تحلیل علمی ریسک | زندگی و آثار نسیم نیکولاس طالب

تحلیل علمی ریسک | زندگی و آثار نسیم نیکولاس طالب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/10

نسیم نیکولاس طالب نویسنده و تحلیلگر لبنانی- آمریکایی است که نظرات بدیع و جالبی در دنیای مدیریت و تحلیل ریسک دارد. او در دنیای اقتصاد فردی شناخته شده است و آثاری مهم در زمینه‌های مدیریت، فرهنگ، اقتصاد و... دارد.

نسیم نیکولاس طالب ( متولد ۱۹۶۰) مقاله نویس، محقق، تحلیلگر، بازرگان، و تحلیلگر ریسک لبنانی-آمریکایی است. او بر روی مسائل تصادفی بودن، احتمالات و عدم قطعیت تمرکز داشت. «قوی سیاه» کتابی که نسیم نیکولاس طالب در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد، در بازبینی آثار او در ساندی تایمز به عنوان یکی از دوازده کتاب تأثیرگذار از جنگ جهانی دوم به بعد معرفی شده است.

طالب نویسنده پر فروشی است و در چندین دانشگاه سمت استادی دارد و از سپتامبر ۲۰۰۸ در دانشکده مهندسی تاندون (دانشکده مهندسی ریسک در دانشگاه نیویورک) به عنوان پروفسور ممتاز مشغول به فعالیت است. او از سپتامبر ۲۰۱۴ همکار سردبیر مجله «تحلیل علمی ریسک و تصمیم» است. او همچنین متخصص ریاضیاتی مالی، مدیر صندوق ذخیره سازی و تاجر ابزار مشتقه بوده است و در حال حاضر نیز به عنوان یک مشاور علمی در شرکت سرمایه گذاری Universa فعالیت می کند.

او روش های مدیریت ریسک صنایع مالی را مورد انتقاد قرار داده و درباره‌ی بحران مالی هشدار داد. سپس از بحران‌های مالی اواخر ۲۰۰۰ بهره مالی برد. او از چیزی که جامعه‌ی «مقاوم نسبت به قوی سیاه» می‌نامد، حمایت می‌کند. این اصطلاح یعنی، جامعه‌ای که بتواند در مقابل سختی رویدادهای پیش بینی ناپذیر مقاومت ‌کند. او ضدشکنندگی را در سیستم‌ها پیشنهاد می‌دهد که توانایی بهره بردن از دسته‌ای خاص از رویدادها، اشتباهات و نوسانات تصادفی است. همچنین «محدوده محدب» را به عنوان یک روش کشف علمی پیشنهاد می‌دهد که به این معنی است که آزمایش‌های غیر متمرکز بهتر از پژوهش‌های مستقیم است.

 

کودکی و زمینه خانوادگی

 

طالب در آمیون لبنان، از مینروا غسن که یک فیزیکدان و انکولوژیست بود و ناگبی طالب که پژوهشگر انسانشناسی بود، متولد شد. والدین او یونانی الاصل لبنان و اورتدکس بودند. ایشان تابعیت فرانسوی داشتند. طالب در یک مدرسه فرانسوی در بیروت به نام Grand Lycée Franco-Libanais درس خواند. خانواده اش متوجه شدند که ارزش و امتیاز آن در طی جنگ‌های داخلی لبنان که از سال ۱۹۷۵ شروع شده، رو به کاستی نهاده است.

 

تحصیلات

 

طالب مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه پاریس دریافت کرد. وی دارای مدرک MBA از دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۹۸۳ و دکتری مدیریت علوم از دانشگاه پاریس در سال ۱۹۹۸ با راهنمایی هیلیت جمان است. پایان نامه او بر روی ریاضیات قیمت گذاری ابزار مشتقه متمرکز بود.

 

دیدگاه مالی

 

طالب متخصص ریاضیاتی مالی، مدیر صندوق بودجه و تاجر ابزار مشتقه است. او مشاور علمی شرکت Universa است.

طالب خود را کمتر از یک معرفت‌شناس تصادف می‌داند و می گوید برای دستیابی به استقلال و آزادی از اقتدار به تجارت می پردازد. او یکی از پیشگامان بحث سر ریز ریسک (که امروزه به آن حفاظت از قوی سیاه می گویند) است، که برای تخفیف به سرمایه گذاران در جهت مقابله با نوسانات شدید بازار در نظر گرفته شده است. مدل کسب و کار او حفاظت از سرمایه گذاران در برابر بحران هاست و در عین حال پاداش‌هایی را از اتفاقات کم سابقه به دست می‌آورد. بنابرین مدیریت حرفه ای سرمایه‌گذاری او شامل چندین انباشت پاداش است که در پی یک دوره کم درآمدی طولانی حاصل می‌شود.

او همچنین مناصب و مقامات ذیل را داراست:

مدیرعامل و تاجر اختصاصی در بانک سوییسی UBS، تاجر اختصاصی در سطح جهانی در مورد ارز، درآمد ثابت غیر دلاری در بوستون، تاجر ابزار مشتقه ارزی در بانک Indosuez، مدیر عامل و رئیس جهانی داوری انتخاب مالی در CIBC Wood Gundy، تاجر داوری در بنیادBankers )که اکنون بانکDeutsche است(، تاجر اختصاصی در BNP Paribas، بنیانگذار بازرگانی شیکاگو و بنیانگذار سرمایه در Empirica.

