تربیت در اسلام | چگونه فرزندان خود را بر اساس اصول اسلامی تربیت کنیم

تربیت در اسلام | چگونه فرزندان خود را بر اساس اصول اسلامی تربیت کنیم

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه های ارتباطی و اطلاعاتی به وجود آمده است، تربیت کردن کودکان کاری دشوارتر از گذشته می باشد، با این حال، اسلام روش ها و اصول ویژه ای برای تربیت کودکان دارد، که در دنیای معاصر به درد مسلمانان می خورد.

در دنیای امروز، هر کودکی به راحتی می تواند بدی ها را یاد بگیرد. امکان مقابله و جلوگیری از آن هم وجود ندارد. اما سوال این است که چه چیزی را به عنوان خوبی می توانیم به کودک خود یاد دهیم؟ مهم پیدا کردن پاسخ سوال می باشد. کودک از تلویزیون، انترنت، روزنامه، مجلات، کوچه و خیایان و راحت ترین آن از طریق دوستان مدرسه (دوستان ناباب) هر چیزی که به نام زشتی و بدی است، را یاد می گیرد. بدی و زشتی ها به این علت که برای نفس انسان شیرین و جالب می باشند، به راحتی یاد گرفته می شوند. کسانی که زور دارند، می خواهند بزنند و کسانی که توانایی دارند، اعمال نفوذ می خواهند، بکنند. از این رو، ذوق و هیجان بدون نظارت و کنترل انسان را به پرتگاه سقوط می رساند.

لذا دین اسلام این توانایی را دارد که وجود و نفس ما را از هر گونه زشتی و پلیدی پاک نماید. آن چیزی که دین اسلام به انسان ها تقدیم می کند، این است که برای ایجاد یک جمعیت سالم در ابتدا باید نفس خود را پاک نمود و به خودسازی پرداخت. سپس باید از نزدیکان و اطرافیان شروع کردن و آنها را دعوت به اصول عالیه اسلام نمود. چنانچه خداوند متعال در این باره می فرماید:

لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلَا مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَالٍ ﴿۱۱﴾

براى او فرشتگانى است كه پى در پى او را به فرمان خدا از پيش رو و از پشت‏ سرش پاسدارى مى كنند در حقيقت ‏خدا حال قومى را تغيير نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند و چون خدا براى قومى آسيبى بخواهد هيچ برگشتى براى آن نيست و غير از او حمايتگرى براى آنان نخواهد بود(سوره رعد، آیه 11).

تغییرات در انسان می تواند مثبت و یا منفی باشد، برای اینکه حال کنونی خودمان را تغییر دهیم، ابتدا باید خودمان را تغییر داده و سپس فرزندانمان را با اصول اخلاقی اسلام برای آینده تربیت کنیم. اگر کودکان را از ابتدا تولد به نحوه صحیح و مطابق با اصول اسلام تربیت نکنیم، در آینده این سهل انگاری قابل جبران نخواهد شد. هر فردی که درست تربیت نشود، به جامعه آسیب وارد می کند. لذا جامعه ای که آسیب دیده است می تواند، به ملت و دولت هم آسیب بزند.

کودکان با مراقبت نه بلکه با چشم تربیت می شوند. می توان گفت که، در درجه اول باید نمونه و الگو مناسب برای کودکان باشیم. چرا که ذهن کودکان تا اندازه کافی رشد نیافته است و نصحیت کردن را متوجه نخواهد شد. در حالی که حافظه کودکان مانند نوار خالی می باشد. آنچه را می بیند، ضبط می کند. والدین اگر مسلمان آگاهی باشند، فرزندان هم بد و خوب را از هم تفکیک می کنند. از این رو، نام دیگر قرآن الفرقان می باشد. یعنی میان حق و باطل جدایی و تمایز می گذارد. لذا نور فرقان، سبب باز شدن ذهن فرد مومن می شود و سبب می شود که مومن میان حق و باطل تفاوت بگذارد. به همین دلیل در این دوران لازم است که مسلمانان قرآن و سیره رسوال الله را مد نظر ویژه داشته باشند. در این باره خداوند متعال در سوره احزاب می فرماید:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا ﴿۲۱﴾

قطعا براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نيكوست براى آن كس كه به خدا و روز بازپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى ‏كند (سوره احزاب، آیه 21).

با توجه به نصایح قرآن و رسول خدا می توان فرزندانی صالح و درستکار تربیت کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
تربیت در اسلام | چگونه فرزندان خود را بر اساس اصول اسلامی تربیت کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)