تغذیه مناسب در سحر | چه بخوریم در سحر تا در طول روز تشنه و گرسنه نشویم؟

تغذیه مناسب در سحر | چه بخوریم در سحر تا در طول روز تشنه و گرسنه نشویم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/05

در ماه مبارک رمضان توجه کردن به غذای مصرفی در افطار و سحر بسیار لازم و ضروری است، گاهی با وجود اینکه انسان سحر را به صورت کامل غذا می خورد ولی باز در طول روز گرسنه می شود و یا احساس تشنگی می کند، از این رو، در موقع سحر خورد غذاهایی که بتواند بیش از 16 ساعت انسان را سیر نگه دارد و مانع تشنگی شود، بسیار مهم است.

امسال ماه مبارک رمضان، به همراه گرما بوده است، داشتن تغذیه سالم و سلامتی بستگی به تغذیه در وقت سحر دارد. در سحر خوردن غذاهایی که انسان را سیر نگه می دارد و سبب ایجاد تشنگی نمی شود، مهم است و باید به آن دقت شده و اولویت داده شود. کارشناسان تغذیه اعلام می کنند که، مصرف غذاهای سنگین در ساعات آخر شب، به علت اینکه در آن ساعت متابولیسم بدن به سرعت کُند و پایین است، خطر تبدیل شدن غذا به چربی بالا می باشد. به همین دلیل در این ساعات به غذاهایی که میل می کنید، باید دقت و توجه ویژه داشته باشید.

در فقط سحر خوردن غذاهایی که در ترکیبات خود دارای پرتئین می باشند، مانند شیر، ماست و پنیر توصیه می شود. برای اینکه مقدار قند خون کاهش پیدا نکند و از کاهش مقدار قند خون پیشگیری کنید، می توانید از سوپ هایی که با حبوبات درست شده اند، استفاده کنید و به جای خوردن خوردن غذاهای سرخ شده و نمکی در وقت سحر، توصیه می شود از غذاهای سبک استفاده کنید.

به مقدار یک قاشق روغن زیتون را بر روی گوجه فرنگی و یا خیار اضافه کنید و آن را مصرف کنید، این توصیه برای کسانی است، که دارای مشکل روده می باشند.

در ادامه لیست غذاهایی ها موجب سیر نگه داشتن انسان و همچین برای پیشگیری از تشنگی در ماه مبارک رمضان مفید هستند، را تقدیم شما می کنیم، برای اینکه بیش از 16 ساعت سیر بمایند، در سحر این غذاها را بخورید:

1- تخم مرغ:

یکی از غذاهایی است که در سحر بسیار مفید می باشد. مصرف املت هم در موقع سحر توصیه می شود.

2- دلمه های گوشتی:

در زمان درست کردن دلمه ها به جای برنج می توانید، از بلغور استفاده کنید. سبب سیر انسان شده و تا افطار سیر نگه می دارد.

3- پنیر:

برای سحر بسیار عالی می باشد. به جای پنیر می توانید از ماست هم استفاده کنید.

4- سوپ سبزیجات:

به سوپ های سبزیجات که به آن عدس، بلغور، لوبیا و ... اضافه شده است، ارجحیت دهید، استفاده از سوپ نخود دار هم توصیه می شود.

5- سالادهای پروتئینی:

از سالاد هایی استفاده کنید که، در ترکیباتشان ماهی، مرغ و گوشت وجود دارد.

تغذیه مناسب در سحر | چه بخوریم در سحر تا در طول روز تشنه و گرسنه نشویم؟

6- ماست میوه ای:

خوردن یک کاسه ماست که به آن هلو و یا زردآلو اضافه شده است، برای سحر عالی می باشد.

7- روغن ها:

روغن زیتون و روغن زیره برای سیر نگه داشتن انسان بسیار خوب هستند، به همین دلیل به غذاهای سحری خود می توانید از این روغن ها اضافه کنید. از آوواکادو همی می توانید، استفاده کنید.

8- حبوبات:

استفاده از سالادهایی که در ترکیبات خود دارای عدس هستند و یا در ترکیبات خود دارای ماش، نخود، لوبیا و .. هستند توصیه می شود.

9- دوغ و کفیر:

دوغ برای سحر نوشیدنی بسیار مناسبی می باشد. اما بهتر است بدانید که در سحر نه تنها از دورغ، بلکه می توانید از کفیر هم استفاده کنید.

10- بادام، فندق و بادام زمینی:

در زمان سحری خوردن دو عدد گردو، سه عدد فندق و چهار عدد بادام توصیه می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*