بنابر گزارش‌های رسیده، طالب پس از سقوط سال ۱۹۸۷ از لحاظ مالی مستقل شد و در حین سقوط Nasdaq در سال ۲۰۰۰ و نیز بحران مالی‌ای که در سال ۲۰۰۷ آغاز شد، موفق بوده است. طالب پیشرفتش را به عدم تطابق بین واقعیت و توزیع‌های آماری مورد استفاده در امور مالی نسبت داد. پس از این بحران طالب در زمینه آنچه که «جامعه قوی سیاه تنومند» نامید به فعالیت پرداخت.

از سال ۲۰۰۷ او مشاور ارشد علمی در مؤسسه سرمایه گذاری Universa در سانتامونیکای کالیفرنیا بوده است که بر اساس نظریه‌ی «قوی سیاه» توسط شریک سابقش در امپریکا، مارک اسپیت ناگل، تاسیس و اداره می‌شد. برخی از صندوق‌های جداگانه این مؤسسه در اکتبر ۲۰۰۸ از ۶۵ تا ۱۱۵ درصد رسید. طالب در سال ۲۰۰۷ در مقاله ای در وال استریت ژورنال مدعی شد که در سال ۲۰۰۴ از تجارت بازنشسته شده و یک نویسنده تمام وقت شده است. در سال ۲۰۱۰ نیز او وضع خود را با عبارت «کاملاً غیر فعال» توصیف کرد.

 

شغل دانشگاهی

 

طالب فعالیت‌های خود را تغییر داد و در سال ۲۰۰۶ به یک پژوهشگر ریاضی و مقاله نویس فلسفی مبدل گشت و موقعیت دانشگاهی خود درموسسه علوم ریاضی کورانانت در دانشگاه ماساچوست امهرست، در مدرسه کسب و کار لندن و در دانشگاه آکسفورد حفظ کرد. او از سال ۲۰۰۸ استاد برجسته مهندسی ریسک در دانشکده مهندسی تندون است. او به عنوان محقق در مدرسه کسب و کار مرکز بی تی در دانشگاه آکسفورد از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ فعالیت دارد.

او ویراستار همکار در هیئت تحریریه مجله دانشگاهی به نام «تحلیل ریسک و تصمیم گیری» است. (از سپتامبر ۲۰۱۴) او به طور مشترک با پل ویلموت در لندن (برای ۱۹مین بار در مارس ۲۰۱۵)دوره های منظم آموزشی برگزار کرد و گاهی اوقات در دوره های آموزشی با موضوع گواهی در امور مالی شرکت می کند. همچنین در مؤسسه سیستم‌های مجتمع در نیوانگلند همکاری می‌کند.

در اواخر سال ۲۰۱۵، نسیم همراه با رابرت جی فری و رافائل دوودی، مؤسسه Real World Risk را تشکیل داد «تا اصول و روش‌شناسی برای آنچه ما آن را سختی دنیای واقعی می‌نامیم، در تصمیم گیری و یک روش روشن برای رویکرد، برای ارائه دوره های آموزش مجری و صدور دو گواهینامه ایجاد کند.»

 

حرفه نویسندگی

 

پنج مجلد کتاب مقالات فلسفی طالب درباره عدم قطعیت، با عنوان Incerto، شامل کتاب‌های زیر می‌شود: فریب تصادف خورده (۲۰۰۱)، قوی سیاه (۲۰۰۷-۲۰۱۰)، تختخواب پروکراستیز (۲۰۱۰)، پادشکنندگی (۲۰۱۲) و صورتک در بازی (۲۰۱۸). این کتاب ابتدا در نوامبر ۲۰۱۶ با چهار جلد اول منتشر شد. کتاب پنجم در یک انتشار جداگانه از این سری گنجانده نشده است.

اولین کتاب غیر فنی او، فریب تصادف خورده، درباره کم توجهی به نقش تصادف در زندگی در سال ۲۰۰۱، توسط نشریه فورچون به عنوان یکی از مشهورترین ۷۵ کتاب جهان شناخته شد.

دومین کتاب غیر فنی او، قوی سیاه، درباره وقایع غیر قابل پیش بینی، در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و نزدیک به ۳ میلیون نسخه فروش رفت (از فوریه ۲۰۱۱). این کتاب به مدت ۳۶ هفته در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت، ۱۷ هفته با جلد سخت و ۱۹ هفته با جلد مقوایی، و به ۳۱ زبان ترجمه شد. این کتاب با پیش بینی بحران بانکی و اقتصادی ۲۰۰۸ مشهور شد.

کتاب سوم، تختخواب پروسراکتیز: آفورمیزم فلسفی و عملی، در دسامبر ۲۰۱۰ منتشر شد.

کتاب چهارم از سری اینسرتو، پادشکنندگی: چیزهایی که از بی نظمی به دست می آیند، در نوامبر ۲۰۱۲ منتشر شد.

کتاب پنجم سری اینسرتوی او، صورتک بازی: نامتقارنی در زندگی روزمره، در فوریه ۲۰۱۸ منتشر شد. در آن وقت این کتاب جزو سری اینسرتو نشده بود.

سبک نوشتاری غیر حرفه ای طالب، که مخلوطی از روایت‌های مختلف است، اغلب شبه زندگینامه خود نوشت با داستانک‌های فلسفی و تفسیرهای تاریخی و علمی توصیف شده است. فروش دو کتاب اول طالب، ۴ میلیون دلار برای کتاب بعدی اش، پادشگنندگی به ارمغان آورد.

 

منبع: ویکی پدیای انگلیسی نسیم نیکولاس طالب

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 12058

نظرات کاربران

*