تب بالا در کودکان | تشنج کودکان در اثر تب بالا

تب بالا در کودکان | تشنج کودکان در اثر تب بالا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/30

خیلی از پدر و مادرهای جوان در مورد سلامتی کودک خود حساس می باشند، از این رو، همیشه مراقب کودکان خود هستند. چرا که کودکان به علت اینکه سیستم ایمنی بدنشان ضعیف می باشد، تند تند مریض می شوند و تب می کنند، اگر در این مواقع به تب کودک دقت کافی نداشته باشیم، ممکن است کودک دچار تشنج گردد.

بر اساس مشاهدات پزشکان، از شش ماهگی تا حدودا 3 الی 4 سالگی، داشتن تب بالای 10 الی 20 درجه در کودکان هشدار دهنده است و اما با تب بیشتر از 38 درجه احتمال تشنج در کودک به وجود می آید.

علل افزایش تب در کودکان می تواند، سرماخوردگی، آنفولانزا، دیگر بیماری های عفونی و واکنش های مرتبط با ارگانیسم بدن کودکان باشد. بر اساس نظریات پزشکان، علل این تب ها در کودکان، این است که، سیستم عصبی کودکان در این سن به حد کافی رشد پیدا نکرده است.

در زمان تشنج همه ارگانیسم بدن کودکان به صورت شدید شل و خالی می شود. کودک از هوش می رود، به اطراف واکنش نشان نمی دهد و بدن کودک به صورت ناگهانی دچار لرزش می شود، سر به عقب خم می گردد، دست ها و پاها می لرزد و احتمال دارد، کودکان به صورت غیر ارادی ادرار و مدفع نمایند.

معمولا تشنج به مدت 2 الی 3 دقیقه ادامه می یابد و بدون مداخله از بین می رود. این گونه تشنج های کوتاه مدت، اشاره به وجود هیچ گونه بیماری در کودک نمی باشد. در بسیاری از مواقع، حالت تشنج در کودکان دیگر هیچ وقت تکرار نمی شود، اما در هر حالتی که تشنج در هر کودکی رخ می دهد باید به متخصص اعصاب مراجعه نماید. در صورت نیاز پزشک الکتروانسفالوگرام (Electroencephalography)، آزمایش خون و غیره را بر روی کودک انجام می دهد، ولی با این حال، معمولا نیاز به هیچ گونه درمان ویژه ای ندارد.

در زمان بیماری در برابر این گونه کودکان باید بسیار دقت کرد و در صورتی درجه تب به 38 درجه رسید، حتما باید درمان های لازم صورت بگیرد. اگر تشنج به مدت طولانی (بیش از دو – سه دقیقه) ادامه یابد، نیاز است که فوراً اقدامات فوریت های پزشکی انجام شود. تشنج های طولانی مدت بر روی سلامتی کودک و برای زندگی آن می تواند خطر ناک باشد.

تشنج های بلند مدت می تواند علائمی بیماری عصبی باشد. به همین دلیل پزشک متخصص مغز و اعصاب باید معاینات و آزمایش های جدی داشته باشد. این گونه تشنج ها می تواند علائم و نشانه بیماری صرع هم باشد. اگر در کودکان بالای 5 سال با افزایش درجه دمای تب در کودک تشنج رخ می دهد، این هم نشانه خوبی نیست و در این شرایط هم نیاز به معاینات دقیق پزشکی می باشد.

در زمان تشنج کمک مادر به فرزند عبارت از این می باشد که کودک را به شیوه درست بر روی زمین می خواباند، دقت داشته باشید کودک به خودش صدمه نزد. گرفتن و درست کردن دست و پاهای کودک به زور، گذاشتن انگشت در دهان و غیره اصلاً توصیه نمی شود. پنجره اتاق را باز کنید، برای کاهش تب به کودک دارو های تب بُر بدهید، داروهای تب بُر می تواند به شکل شیافت باشد، به نوزادی که دچار این وضعیت شده نمی توان داروهای تب بُر را به صورت قرص و یا شربت داد. سر کودک را طوری قرار دهید که با استفراغ کردن کودک احتمال خفگی به آن دست ندهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*