ترک های روی پوست در دوران بارداری | روش های پیشگیری از ترک روی پوست در حاملگی

ترک های روی پوست در دوران بارداری | روش های پیشگیری از ترک روی پوست در حاملگی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/23

در دوران بارداری یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم های بارداری را نگران می کند، احتمال ایجاد ترک هایی بر روی پوست شکم و یا سایر نواحی روی پوست می باشد، این ترک ها اگر چه درد و اذیت زیادی ندارند، ولی از دیدگاه زیبایی موجب ناراحتی بانوان حامله می شود، از این رو، دانستن روش های پیشگیری از ایجاد ترک های روی پوست بسیار مهم و ضروری می باشند.

چیزی که بسیاری از مادران را نگران می کند، این است که آیا دوران بارداری خوب و سالمی خواهند داشت و فرزندان سالم و طبیعی به دنیا خواهند آورد و یا نه؟

بعد سه ماهه دوم بارداری این نگرانی ها تا حدی کمتر می شود و مسائل و موضوعات زیبایی و بهداشتی بیشتر دارای اهمیت می شود. بدون شک یکی از اولین و مهمترین این مسائل هم، در دوران بارداری به وجود آمدن لک ها خورسیدی در دوره تابستان و ترک های روی پوست شکم می باشد.

بارداری سبب به وجود آمدن برخی تغییرات پوستی می تواند باشد، که بخش بزرگی از این تغییرات پوستی با تغییرات هورمونی در ارتباط می باشد. تغییر رنگ صورت، سرخ شدن کف دست و تا حدی خارش روی پوست در موارد نادر ایجاد می شود. می توان گفت که، یکی از تغییراتی که در اکثر خانم های باردار مشاهده می شود، به وجود آمدت ترک های نواری در روی پوست شکم در این دوره است. اما آن چیزی که مادران بارداری را بیشتر ناراحت می کند، لکه های بارداری است که بر روی صورت و ترک های به وجود آمده بر روی پوست شکم می باشد.

ترک های روی پوست در دوران بارداری | روش های پیشگیری از ترک روی پوست در حاملگی

در درجه اول لازم به ذکر است که، در دوران بارداری حتماً باید روزانه نزدیک به یک و نیم لیتر آب خورده شود. در روزهای گرم تابستان این مقدار بیشتر هم می شود. چرا که سلامتی پوست به طور کلی به مایعات و تغذیه بستگی دارد. تشنگی سبب خشکی پوست، تغییر رنگ و حساس شدن نسبت به بیماری می شود. به همین دلیل به خانم های باردار توصیه می شود، در روزانه گرم تابستان نوشیدن آب را فراموش نکنند.

در کنار مراقبت و تمیز کردن پوست باید هر موقع که به بیرون از منزل می روید، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. خانم هایی هم که ساحل و آفتاب گرفتن را دوست دارند، با وجود استفاده از کرم های محافظت و اسپری توصیه می شود، از ساعت 10 صبح تا ساعت 16 بعد از ظهر، بیش از 30 دقیقه جلوی نور خورشید قرار نگیرند.

ترک های به وجود آمده بر روی پوست به رنگ سفید و شبیه به زخم می باشد، که به آنها ترک ها دوران بارداری می گویند. این ترک ها در ظاهر زیاد عمیق نیستند و ریز می باشند. زنانی که دارای پوست روشن می باشد، احتمال دارد، رنگ ترک ها با رنگ پوشت شان یکی باشد. اما زنانی که دارای رنگ پوست تیره هستند، این ترک ها به رنگ سفید و روشن تر می باشند. که به علت عدم ترشح کلاژن (Collagen) در پوست به وجود می آید. درد ندارند، اما سبب ایجاد خارش های سطحی می شوند. ترک های دوران بارداری بیشتر در ناحیه شکم، ران ها، سینه ها، ساق پا و حتی در ساق دست ها می تواند، ایجاد شود.

مهمترین عاملی که سبب به وجود آمدن ترک ها می شود، عامل ژنتیک می باشد، در زنان سیاه پوست می توان گفت که ترک بارداری مشاهده نمی شود. آسیایی ها هم در موارد نادر با ترک بارداری مواجه می شوند. اما زنان سفید پوست حدوداً 75 تا 90 درصد با ترک های پوست در دوران بارداری مواجه می شوند. به عبارت دیگر، زنانی که مادر و خواهرانشان در دوران بارداری دچار ترک بارداری شده اند، به احتمال زیاد با این مشکل در دوران بارداری مواجه خواهند شد.

