تعداد قدم زدن های مناسب روزانه | روزانه چند قدم باید راه برویم | برنامه های قدم شمار

تعداد قدم زدن های مناسب روزانه | روزانه چند قدم باید راه برویم | برنامه های قدم شمار
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/31

پیاده روی و قدم زدن برای سلامتی انسان بسیار مفید و ضروری است، از این رو، امروزه بسیاری از مردم تلاش می کنند با قدم زدن روزانه سلامتی خود را حفظ نمایند و برای اینکار سعی می کنند از قدم شمارهای مختلف استفاده نمایند تا تعداد قدم هایی که در طول روز برداشته اند را بدانند.

اکنون تعداد قدم هایی که در طول روز گذشته برداشته اید، را بشمارید. بسیاری از ما نمی دانیم، که در طول روز، چقدر باید قدم بزنیم. اما همه ما این فکر را که روزانه 10 هزار قدم برداریم، را بسیار دوست داریم. بسیاری از ما به واسطه تلفن های هوشمند و یا ساعت های مچی و غیره تعداد قدم های روزانه خود را می شماریم. حتی گاهی در داخل خانه راه رفتن های خود را هم می شماریم و تلاش می کنیم به آن عدد مورد نظر برسیم.

امکان ندارد، در مورد این فکر که انسان ها را به تحرک زیاد تشویق می کند، شک و تردید کرد. اما قدم زدن روزانه به میزان 10 هزار قدم را بسیار ایده آل و یا غیر واقعی می دانیم. در اصل فکر قدم زدن روزانه 10 هزار قدم در سال 1960 در ژاپن به وجود آمده است. در آن سال ها، در ژاپن وسیله ای به نام «manpoke» تولید شده بود، که تعداد قدم ها را می شمرد. در سال های دیگر manpokei به اسم «ده هزار قدم متر» تبدیل شد. در این دوران عدد ده هزار نه به دلیل رقم طلایی بودن برای ورزش کردن، بلکه به علت اینکه در تمدن ژاپن این عدد رقم خوبی بود، انتخاب شد.

- تحقیقات علمی در مورد ده هزار قدم زدن در طول روز، به چه نتیجه ای رسیده اند؟

در تحقیقی که از سوی دانشگاه آریزونا (University of Arizona)، انجام شده، نشان می دهد که، قدم زدن به مقدار ده هزار قدم در طول روز در سایه گسترش رسانه ها در سطح دنیا به سرعت در حال پذیرفته شدن می باشد. در حالی که این تحقیق متذکر می شود که، این هدف برای کودکان بسیار پایین است. متخصصان تعداد قدم های متناسب روزانه را برای افراد بزرگ سال به شرح زیر می شمارند:

- کمتر از 5000 قدم: سبک زندگی بی تحرک؛

- از 5000 تا 7.500 قدم: سبک زندگی افراد کم تحرک؛

- از 7.500 قدم تا 10000 قدم: زندگی فعال؛

- بیش از 12.500 قدم: سبک زندگی بسیار فعال؛

- آیا ابزارهای که قدم را می شمارند، معتبر هستند؟

در این جا یک موضوع حساس وجود دارد، برای رفتن از سبک زندگی بی تحرک به سبک زندگی فعال لازم است، روزانه 2.500 قدم بیشتر برداشته شود و این 2.500 قدم باید با سرعت باشد و حداقل در طول یک دقیقه 100 قدم برداشته شود. علاوه بر این، حداقل در طول ده دقیقه باید این روند را نگه دارید. اگر این شرایط را تامین کنید، می توانید 10 هزار قدم روزانه را بر دارید که گویا ورزش ژیمیناستیک را که برای سلامتی عمومی خوب است، را انجام داده اید. برای این کار، می توانید از پله ها بالا و پایین بروید. بالا و پایین رفتن از پله ها خیلی از عضلات را فعال می کند و در مقایسه با قدم زدن در زمین صاف کالری بیشتری را می سوزاند. علاوه بر این، به جای اینکه پله ها را قدم به قدم پایین بروید، اگر بتوانید با دویدن پله ها را بالا و پایین بروید، برای سلامتی بسیار مهم و حیاتی است. این گونه، روزانه با ده هزار قدم برداشتن بسیار فعال می باشید.

به ابزارها و وسایل قدم شمار چقدر می توان مطمئن شد؟ به این سوال هنوز پاسخ دقیقی داده نشده است. در تحقیقی که در سال 2016 در نشریه «Medicine and Science in Sports and Exercise» انتشار یافته است، چهار ابزار قدم شمار که دو عدد به مچ پا و دو عدد به کمر بسته می شدند، بررسی شده اند. و نتیجه تحقیق نشان داده است که، ابزارها اساساً قدم ها را درست می شمارند و میزان کالری سوزانده شده را نشان می دهند.

در تحقیقی دیگری که در ماه ژانویه، در نشریه «International Journal of Exercise Science» در سال 2017 انتشار یافته است، نشان می دهد که، این ابزارهای قدم شمار در مقایسه با ابزارهای قدم شماری که به دست بسته می شوند، بسیار دقیق تر هستند. اما این محصولات هر چقدر که قیمتشان افزایش می یابد، دقت آنها کاهش می یابد. یعنی می توانید از قدم شماری که بر روی دست بسته می شود، استفاده کنید، ولی همیشه نمی توان به آن اعتماد کرد.

در اصل قدم زدن روزانه 10000 قدم، برای داشتن سبک زندگی سالم بسیار خوب است. اما اگر هدف شما کاهش وزن و افزایش عملکرد خود می باشد، آنگاه بهتر است، تعداد قدم های خود را بیشتر کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*