تراجنسیتی، ترنسکشوال یا ترنس یعنی چه؟ خصوصیات و راه های درمان تراجنسیتی ها

تراجنسیتی، ترنسکشوال یا ترنس یعنی چه؟ خصوصیات و راه های درمان تراجنسیتی ها

کلمه تراجنسیتی معادل واژه انگلیسی transgender یا transsexual که به اختصار ترنس(Trans) گفته می شود، می باشد. البته در یک تقسیم بندی زیرگروه هایی برای تراجنسیتی ها تعریف کرده اند که یکی از آنها تراجنسی یا همان ترانسکشوال(transsexual) است. در این تقسیم بندی تراجنسیتی ها به تراجنسی/ترنسکشوال، دگرجنس پوشی/مبدل پوشی، جنسیت عجیب، دو جنسی و دو جنسیتی(منبع: ویکی پدیا). همه این تقسیم بندی ها در کنار افرادی که همجنس گرا(Homosexual) هستند را در قالب مفهوم دگرباش(LGBT= Lesbian, Gay, Bisexual & Transgender) قرار می دهند.

با وجودیکه در عام ممکن است از عبارات تراجنسیتی یا ترنس استفاده شود اما بطور دقیق تر در میان دسته های مختلف تراجنسیتی ها که در بالا ذکر شد، تنها می توان دسته ترنسکشوال/تراجنسی را دسته ای تعریف کرد که تضادی در جنسیتی روانی خود با اندام جنسی خود دارند. به عبارت دیگر افراد تراجنسی به دلیل اختلالات هورمونی تمایلات جنسی متفاوتی نسبت به اندام جنسی خود دارند، ضمن اینکه ممکن است اندام جنسی که با آن متولد شده اند، نیز بطور کامل و صحیح رشد نکرده باشد. بنابراین این افراد تمایل داشته و باید جنسیت(اندام جنسی) خود را متناسب با تمایلات و خلق و خوی جنسی خود تغییر دهند؛ به بیان ساده اگر فردی اندام جنسی زنانه دارد، اما تمایلات و خلق جنسی مردانه دارد، با استفاده از دارو و جراحی اندام جنسی خود را به اندام جنسی مردانه تغییر می دهد.

در مقابل افرادی که مشکلات دگر جنس پوشی، جنسیت عجیب، دو جنسی یا دو جنسیتی دارند، بیشتر مشکل آنها از حیث روانی و تمایلات جنسیتی است برای مثال هم دو جنسیتی ها (bisexual) و هم دو جنس گرا ها(androgyny) رفتارها و تمایلات جنسی دو گانه(هم مردانه و هم زنانه) دارند در حالیکه اندام جنسی آنها ممکن است سالم بوده و مشکلی نداشته باشد. همچنین تفاوت دو جنسیتی و دو جنس گرا در این است که افراد دو جنسیتی هم رفتار جنسی و هم رفتار اجتماعی دو گانه دارند، در حالیکه دو جنس گرا ها تنها رفتار جنسی دو گانه داشته یعنی کشش جنسی و تمایل به آمیزش جنسی با هر دو جنس زن و مرد دارند.

مشکل افراد تراجنسی/ترنسکشوال در هنگام شکل گیری جنین بوجود می آید. تراجنسی/ترنسکشوال از دیگر دسته بندی های اختلال های هویت جنسی فوق الذکر متفاوتند. برای مثال افراد همجنسگرا (Homosexual) تنها در یک مورد از عناصر تشکیل دهنده ی جنسیت خود دچار اختلال هستند. آنها فقط واژگونی در جاذبه دارند؛ اما هویت جنسی خودشان را همان جنس بدنی خود می دانند. اما تراجنس ها از این دسته از این حیث متفاوتند که جنس بدنی/اندام جنسی آنها نیز متفاوت با هویت جنسی یا همان تمایلات جنسی شان است.

از لحاظ علمی و ژنتیکی و بر اساس تحقیقات انجام شده در هنگام تشکیل هیپوتالاموس مغز که  قسمت های متعدد با کارکردهای مختلفی دارد، یکی از قسمت های هیپوتالاموس که مربوط به جنسیت و تمایلات جنسیتی انسان می شود و ب. ان. ت. اس(B.N.T.S)  نام دارد، درست شکل نمی گیرد. در واقع در تراجنسی ها این بخش از هیپوتالاموس در همان زمان تشکیل مغز یعنی دوران جنینی  به اصطلاح مُهر وارونه می خورد؛ به عنوان مثال جنینی که به لحاظ کروموزومی پسر است در آن قسمت از هیپوتالاموس مهر دخترانه می خورد و این وضعیت هم دیگر قابل تغییر نیست. متاسفانه این اختلال تا زمانیکه کودک به سن 3-6 سالگی که هویت جنسی خود را می تواند تشخیص دهد و در بیشتر موارد تا سن بلوغ که ابراز جنسیتی انجام می گیرد، مشخص نمی شود.           
بنابراین افراد دارای اختلال تراجنسی خصوصیات اخلاقی متفاوتی از خود نشان می دهند که متفاوت از اندام جنسی شان است. این رفتارها ممکن است در جمع های دوستانه و خانوادگی و اقوام نیز نمود یابد که والدین چنین فرزندانی باید با توجه به رفتارها و تشخیص زودهنگام این اختلال جنسیتی نسبت به درمان آن اقدام کنند. درمان تراجنسی/ترنسکشوال ها هم از طریق دارو  و هورمون درمانی و هم در صورت لزوم از طریق جراحی ها و در کنار روان درمانی صورت می گیرد؛ البته متاسفانه هزینه های درمان و جراحی های تراجنسی ها بالاست و در ایران بیمه ها نیز آن را تقبل نمی کنند! که امید است این رویه اصلاح شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.6
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)