تعریف و فرق تفأل با استخاره

تعریف و فرق تفأل با استخاره
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/25

دو واژه تفأل و استخاره هم در بین عامه مردم و هم در ادبیات دینی و اسلامی رایج است و کاربرد دارد. در این نوشته سعی می شود که تعریف تفال و استخاره، تفاوت تفال و استخاره و موارد کاربرد تفال و استخاره توضیح داده شوند.

استخاره در لغت به معنای طلب خیر نمودن است اما در معنای خاص آن انجام یک یا چندین عمل است که توسط مسلمانان(شیعه و سنی) انجام می شود تا دریابد که آیا کاری که می خواهد انجام دهد به خیر و صلاح اوست یا نه. به بیان ساده در استخاره ما با انجام اعمال مختص استخاره از خداوند مشورت گرفته تا صلاح کار ما را مشخص کند.

در مقابل تفال تعبیر خاصی از یک کتاب مقدس و ارزشمند می باشد که می تواند کتاب آسمانی مانند قرآن کریم باشد یا یک کتاب ارزشمند و پرمعنا مانند دیوان حافظ شیرازی. در لغت عربی تفال به معنای فال نیک زدن و به شگون/خوبی گرفتن است. جالب است بدانید که در روایات اسلامی از ائمه اطهار دو واژه تفال و استخاره مترادف یکدیگر بکار برده شده اند.

از لحاظ کاربرد هم استخاره و هم تفال به معنای مشورت گرفتن از یک صاحبنظر به کار برده می شود. اما آنچه امروز در عمل از این دو واژه استفاده می شود، یکی این است که استخاره بیشتر برای مشورت گرفتن از خداوند بکار برده می شود که حال از طریق قرآن مجید یا ذکر تسبیح است و تفال در مشورت گرفتن از بزرگان عرفانی و حکیمانی مانند حضرت حافظ بکار برده می شود.

برخی این فرق و تمایز را بین استخاره و تفال قائل شده اند که استخاره هايي كه ابزار محسوسي مثل قرآن، تسبيح، ديوان، شعر، كاغذ و …. دارند، را می توان فال یا تفال نامید و استخاره هايي كه هيچ ابزاري جز دعا و قلب ندارند را فقط استخاره مي گويند.

همانطور که ذکر شد به مسئله استخاره به معنای مشورت گرفتن از خداوند در روایات اشاره شده است، البته در برخی از روایات از استخاره نهی شده است که تعداد آن کمتر است.  در این خصوص علامه مجلسي (ره) مي فرمايد: اين حديث را تأويل كرده اند به اين كه از فال گشودن قرآن براي استنباط احوال آينده از آيات نهي شده است، چنان كه برخي از جاهلان، اين روش را وسيله اي براي كسب روزي خود قرار داده اند و به اين صورت، مردم را فريب مي دهند و ممكن است مقصود، نهي ازتفألي باشد كه بيشتر مردم از ديدن يا شنيدن بعضي امور اعتقاد پيدا مي كنند و برخي را مبارك و برخي ديگر را شوم مي گيرند، بدين صورت كه از آيات قرآن كريم نيز فال نيك و فال بد گرفته شود. و شايد يك حكمتش اين باشد كه اگر موافق نيفتاد باعث كم اعتقادي مردم به قرآن نگردد. بطور کل استخاره در مواردیکه فرد بررسی ها و مشورت با متخصصان را انجام داده و در حالت تحیر و واماندگی در انجام کار کاربرد داشته و صحیح می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4145
تعداد کل بازدیدها: 1733908

نظرات کاربران

*