تعریف حریم خصوصی چیست؟ نظرات موافقان و مخالفان تعریف و حدود حریم خصوصی

تعریف حریم خصوصی چیست؟ نظرات موافقان و مخالفان تعریف و حدود حریم خصوصی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/19

حریم شخصی یا حریم خصوصی بدین معنی است که یک فرد یا یک گروه بتواند خود و یا اطلاعات مربوط به خود را جدا کند و با انتخاب و اختیار خود را برای عمموم آشکار کند. مرزها و حدود حریم خصوصی در بین فرنگ ها و کشورهای مختلف، متفاوت است. در این مطلب قصد داریم به بررسی حریم خصوصی و اظهار نظرهایی که اخیرا در کشورمان در مورد آن شده، بپردازیم.

چندی پیش سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی اعلام کرد: «مکان هایی که جلوی چشم مردم هستند، از جمله وسایل نقلیه، نباید مشمول حریم خصوصی باشند»

 نیرو انتظامی در واقع اعلام کرده با افرادی که در خودرو های خود اقدام به کار خلاف قانون، از جمله بد حجابی یا بی حجابی، می کنند برخورد خواهد کرد. با این اظهار نظر تحلیل ها و جهت گیری های زیادی از این سخن، شکل گرفت.

بحث در مورد حریم شخصی در محافل مختلف بالا گرفته است. مسلما در بسیاری از کشورها مردم مشکلی ندارند که پلیس برای پیشگیری از وقوع جرم های جنایی داخل ماشین ها را بگردد و یا به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی رانندگی، خودرو ها را متوقف کند. اما در کشور ما پلیس خودرو ها را به دلیل چیزی که آن را « هنجار شکنی» می نامد، متوقف می کند. آیا این کار طبق قانون و شرع انجام می شود یا خیر؟ در ادامه به این مسئله خواهیم پرداخت.

سرهنگ ترحمی ، معاون حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی اظهار کرده: «در تبصره ماده 5  قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر حریم خصوصی و حریم عمومی تعریف شده و بر اساس آن «اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند، مانند قسمت های مشترک آپارتمان ها، هتل ها، بیمارستان ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.»

تعریف حریم خصوصی چیست؟ نظرات موافقان و مخالفان تعریف و حدود حریم خصوصی

اما در روز های اخیر پاسخ چهار مرجع تقلید در مورد حریم خصوصی خبر ساز شد:

آیت االه شبیری زنجانی معتقد است: «خودروی شخصی نیز احکام ملک را دارد، بنابراین هرگونه تصرف و تفتیش آن بدون اجازه مالک، فی حدنفسه جایز نیست. البته اگر مصلحت اهمی مانند جلوگیری از حمل و نقل اسلحه متوقف بر تفتیش باشد، تفتیش آن طبق نظر حاکم شرع بلامانع است.لازم به ذکر است که وسیله نقلیه، از لحاظ جواز نظر به داخل آن، نحوه پوشش سرنشینان و... ممکن است در برخی از صور دارای احکام خاصی باشد»

آیت االه مکارم شیرازی نیز در اظهار نظری گفت : «داخل خودرو جزو حریم شخصی است و دیگری حق ندارد به آن تجاوز کند، ولی جهات شرعی مانند حجاب و امثال آن باید در داخل اتومبیل رعایت شود»

همچنین آیت الله نوری همدانی فرمودن: « در فرض سوال، بلی خصوصی است و باید بر اساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود»

و مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی در جایی عنوان کرده اند که: «حریم خصوصی از کلمات قرآنی و روایی و فقهی نیست و چنانچه برای این عنوان احکامی در قانون قرار داده شده، سعه و ضیق معنای مذکور، از قانونگذار سوال شود»

بهمن کشاورز، رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری معتقد است: «اینکه مصون بودن حریم خاصی از هرگونه تعرض و اینکه حتی در صورت وجود احتمال وقوع جرم، ورود به آن مستلزم حکم خاص قضائی است، تردیدی نیست. آنچه هر از چند گاهی مورد بحث و مناقشه می شود درخصوص مصادیق حریم خصوصی است و این بحث که فلان مکان حریم خصوصی هست یا خیر. یکی از مشخص ترین این موارد موضوع اتومبیل هاست که این سؤال مطرح شده که آیا داخل اتومبیل شخصی حریم خصوصی است یا خیر. در این مورد بحث بسیار شده است. از نظر قانونی مستند مصونیت اتومبیل از تعرض ماده ٥٥ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ١٣٩٤ است که ماده ٥٥ آن مقرر می دارد «ورود به منازل، اماکن تعطیل و بسته و تفتیش آنها، همچنین بازرسی اشخاص و اشیا در جرائم غیرمشهود با اجازه موردی مقام قضائی است، هر چند وی اجرای تحقیقات را به طور کلی به ضابط ارجاع داده باشد»

اظهار نظرها درخصوص تعریف و حدود حریم خصوصی از جانب فقها، وکلاء، ضابطان قانون و دیگر متخصصان بسیار است و همچنان جای مناقشه و بحث است. امید است که همه صاحبنظران این حوزه بدون توجه به جهت گیری های سیاسی تنها از جنبه قانونی، منطقی و شرعی به این مسئله بپردازند تا در جامعه ای سالم و با احترام متقابل بتوانیم زندگی کنیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 798
تعداد کل آرا: 5233
تعداد کل بازدیدها: 1334348

نظرات کاربران

*