تاول های پا | روش های درمان تاول پا

تاول های پا | روش های درمان تاول پا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/22

همه ما با تاول های پا موجه شده ایم، وقتی کفش تازه ای می خریم این کفش پای ما را می زند و بعد از یکی دو روز پا تاول می زند و موجب اذیت و ناراحتی ما می شود، برای رفع و درمان تاول پا می توان از روش های مختلفی استفاده کرد، که در این مقاله به بررسی روش های درمان تاول پا می پردازیم.

 تاول زدن پاهای یکی از مشکلات بسیار شایع می باشد. اگر چه تاول پا برای سلامتی خطری ایجاد نمی کند، ولی به صورت فیزیکی و معنوی موجب ناراحتی جدی انسان می شود.

تاول ها به علت ساییده شدن طولاتی مدت پوست پا و در نتیجه فشرده شدن پوست ایجاد می شوند. لذا پا برای محافظت و واکنش دفاعی شروع به تاول زدن می کند.

انتخاب ناصحیح کفش، جوراب های بی کیفیت، کفش های تنگ، موجب عرق کردن بیش از حد پوست و تاول زدن آن می شود.

تاول های می تواند خشک و یا آبدار باشد. علت تاول های خشک اضافه وزن انسان و یا پوشیدن کفش های پاشنه بلند به صورت متمادی می باشد. در این افراد فشار به پنجه های پا افزایش می یابد و در نتیجه پوست، در این ناحیه ضخیم می شود. تاول های خشک ریشه سطحی دارند و ظاهر آن ها شبیه قیف می باشد.

تاول های آبدار که می توان گفت، همه انسان ها با آن ها مواجه می شوند. معمولاً سبب آن، کفش های تازه می باشد. در نتیجه ساییده شدن، پوست قرمز می شود و ورم می کند و بعدا در همین محل تاول هایی پر از آب شفاف یا خونی به وجود می آید.

تاول های آبدار در مقایسه با تاول های خشک، می توان گفت که، درمان کردنشان آسان می باشد. برای درمان تاول های آبدار، در درجه اول، علل و دلایل ایجاد تاول یعنی کفش یا جوراب را باید عوض کرد. تاول های آبدار را نباید دست زد، چرا که احتمال دارد عفونت کند. هم تاول و هم پوست اطراف تاول را باید در طول روز چند بار با الکل و یا محلول ضد عفونی کننده و غیره بشورید. چسب زخم و غیره چسباندن بر روی تاول سبب می شوند، که روند بهبود کُند شود.

اگر مایع موجود در تاول ها، عفونی باشد، پوست اطراف تاول سرخ می شود و ورم می کند، در این صورت به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً بعد از یکی دو روز، تاول خود به خود خوب می شود. اما لازم است که مراقبت کنید تا عفونت وارد نشود.

همان طور که گفتیم، تاول های خشک به ویژه اگر قدیمی باشند، درمان کردنشان سخت تر است. در حال حاضر در داروخانه ها برای درمان تاول ها مواد مختلفی فروخته می شود. آنها پوست های ضخیم را نرم می کند و این پوست بعدا از خارج می شود.

قبل از اینکه بر روی پوست پای خود مرهم بگذارید، ابتدا لازم است پوست پای خود را بخار دهید، برای این کار می توانید به وان آب گرم، مقداری جوش شیرین و ژل اضافه کنید و پای خود را به مدت 10 الی 15 دقیقه در وان آب گرم نگه دارید. سپس پوست خود را خشک کنید و بر روی آن مرهم بگذارید. مدتی صبر کنید و سپس بر روی آن چسب زخم بچشبانید و 12 ساعت نگه دارید و سپس چسب زخم را باز کرد و پوست نرم شده را با سنگ پا تراش دهید، این روند را چند بار انجام دهید.

تاول های پا | روش های درمان تاول پا

چسب زخم های مخصوص تاول به نام Salipod بسیار ارزان و مفید هستند. بعد از اینکه پوست پا را بخار دادید، آن را خشک کنید و بر روی آن این چسب زخم را بچسبانید و یکی دو روز نگه دارید و سپس چسب زخم را خارج کنید و پوست های نرم را خارج کنید.

در کلنیک های زیبایی برای اینکه تاول های کهنه را بدون درد و راحت خارج کنند، روش های وجود دارد، برای این کار لیزر و یا از مایع ازت استفاده می شود.

در طب سنتی برای از بین بردن تاول های خشک از این روش ها استفاده می شده است.

1- یک حبه سیر (و یا یک تکه پیاز) را بسیار ریز خرد می کنند و بر روی تاول بخار داده شده می گذارند. روی آن پانسمان و بسته می شود. سیر را بر روی پا لازم است، از شب تا صبح نگه داشته شود. سپس پا را شسته و پوست نرم را از آن جدا کنید.

2- پوست لیمو (به روش بالا استفاده کنید)؛

3- برگ آلوورای بریده شده (به روش بالا استفاده کنید)؛

4- تکه گوجه فرنگی (به روش بالا استفاده کنید)؛

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3248
تعداد کل بازدیدها: 715084

نظرات کاربران

*