تغییر رنگ و بوی ادرار | تشخیص بیماری از روی ادرار

تغییر رنگ و بوی ادرار | تشخیص بیماری از روی ادرار
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/18

همه می دانیم که برای تشخیص برخی از بیماری ها از انسان آزمایش ادرار گرفته می شود، از روی ادرار می توان برخی از بیماری ها و اختلالات را تشخیص داد، اما گاهی لازم است که قبل از مراجعه به دکتر انسان خود بتواند از روی ادرار متوجه بیماری و اختلال در بدن خود شود.

نمی تواند گفت که ادرار تنها دفع آب و مایعات اضافی و سموم از بدن می باشد. چرا که با ادرار می توان اطلاعات زیادی در ارتباط با سلامتی و ارگانیسم بدن به دست آورد. تغییر در رنگ و بوی ادرار می تواند نشانه بیماری باشد و انسان با توجه به رنگ ادرار و بوی آن می تواند از وجود برخی بیماری ها در ارگانیسم بدن خود آگاهی یابد.

یکی از ویژگی ها و خصوصیات اصلی ادرار رنگ آن می باشد. ادرار دارای رنگ شفاف و یا زرد کم رنگ می باشد، که تغییر رنگ آن می تواند علائم و نشانه بسیاری از بیماری ها باشد. درست است که تغذیه موجب تغییر رنگ ادرار می شود، اما در بیشتر موارد اختلالات سلامتی بر روی رنگ ادرار تاثیر می گذارد. می تواند گفت که ادرار تازه بی بو می باشد، اما در نتیجه تماس با هوا، در ادرار فرآیندهای مختلفی روی می دهد، در نتیجه بعد از مدتی ادرار دچار تغییر بو می شود و از آن بوی آمونیاک شدید احساس می گردد.

1- تشخیص کم آبی ارگانیسم بدن:

رنگ تند ادرار نشانه و علامت بی آبی و تشنگی در ارگانیسم بدن انسان می باشد. اگر ادرار دارای رنگ تند باشد، این نشان می دهد که بدن دچار کم آبی است. ادراری که از کمبود مایعات در بدن خبر می دهد، احتمال دارد دارای بوی بد هم باشد. در چنین شرایطی سعی کنید آب فراوان بنوشید.

2- تشخیص بارداری از روی ادرار:

تست های بارداری در منزل به وسیله تشخیص هورمون هاش سی جی (Human Chorionic Gonadotropin)، که در ترکیبات ادرار وجود دارد، انجام می شود. برخی از زنان قبل از بارداری، دارای ادرار با بوی تند می باشند.

3- تاثیر برخی میوه ها و سبزیجات بر ادرار :

برخی از میوه ها و سبزیجات به علت داشتن رنگ دانه ها در ترکیبات خود، موجب تغییر رنگ ادرار می شوند و احتمال دارد، رنگ ادرار را به قرمز تغییر دهند. از جمله این ها مارچوبه است. به خاطر داشته باشید که بعد از خوردن مارچوبه ادرار بوی بدی می گیرد. موادی که در این سبزیجات وجود دارد، سبب بوی بد ادرار می گردد.

4- رنگ زرد تند ادرار:

این رنگ ادرار در بزرگسالان نشانه وجود بیماری و اختلال می باشد و یا نشانه بیماری زردی در کودکان است. برای این که نتیجه قطعی را بدست آورید، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

5- رنگ نارنجی ادرار:

بیش از اندازه بودن ویتامین C در ارگانیسم بدن انسان، موجب تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی می شود.

6- رنگ قهوه ای کدر ادرار:

این رنگ ادرار نشان از بیماری و مشکل جدی در سلامتی می باشد. این گونه که، این رنگ ادرار نشانه اختلال در کبد، بیماری هپاتیت و سرطان پوست می تواند، باشد. اگر رنگ ادرار به این صورت است، لازم است به دکتر مراجعه شود.

7- رنگ قرمز و با ادرار خونی:

اگر ادرار به رنگ قرمز در آمده است و یا در آن قطرات خون دیده می شود، دلیل اصلی این عامل، می تواند وجود سنگ کلیه باشد. در این صورت هم لازم است، حتما به پزشک مراجعه شود.

8- رنگ آبی و سبز ادرار:

مارچوبه می تواند سبب تغییر رنگ ادرار به سبز هم شود. برخی از داروها و قرص های درمانی هم احتمال دارد رنگ ادرار را به رنگ آبی در بیاورد. بیش از اندازه بودن کلیسم در بدن هم می تواند موجب تغییر رنگ ادرار شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3233
تعداد کل بازدیدها: 686703

نظرات کاربران

*