تشخیص بیماری از روی دست | علائم و نشانه¬های بیماری بر روی دست انسان

تشخیص بیماری از روی دست | علائم و نشانه¬های بیماری بر روی دست انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/23

بسیاری از بیماری ها علائم و نشانه های خود را بر روی پوست دست های انسان نمایان می کنند، از این رو، وقتی انسان تغییراتی بر روی پوست دست خود و یا احساس بی حسی و غیره در دست ها نمود، بهتر می باشد برای درمان و تشخیص علت و علل آن به پزشک مراجعه نماید.

دستانتان از کدام بیماری خبر می دهد، فالگیرها با نگاه کردن به کف دست انسان می توانند، آینده و گذشته فرد را پیش گویی کنند. البته طبیعی می باشد که این ها مباحث بی اساس و بی پایه هستند و تنها انسان های ساده لوح به این ها باور می کنند. با این حال، برخی از بیمارها و اختلالات انسان را می توان از روی دستان تشخیص داد. کافی است به دست ها نگاه کرد.

- رنگ قرمز غیر طبیعی کف دست ها:

قرمز بودن غیر عادی کف دست ها، می تواند علائم و نشانه آسیب دیدن کبد و یا سمی شدن آن و نیز دچار شدن به بیماری هپاتیت، سیروز کبد و ...باشد.

- زرد رنگ شدن کفت دست ها:

زرد رنگ شدن پوست کف دست ها، می تواند علائم بیماری کبد و کیسه صفرا باشد.

- داشتن لکه های قهوه ای رنگ بر روی پوست دست ها:

اگر بر روی پوست دست، لکه های قهوه ای رنگ وجود دارد، این می توان علائم بیماری کیسه صفرا باشد. البته در انسان های سن بالا، این لکه های می تواند در اثر پیری هم به وجود آید.

- خیلی سفید بودن پوست دست ها: این می تواند نشانه کم خونی، فشار خون بالا و اختلال در سیستم عصبی باشد.

- در موقع دچار شدن فرد به بیماری آویتامینوز (avitaminosis)، پوست دست پوسته می دهد، که این معمولاً با کمبود ویتامین A و ویتامین D در اگانیسم بدن انسان ارتباط دارد.

- اگر دست های انسان حتی در هوای گرم هم سرد می باشد و در هوای سرد درد می کند و بی حس می شود، این می تواند نشانه اختلال در گردش خون در ارگانیسم بدن انسان باشد و در بسیاری از مواقع دلیل این امر می تواند، کمبود اسید نیکوتین در ارگانیسم بدن باشد.

- گرم بودن زیاد دست ها، خبر از اختلال در کبد می دهد.

- اگر دست های انسان همیشه مرطوب باشد، این می تواند، نشانه بیماری قلبی و یا اختلال در غده تیروئید باشد.

- اگر فردی دائم دست هایش مرطوب و گرم می باشد، این امر نشان از پرکاری تیروئید می دهد، که در نتیجه هورمون ها بیش از حد نیاز بدن ترشح می شوند.

- دست های همیشه سرد و خشک، خبر از کم کاری غده تیروئید می دهد، که هورمون های بدن کمتر از حد نیاز ترشح می شوند.

- همچنین مرطوب بودن همیشگی دست ها، می تواند اشاره به اختلال در سیستم عصبی بدن باشد.

- اگر دست های انسان تند تند ورم می کند، این می توان نشانه اختلال در غده تیروئید، قلب، کبد و نیز آلرژی باشد.

- افرادی که دچار بیماری سیستم تنفسی می باشند، کف دست هایشان بسیار خشک می شود.

- نازک شدن انگشتان و نیز پهن شدن نوک انگشت ها، می تواند نشانه بیماری جدی قلبی باشد.

- اگر فردی زود به زود احساس می کند، که انگار بر روی دست هایش مورچه حرکت می کند، این نشانه بیماری سیستم غدده درون ریز (Endocrine system) می باشد.

- بی حس شدن انگشتان می تواند علائم و نشانه بسیاری از بیماری ها باشد، در افرادی که به صورت طولانی مدت با کامپیوتر کار می کند، عصب های ناحیه مچ تحت فشار قرار می گیرد، که سبب درد و بی حس شدن انگشت ها می گردد. به این عامل سندرم تونل کارپ (Carpal tunnel syndrome) می گویند.

- اگر انسان بعد از بیدار شدن از خواب در صبح و یا بعد از نشستن طولانی مدت مثلاً به صورت کتاب خواند، در انگشتان خود احساس بی حسی کند، این علامت استئوکندروئیک گردن می باشد.

- همچنین بی حس شدن دست ها و انگشت ها می تواند، علائمی بیماری هایی مانند فشار خون بالا، اختلال در سیستم غدده درون ریز و اختلال در گردش خون مغز باشد.

بی حس شدن دست ها مخصوصا یک دست، علامت بسیار جدی می باشد. این علامت در کنار دیگر علائم مانند درد شدید در قلب یا سر، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ و ... می تواند، نشانه بیماری انفارکت و یا ریسک ابتلا به سکته مغزی می باشد.

- اگر فردی انگشت کوچک اش زود به زود بی حس می شود، این می تواند نشانه اختلال در قلب باشد.

- لرزش تند تند دست ها، نشانه پرکاری تیروئید و یا دیابت قندی می باشد. علاوه بر این می تواند، نشانه اختلال در سیستم عصبی هم باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240009

نظرات کاربران

*