تعیین جنسیت کودک | روش ساده و کاربردی تعیین جنسیت کودک

تعیین جنسیت کودک | روش ساده و کاربردی تعیین جنسیت کودک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/16

تشخیص جنسیت نوزاد قبل از تولد مسئله جالب برای بسیاری از والدین می باشد، با این حال بسیاری از والدین دوست دارند در تعین جنسیت کودک نقش داشته و کودک دختر یا پسر به دنیا بیاورند، برای همین ممکن است به روش های مختلف روی بیاورند، ولی یکی از روش های ساده و که حدودی هم کاربردی و بدون عوارض و زیان می باشد را در این مقاله به شما معرفی می کنیم.

آیا می توان برای کودک تعیین جنسیت کرد؟ بدن انسان تشکیل شده از میلیون ها سلول می باشد، در داخل هر سلول اتم و داخل آن هم کروموزم قرار دارد. تعداد کروموزم های زنان 46 XX و مردان 46 XY می باشد. 44 کرموزوم دارای همه خصوصیات انسان (مانند چشم ها، موها، رنگ پوست، متابولیسم و غیره) اطلاعاتی به همراه دارد. دو کروموزوم باقی مانده، کروموزم های جنسی هستند.

در سلول های اسپرماتوزون (Spermatozoon) و تخمک به تعداد 23 کروموزم وجود دارد. 22 تا کروموزم های غیر جنسی هستند و +1 کرموزوم جنسی است. در زنان تمام سلول های تخمک تنها دارای کروموزم X می باشد. (در ارگانیسم بدن زنان کروزموم دیگر موجود نیست) یعنی می شود 23 X، در حالی که اسپرماتوزون مردان دارای کرموزوم X و کروموزم Y می باشد. یعنی 23 کروموزم X و 23 کروزموم Y است.

در نتیجه لقاح این سلول ها کروزموم های ارگانیسم جدید شکل می گیرد. در این حالت یا 46 XX و یا 46 XY کروموزم شکل می گیرد.

تعیین جنسیت کودک | روش ساده و کاربردی تعیین جنسیت کودک

سلول تخمک از سوی اسپرماتوزون که دارای کروموزم X باشد، بارور می شود، در این موقع بچه دختر متولد می شود. یعنی بیست و سه کروموزم X به اضافه بیست و سه کروموزم X مساوی با چهل و شش کروموزم XX می باشد. اما اگر تخمک از سوی اسپرماتوزونی که دارای کروموزم Y می باشد، بارور شود، در آن موقع بچه پسر متولد می شود. یعنی بیست و سه کروموزم X به اضافه بیست و سه کروموزم Y مساوی با چهل و شش کروموزم XY می باشد.

به همین دلیل هیچ گونه دلیلی برای ناراحتی مردان، در مورد جنسیت کودک تازه به دنیا آمده برای همسرانشان وجود ندارد. حساب کتاب کردن سن مادر، تاریخ تولد، تغذیه و پرهیزها و غیره برای تعیین جنسیت کودک هم بی اساس است.

برای تعیین جنسیت کودک روش واقعی متفاوت کردن خصوصیات اسپرماتوزون X از Y می باشد. این گونه محسوب می شود که، کروموزم X به دلیل اندازه و وزن از کروموزم Y چند برابر بیشتر و بزرگتر است. به همین دلیل کروزموم های X تا حدی کُند حرکت می کند، ولی به لحاظ توانایی زندگی از کروموزم Y قوی تر است.

لذا لقاح اسپرماتوزون با تخمک تخمک آزاد شده باشد، صورت گیرد، باروری روی می دهد. تخمک توانایی زنده ماندن را بعد از آزاد شدن، تنها یک الی دو روز دارد. اگر رابطه جنسی چند روز قبل از تخمگذاری بوده باشد، به احتمال زیاد بچه دختر می شود. چون که در این موقع در مجرای جنسی زنان تنها کروزموم X که عمر زیادی دارد و با دوام و قوی می باشد، زنده مانده است. اگر از سوی پدر و مادر روز تخمگذاری درست مشخص شود و تا روز تخمگذاری به مدت یک هفته آن ها ارتباط جنسی نداشته باشند و تنها در روز تخمگذاری رابطه جنسی ایجاد کنند، در این موقع احتمال اینکه فرزند پسر به دنیا بیاید، زیاد می باشد. چرا که کرموزوم Y که سبک تر است به تخمک زودتر خواهد رسید.

تعیین جنسیت کودک | روش ساده و کاربردی تعیین جنسیت کودک

تعیین روز تخمک گذاری اگر صد در صد هم دقیق باشد، این روش بسیار درست و دقیق و موثر می باشد. در زمانی که می خواهید، جنسیت جنین را تعیین کنید، از این روش استفاده کنید و روز تخمگذاری را دقیق حساب کنید. در این موقع لازم است، در نظر داشته باشید که، در نتیجه تاثیر استرس ها، استفاده آنتی بیوتیک ها، تغییرات اقلیمی روز تخمگذاری در برخی موارد احتمال دارد، تغییر کند.

البته امروزه به روش آزمایشگاهی و با کمک لیرز هم می توانند، کروموزم X و Y را از هم جدا کنند و در شرایط آزمایشگاهی هر کدام از آنها را با تخمک لقاح دهند و سپس فرزند دختر یا پسر متولد می شود.

لازم به ذکر است که روش گفته شده صد در صد جواب مورد نظر را نمی دهد. علاوه بر این لازم است به یاد داشته باشید که، جنسیت مهم نیست، بلکه سلامتی کودک تازه به دنیا آمده مهمتر می باشد.

تعیین جنسیت کودک | روش ساده و کاربردی تعیین جنسیت کودک

در قرآن کریم خداوند می فرماید:

لِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ يَهَبُ لِمَنْ يَشَاءُ إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَنْ يَشَاءُ الذُّكُورَ: فرمانروايى [مطلق] آسمانها و زمين از آن خداست هر چه بخواهد مى ‏آفريند به هر كس بخواهد فرزند دختر و به هركس بخواهد فرزند پسر مى‏ دهد (سوره الشورای، آیه مبارکه 49)

و یا

اللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَحْمِلُ كُلُّ أُنْثَى وَمَا تَغِيضُ الْأَرْحَامُ وَمَا تَزْدَادُ وَكُلُّ شَيْءٍ عِنْدَهُ بِمِقْدَارٍ: خدا مى‏ داند آنچه را كه هر ماده‏ اى [در رحم] بار مى‏ گيرد و [نيز] آنچه را كه رحمها مى ‏كاهند و آنچه را مى‏ افزايند و هر چيزى نزد او اندازه‏ اى دارد (سوره الرعد، آیه مبارکه ۸).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*