تعریف و مقایسه سرویس های اینترنتی ADSL، VDSL و فیبرنوری

تعریف و مقایسه سرویس های اینترنتی ADSL، VDSL و فیبرنوری

در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا برای دسترسی به شبکه اینترنت از طریق خطوط ثابت از سه نوع اتصال و سرویس اینترنتی به نام های ای دی اس ال(ADSL= Asymmetric Digital Subscriber Line) یا وی دی اس ال (VDSL= Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) یا سرویس های بر بستر فیبرنوری(Fiber Optic) استفاده می کنند. در این مقاله سعی می شود این سه نوع اتصال شبکه اینترنت را از لحاظ نحوه اتصال و قابلیت های هر نوع سرویس مقایسه شوند.

سرویس های ADSL

سرویس های اینترنت پرسرعت ADSL که بعضا با نام تجاری ADSL2, ADSL2+ نیز عرضه می شوند در واقع سرویس های اتصال به شبکه اینترنتی هستند که بر بستر همان شبکه سیم مسی تلفن ثابت ارائه می شوند. در واقع در این سرویس های از همان شبکه تلفن ثابت موجود استفاده شده و تنها با نصب تجهیزاتی در مراکز مخابراتی و مراکز ارتباطی بین شهری، امکان اتصال به شبکه اینترنت برای کاربران فراهم می شود. مزیت این نوع اتصالات اینترنتی این است که نیازمند خط ویژه ای و شبکه جداگانه ای نیستند، بنابراین هم برای اپراتورها و هم برای کاربران از لحاظ امکان برقراری و هزینه ها ارزانتر تمام می شود. با استفاده از این نوع سرویس ها شما می توانید سرعت دانلود(توجه کنید که دانلود و نه آپلود چون این نوع از سرویس ها نامتقارن هستند، یعنی سرعت دانلود بالاتر از آپلود است) تا 24 مگابیت برثانیه را تجربه کنید و سرعت آپلود کمتر از آن است؛ البته این سرعت بسته به شرایط و عوامل مختلفی همچون فاصله شما با مرکز مخابراتی، وضعیت کابل های موجود در شبکه یا خانه شما و غیره دارد. البته سرویس های ADSL2+ سرعت و کیفیت بهتری برای کسانیکه تا فاصله 2 کیلومتری از مراکز مخابراتی قرار دارند، می تواند فراهم کند.

سرویس های VDSL

این سرویس ها هم بر بستر شبکه سیم مسی و یا ترکیبی از شبکه فیبر نوری و سیم مسی ارائه می شوند. برتری این سرویس ها نسبت به سرویس های ADSL سرعت دانلود 5 برابر بیشتر و سرعت آپلود 10 برابر بیشتر است. حداکثر سرعت آپلود در سرویس های VDSL به 60 مگابیت برثانیه می رسد- مشروط به اینکه فاصله شما با مرکز مخابراتی زیاد نباشد و سیگنال ورودی(Downstream) و خروجی(Upstream) به یک اندازه قوی باشند. این برتری سرویس های VDSL به واسطه پیکربندی(Configuration) است که فاصله بین مشترک و مراکز اپراتور ارائه دهند این خدمات را کمتر کرده و در نتیجه سیگنال های ارسالی باید فاصله کمتری را طی کنند. فاصله کمتر به معنای تضعیف کمتر و اطمینان بیشتر است.

سرویس های فیبر نوری

سرویس های فیبرنوری که به ارتباطات باندپهن فوق سریع(UFB/Ultra-Fast Broadband) نیز معروف هستند در بسیاری از کشورهای دنیا در حال توسعه و گسترش هستند. توسعه دهندگان این سرویس ها سرعت 1 گیگابیت برثانیه هم برای دانلود و هم آپلود را هدف قرار داده اند اما در عمل سرعت هایی تا 300 مگابیت برثانیه دستیافتنی هستند. سرویس های فیبرنوری همانطور که در مقاله کاربردها و مزایا و نقاط ضعف فیبر نوری کاربردها و قابلیت های آن توضیح داده شد بر بستر یک شبکه فیبرنوری است که از کابل های فیبرنوری(Fiber Optic Cable) و تجهیزات مختص خود استفاده می کند. در این شبکه نور به جای جریان الکتریسیته داده ها را منتقل می کند و متعاقبا سرعت این انتقال بسیار افزایش یافته و مشکلاتی مانند نویز، تداخل یا آسیب های ناشی از حوادث را ندارند. سرویس های مبتنی بر فیبرنوری را می توان یکی از با کیفیت ترین و سریع ترین سرویس های اینترنتی دانست. یک مزیت بسیار مهم سرویس های فیبر نوری در مقایسه با ADSL این است که عملکرد شبکه و سرعت انتقال بواسطه عواملی همچون فاصله و مکان مرکز مخابراتی چندان متاثر نمی شود. البته در بسیاری از کشورهای دنیا(حتی کشورهای توسعه یافته) از جمله ایران شبکه فیبرنوری پوشش کامل در یک کشور را نداشته و بطور خاص مناطق حومه شهر و روستایی باید از روش های دیگر اتصال(مانند همان سیم مسی یا ارتباطات سیار/بی سیم) استفاده کنند.

در مجموعه همانطور که در توضیحات بالا مشخص است، از میان سه سرویس ADSL, VDSL و فیبرنوری مشخصات سرویس های مبتنی بر فیبرنوری برتری دارند، زیرا هم قابلیت اتکا و هم سرعت بهتری دارند – البته اگر در محل زندگی شما اپراتور مخابراتی چنین سرویسی را ارائه کند. ذکر این نکته قابل توجه است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران به دلیل هزینه های سنگین توسعه شبکه فیبرنوری این کار یا توسط یک اپراتور یا دولت انجام می شود، بنابراین انحصار در این سرویس های می تواند وجود داشته باشد و این می تواند یک عامل بازدارنده برای مصرف کنندگان این سرویس باشد؛ به دلیل اینکه ممکن است این اپراتور انحصاری قیمت های بالا یا الزام به خرید برخی دیگر از سرویس ها را داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 804
تعداد کل بازدیدها: 58825


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)