهامدارن با توجه به افزایش تعداد سهام خود، منافع بیشتری به دست خواهند آورد

سهام ترجیحی سهامی است که به کارکنان آن شرکت (معمولا در قالب طرح های خصوصی سازی) واگذار می شود. البته عبارت سهام ترجیحی برخی مواقع معادل و مترادف سهام ممتاز بکار برده می شود که باید به این مسئله دقت شود. اما در حالتیکه در توضیح بالا ذکر شد، سهام ترجیحی به معنای این است که کارکنان آن شرکت در خرید سهام اولویت و ارجحیت دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4068
تعداد کل بازدیدها: 1647447

نظرات کاربران

*