ترک های روی پوست در دوران بارداری | روش های پیشگیری از ترک روی پوست در حاملگی

معمولاً ترک های شکم در سه یا چهار ماه آخر بارداری آرام آرام به وجود می آیند. اما برخی موارد تا سه الی چهار هفته آخر بارداری به وجود نمی آید و سپس به وجود می آید. علاوه بر عامل ژنتیکی، یکی از عواملی که احتمال ایجاد ترک های روی پوست شکم در دوران بارداری را به وجود می آورد، افزایش سریع و زیاد وزن می باشد. در نتیجه بزرگ شدن سریع شکم پوست کش می آید و انعطاف پذیری آن بیشتر می شود و این سبب ایجاد ترک ها می گردد. به همین دلیل افزایش وزن تحت نظارت و تا حد مطلوب، موجب جلوگیری از به وجود آمدن ترک ها روی پوست می شود. متاسفانه ترک های به وجود آمده بعد از زایمان هم از بین نمی رود و رنگ آن تغییر می کند و به رنگ نقره ای یا سبزه در می آید. این وضعیت برخی از خانم ها را ناراحت نمی کند و این ترک ها را به عنوان نشانه مادر شدن قبول می کنند. اما برخی دیگر به دنبال رهایی از این ترک ها می باشند. برای این منظور روش های پزشکی پیشرفته ای وجود دارد، که این روش ها از سوی پزشک عمل زیبایی انجام می شود.

طبیعی می باشد که، برای درمان و پیشگیری از ترک های روی پوست شکم، مواد آرایشی و بهداشتی زیادی تولید شده است. اما در تاثیرات این مواد برای پیشگیری از به وجود آمدن ترک های روی پوست شکم و درمان آن هنوز بحث های فراوانی وجود دارد و از دیدگاه علمی یک محصول موثر که تاثیرات آن اثبات شده باشد، وجود ندارد. در کنار این، استفاده از این محصولات بر روی نوازد و مادر حامله تاثیرات منفی نیز ندارد.

یکی از طبیعی ترین مواد برای پیشگیری از به وجود آمدن ترک های روی پوست شکم محافظت از رطوبت پوست می باشد، که با تغذیه مناسب، استفاده از مایعات و داشتن توازن امکان پذیر است. اهمیت نوشیدن آب در دوران بارداری برای جلوگیری از ایجاد ترک های روی پوست بسیار مهم است و نیز داشتن توازن و تعادل در غذا خوردن به علت عدم افزایش سریع و آنی وزن مانع از ایجاد ترک بر روی پوست شکم می شود. در زمان حمام کردن، ماساژ دادن شکم با یک برس نرم و سبک به صورت دایره وار سبب تقویت گردش خودن در پوست شده و از انعطاف پذیری پوست محافظت می کند.

در سه ماهه دوم بارداری به صورت منظم پوست خود را مرطوب کنید، برای این هدف می توانید از مرطوب کننده های ساده که در بازار وجود دارند، استفاده کنید و یا از روغن بادام استفاه کنید. البته روغن بادام بوی ناخوشایندی دارد، ولی تاثیرات آن بسیار موثر است.

ترک های روی پوست در دوران بارداری | روش های پیشگیری از ترک روی پوست در حاملگی

به طور خلاصه می توان گفت:

- سابقه خانوادگی و ژنتیک نقش مهمی در به وجود آمدت ترک های روی پوست در دوره بارداری دارد. اگر مادر و خواهر خانمی دارای این مشکل است، به احتمال زیاد در وی هم این مشکل به وجود می آید.

- اگر در بارداری اول ترک های روی پوست ایجاد شود، احتمال به وجود آمدن ترک در بارداری های بعد هم زیاد می باشد، رنگ ترک های باقی مانده از بارداری اول می تواند، تند شود.

- افزایش آنی و سریع وزن، سبب ترک روی پوست می شود. در زمانی که وزن خانم های باردار به صورت زیاد و سریع افزایش می یابد، احتمال به وجود آمدن ترک روی پوست زیاد می باشد.

- وضعیت تغذیه تاثیر دارد. نوشیدن به اندازه کافی مایعات و تعادل در غذا خوردن مانع از ایجاد ترک روی پوست می شود.

منبع: Ailem.az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*