ترومبوز چیست | ترومبوز چگونه ایجاد می شود | چرا ترومبوز خطرناک است؟

ترومبوز چیست | ترومبوز چگونه ایجاد می شود | چرا ترومبوز خطرناک است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/06

ترومبوز لخته خونی است که در داخل یک رگ سالم ایجاد می شود، که می تواند مانع از جریان خون در داخل عروق شود که اگر در بدن شروع به حرکت کند به آن آمبولی گفته می شود. که خطرات و آسیب های بسیار به دنبال دارد و امروزه به یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر در بین مردم تبدیل شده است، از این رو، آشنایی با علل و دلایل ایجاد ترومبوز و نحوه مواجه با آن و خطرات آن بسیار مهم و ضروری می باشد.

ترومبوز یا لخته خون (thrombus) در سال های اخیر یکی از دلایل مرگ های ناگهای و بی دلیل بوده است، به وجود آمدن ترومبوز در رگ های قلب و ریه ها بسیار خطرناک محسوب می شود. اما چرا در سال های اخیر این مشکل بسیار شایع شده و حتی در بین افراد سنین پایین نیز به وجود آمده است؟ به گفته پزشکان و متخصصان داشتن اضافه وزن، کم تحرکی، افتادن سنگینی بسیار زیاد بر روی پاها، ارتوپدی پایین تنه و نیز در افرادی که عمل جراحی تروماتولوژی (Traumatology) داشته اند، ریسک به وجود آمدن ترومبوز بسیار زیاد می باشد.

در برخی موارد، گفته می شود، مرگ و میر ناگهانی که در نتیجه بیماری انفارکت قلبی رخ می دهد با ترومبوز در ارتباط است. اما این موضوع تفاوت می کند. در نتیجه به وجود آمدن ترومبوز در رگ های ریه، در ریه ها حالتی به وجود می آید که به آن آمبولی ریه (Pulmonary embolism) می گویند. در زمان به وجود آمدن این بیماری ریسک و خطر مرگ بسیار زیاد می باشد که اگر به موقع بیمار به بیمارستان رسانده نشود، در بیشتر موارد احیاء دوباره زندگی بسیار سخت خواهد شد.

کارشناسان و متخصصان اعلام می کنند، آمبولی حاد ریه در دنیا یکی از مشکلات بسیار شایع می باشد. سال های طولانی است که، دانشمندان در مورد این مشکل کار می کنند، اما هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده اند و نتوانسته اند، مشکل را به صورت کامل از بین ببرند. اما آمبولی های شدید ریوی و عوارض ناشی از آن را می توان به صورت کامل از بین برد.

ترومبوز چیست | ترومبوز چگونه ایجاد می شود | چرا ترومبوز خطرناک است؟

بر اساس گفته های کارشناسان، از دلایل اساسی و اصلی آمبولی های شدید ریوی، مشکلات به وجود آمده در رگ های پائینی می باشد. در نتیجه این مشکل، ترومبوزها به وجود می آیند. هر گونه عمل جراحی در پاها، به ویژه بعد از عمل جراحی تروماتولوژی، حتی اگر بسیار موفق هم باشد، چنین مشکلی احتمال دارد ایجاد شود. ترومبوزهایی که در موارد شدید به وجود می آیند، احتمال چسبندگی ندارند و به سمت بالا پرتاب می شوند. ترومبوز از طریق رگ ها به داخل قلب و از آنجا وارد ریه ها می شوند. وقتی ترومبوز رگ های ریه را اشغال می کند، آمبولی و یا انفارکت ریه به وجود می آید.

لذا حتماً باید بیمار به بیمارستان رسانده شود، در بیماران تنگی نفس شدیدی ایجاد می شود، عرق سرد و بی حالی شدید به وجود می آید. رنگ شان سفید می شود، احتمال بی هوش هم وجود دارد. این گونه بیماران باید در کوتاه ترین زمان به بیمارستان رسانده شوند. معمولاً این تیپ از بیماران در واحد مراقبت های ویژه درمان می شوند.

بر اساس گفته های متخصصان، ترومبوزها اساساً در نیتجه اضافه وزن در انسان به وجود می آیند. به این مشکل زنان بیشتر دچار می شوند، که دلیل دیگر آن عمل های جراحی انجام شده می باشد. عمل جراحی مفصل زانو، عمل جراحی در استخوان ها، ران ها به علت نارسایی وریدی و غیره، موجب تضعیف شدن گردش خون شده و در نتیجه ترومبوز را به وجود می آورد. البته گاهی ترومبوز هیچ گونه علائم بروز نمی دهد، افرادی که می خواهند بدانند، آیا ترومبوز دارند یا نه، در درجه اول باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.

اگر فردی ترومبوز داشته باشد، معالجه به صورت دوره ای و یا برای تمام عمر تعیین می شود. اگر در یک بیماری احتمال ایجاد و تکرار ترومبوز وجود داشته باشد، درمان در تمام طول عمر است. به گفته کارشناسان به وجود آمدن ترومبوز ربطی به عوامل ژنتیکی ندارد، بلکه بیشتر به سبک زندگی افراد مربوط می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3140
تعداد کل بازدیدها: 423596

نظرات کاربران

*