تجرد قطعی یا تجرد ناخواسته یا تجرد همیشگی چیست؟ آمار تجرد قطعی در ایران

تجرد قطعی یا تجرد ناخواسته یا تجرد همیشگی چیست؟ آمار تجرد قطعی در ایران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/23

واژه تجرد قطعی یا تجرد همیشگی که بعضا تجرد ناخواسته هم از آن نامبرده می شود، در واقع حالتی از مجرد ماندن است که در آن دختر یا پسر تمایل به ازدواج دارند، اما به دلایل مختلفی از جمله مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، خانوادگی و غیره نمی توانند ازدواج کنند.

لازم به ذکر است که تجرد قطعی یا همیشگی در فرهنگ های مختلف می تواند تعاریف مختلفی و گونه ای از آن وجود داشته باشد. البته در برخی از این فرهنگ ها از تجرد همیشگی و قطعی می توان نام برد که بعضا تجرد ناخواسته نیست و دختر یا پسر خود می خواهند که مجرد بمانند و نوعی تجرد خواسته است. برای مثال در سوئد نزدیک به 41 درصد زنان حدود 40 سال سوئدی مجرد قطعی محسوب می شوند اما در فرهنگ آنها این زنان تنها نیستند و به گونه ای که ممکن است در جوامع آسیایی و اسلامی قابل توجیه نباشد، دارای فرزند شده یا بچه دار شوند(برای مثال قبول سرپرستی یک کودک یا از طریق رابطه اما بدون ازدواج).

گرچه برای تجرد قطعی نمی توان سن خاصی را در نظر گرفت اما برخی از منابع افرادی که نتوانند تا سن 50 سالگی به دلایلی ازدواج کنند، مجرد قطعی یا همیشگی خوانده می شوند. ضمن اینکه علیرغم اینکه می توان تجرد قطعی یا تجرد همیشگی را هم برای زنان و هم مردان تعریف کرد اما با توجه به اینکه سن باروری زنان زودتر از مردان تمام می شود(همان حدود 50 سال) شاید بتوان تجرد قطعی یا همیشگی بالای سن 50 سال را برای زنان تعریف کرد(منبع سایت تنظیم خانواده)

در تعریفی دیگر تجرد قطعی به معنای این است که فرد(دختر یا پسر) دیگر امید به ازدواج نداشته باشد و احتمال یافتن همسر برای او بسیار کم باشد(منبع: ویکی پدیا).

با بررسی تعاریف مختلف تجرد قطعی یا همیشگی به عقیده نگارنده تعریفی برای تجرد قطعی وجود ندارد، اما می توان تجرد خواسته که در آن فرد خود تمایل به ازدواج ندارد(ضمن اینکه ممکن است سن او بالا رفته باشد و شاید احتمال پیدا شدن همسری برای او هم کم باشد) را از تجرد ناخواسته که در آن فرد مایل به ازدواج است اما شرایط مختلفی از جمله مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مانع ازدواج او می شوند – ضمن اینکه سن فرد نیز بسیار بالاتر از سن رایج و نرمال ازدواج در آن قوم یا فرهنگ است- را از یکدیگر متمایز کرد. به عقیده نویسنده تجرد قطعی یا همیشگی تنها برای کسی که خود مایل به ازدواج نیست، قابل تعریف است و برای فردی که تمایل به ازدواج دارد نمی توان گفت که مجرد قطعی است و تجرد او همیشگی است چون احتمال برطرف شدن موانع ازدواج و پیدا شدن همسری مناسب برای او وجود دارد.

آمار تجرد قطعی در ایران:

در ایران تجرد قطعی یا تجرد همیشگی در سن بالای 40 سال تعریف می شود که طبق آمار جمعیتی ایران 10 درصد زنان 35 تا 39 ساله کشور، در گروه سنی 40 تا 44 ساله 6.8 درصد، در گروه سنی 45 تا 49 ساله 4.4 درصد و 50 تا 54 ساله‌ها نیز 3.1 درصد از زنان مجرد هستند. بر طبق آمار سرشماری سال 95 تعداد 9 میلیون و 890 هزار از دختران جوان ایران مجرد هستند که از این تعداد 426 هزار نفر از آنها بالای 40 سال سن داشته و مجرد قطعی محسوب می شوند.(نقل از خبرگزاری تسنیم).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292460

نظرات کاربران

*