تربیت جنسی کودکان | نحوه تربیت جنسی کودک | رفتارهای معمول جنسی در کودکان یک تا چهار سال

تربیت جنسی کودکان | نحوه تربیت جنسی کودک | رفتارهای معمول جنسی در کودکان یک تا چهار سال
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/26

یکی از مسئولیت ها و وظایف والدین، تربیت فرزندان می باشد. از جمله حوزه های مهم تربیتی برای کودکان تربیت جنسی می باشد، که لازمه تربیت کامل و صحیح است. کودکان معمولاً در سنین یک تا چهار سال از خود رفتارهای جنسی نشان می دهد، که نحوه واکنش و برخورد با ان بسیار مهم است.

تربیت جنسی کودکان بسیار مهم است و والدین نباید آن را بی اهمیت تلقی کنند. با این حال برخی از والدین این طور فکر می کنند که در مسائل جنسی نباید اقدام خاصی را برای کودکان داشته باشند و برخی دیگر فکر می کنند هر چه زودتر کودکشان با این مسائل در خانه آشنا شود، کمتر می تواند آسیب ببیند، اما به طور کلی باید گفت که والدین باید در مورد تربیت جنسی کودکان خود حساسیت به خرج داده و به آن اهمیت و دقت کافی داشته باشند. اما نحوه تربیت جنسی و رفتارهای مناسب در برابر رفتار جنسی کودکان بسیار اهمیت دارد و لازم است والدین با آن آشنایی کافی داشته باشند.

کودک ممکن است در سن یک تا چهار سالگی، رفتارهای نشان دهد که مشکل جنسی دارد، اما در ذهن کودک هیچ معنای جنسی به معنای که والدین اغلب نگران آن هستند، وجود ندارد. این رفتارهای جنسی در ذهن کودک مفهومی ندارد. کودک ممکن است تمایل به بوسیدن و در آغوش گرفتن دیگران، کنجکاوی و صحبت درباره قسمت های خصوصی بدن و نشان دادن یا لمس کردن آن، دکتر بازی، خاله بازی و بازهای از این دست با کودکان دیگر داشته باشد. در پنج تا نه سالگی همچنان که کودکان کمی بزرگ تر می شوند، درک بهتری از مفهوم حریم خصوصی پیدا می کنند، ولی با این حال همچنان مشغول تکرار اعمال دوره اول هستند.

تربیت جنسی کودکان | نحوه تربیت جنسی کودک | رفتارهای معمول جنسی در کودکان یک تا چهار سال

- واکنش های مناسب در مورد رفتارهای جنسی کودکان

1) در صورتیکه کودک کلمات جنسی را تکرار می کند، که اطمینان دارید از شما و محیط اطراف شما شنیده باشد. لازم است حساس شوید که این کلمه را از کجا شنیده و در محیطی دوستانه و نامحسوس درباره محل شنیدن آن از کودک سوال کنید.

2) لمس اندام خصوصی توسط کودک طبیعی است و تنها قصد کشف دارد. نه قصد جنسی، مهم است که واکنش تند نداشته باشیم و کودک متوجه حساسیت یا ناراحتی نشود. تنها حواس کودک را به فعالیت دیگر پرت کنیم و یا تکرار این موضوع کودک فراموش خواهد کرد و وارد چرخه عادت نخواهد شد.

3) در مورد دکتر بازی:

دکتر بازی بچه ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما معمولاً چیزی نیست جز کنجکاوی! کشف تفاوت دختر و پسر! نیست. اما واقعیت اینجاست که برای سلامت روان کودک خوب نیست، چون وقتی فرزند شما در پنهان اندام خصوصی اش را نشان می دهد، در واقع اولین قانون اندام های خصوصی را زیر پا گذاشته است. اما در راه حلی که به سادگی می توانید، مانع این بازی شوید پاسخ دادن به کنجکاوی های کودکانه است.

به وسیله کتاب، نقاشی و تصویر به راحتی می توانید، آناتومی بدن و تفاوت دختر و پسر را به کودک آموزش دهید و شرایط را برای انجام این بازی مهیا نکنید. مثلاً از کودکتان بخواهید که بهتر است وقتی توی اتاق بازی می کنند هوا جریان داشته باشد و دوست دارید، صدایشان را بشنوید، برای همین نباید در اتاق را ببندند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*