ترسالی چیست | تعریف دقیق ترسالی | آیا 97 سال ترسالی است؟

ترسالی چیست | تعریف دقیق ترسالی | آیا 97 سال ترسالی است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/02/07

همانطور که از نام این کلمه پیداست ترسالی متشکل از تر + سالی است که دقیقا نقطه مقابل خشکسالی است. در لغتنامه نوشته شده است که ترسالی. ( تَر + سال + ی ) مخالفِ خشکسالی.

کلمه ترسالی به انگلیسی ترسالی [Wet Period] و خشکسالی [Drought]

پروفسور اردکانی در مورد ترسالی می گوید: برخلاف پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، امسال بارندگی‌ها بالاتر از حد نرمال است و نمی‌توان سال ۹۷ را آغاز شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر در ایران نامید.

پروفسور حسین اردکانی از بنیانگذاران هواشناسی در ایران در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر تداوم بارندگی‌ها تا پایان سال جاری گفت: برخی شبکه‌های اجتماعی پیش بینی شروع دوره ترسالی در ایران را به نقل از من منتشر کرده‌اند، که این اظهار نظر را تکذیب می‌کنم.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی‌ها امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، ابراز داشت: جای تعجب است که چرا رئیس سازمان هواشناسی در ابتدای سال جاری پیش بینی کرده بود خشکسالی شدید تا پایان سال زراعی ۹۶- ۹۷ ادامه می‌یابد و هشدار به آغاز شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر در ایران را داده است.

اردکانی با اظهار تاسف از پیش‌بینی اشتباه وضع هوا از سوی سازمان هواشناسی درخصوص بارندگی‌های امروز گفت: پیش از این پیش بینی کرده بودم که از ۲۱ آبان‌ماه به شدت بارندگی‌ها افزوده شده وحتی در ارتفاعات شاهد بارش برف هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بارندگی‌های پاییز و زمستان امسال همانند بهار از حد نرمال بالاتر خواهد بود و در میانه سال‌های خشک ایران امسال شاهد ترسالی هستیم.

این استاد هواشناسی پیش بینی ورود ایران به دوره ترسالی را اشتباه دانست و گفت: با توجه به شرایط منطقه‌ای نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که چندین سال پیاپی بارندگی‌ها همانند امسال در کشور ادامه داشته باشد، اما به صورت تصادفی هر چند سال یکبار ترسالی بر کشور حاکم می‌شود.

 

گردآوری پارس نیوز

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 27

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 23
تعداد کل آرا: 528
تعداد کل بازدیدها: 274122

نظرات کاربران

*