تشخیص بیماری از روی رنگ پوست | علائم و نشانه های بیماری بر اساس رنگ پوست

تشخیص بیماری از روی رنگ پوست | علائم و نشانه های بیماری بر اساس رنگ پوست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/13

دچار شدن انسان به بیماری سبب می شود، که علائم و نشانه های آن خود را در روی پوست به صورت تغییر رنگ نشان دهد، لذا در صورت تغییر رنگ غیر طبیعی پوست بدن باید به آن دقت داشت، چرا که با توجه به تغییر رنگ پوست می توان به برخی از بیماری ها پی برد و تشخیص داد.

حتماً تا کنون شنیده اید که انسان زمانی که بیمار می شوند، رنگ پوست اش دچار تغییراتی می گردد و از حالت طبیعی خارج می شود. بر این اساس با توجه کردن به رنگ پوست می توان وجود انواع بیماری ها را در بدن شناسایی و تشخیص داد. چرا که، تغییر رنگ پوست می تواند، نشان دهنده بسیاری از بیماری ها و اختلالات باشد، به همین دلیل، با مشاهده هر گونه تغییر در رنگ پوست لازم است، حتما به پزشک مراجعه شود. در نظر داشته باشید که، برای تعیین رنگ پوست باید از نور های طبیعی و نه مصنوعی استفاده کنید. یعنی اگر می خواهید تغییر رنگ پوست خود را متوجه شوید بهتر در جلوی پنجره و نور طبیعی روز باشد نه در زیر انواع لامپ ها و غیره که احتمال دارد، خود سبب تغییر رنگ پوست باشد. هر کدام از رنگ های غیر طبیعی در پوست می تواند علائم و نشانه بیماری خاص باشد، از جمله این رنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- رنگ پوست پژمرده و خاکستری:

در میان عللی که موجب می شود، رنگ پوست پژمرده و خاکستری دیده شود، می توان به استرس، خستگی، بی خوابی، بیماری در دستگاه گوارش و یبوست اشاره کرد.

2- تیره شدن مصنوعی پوست:

وقتی انسان در برابر نور خورشید چند ساعتی و یا بیشتر قرار می گیرد، رنگ پوست تیره می شود. اما اگر در برابر اشعه نور خورشید قرار ندارید، ولی رنگ پوست تان تیره می شود، این بسیار خطرناک است چرا که می تواند به دلیل بیماری غدد فوق کلیوی باشد.

تشخیص بیماری از روی رنگ پوست | علائم و نشانه های بیماری بر اساس رنگ پوست

3- رنگ پوست سفید:

سفید رنگ شدن پوست می تواند به دلیل بیماری قلبی و یا ریوی باشد. همچنین کم خونی و کم کاری غده تیروئید می تواند عامل سفید شدن رنگ پوست گردد.

4- قرمز رنگ شدن پوست:

از جمله علل و دلایل قرمز رنگ شدن پوست می تواند اختلال در سیستم قلبی – عروقی و یا افزایش ترشح گلبول های قرمز یا اریتروسیت (erythrocytes) باشد.

5- کبود رنگ شدن پوست:

کبود رنگ شدن پوست، می تواند نشان دهنده بیماری قلبی و ریوی باشد.

6- زرد رنگ شدن پوست:

از جمله علل و دلایل زرد رنگ شدن پوست، می توان به بیماری کبد، بیماری طحال و یا سنگ کیسه صفرا اشاره کرد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239939

نظرات کاربران

*