تاریخچه زیارت عاشورا: زیارت عاشورا از کجا آمده است؟

تاریخچه زیارت عاشورا: زیارت عاشورا از کجا آمده است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/01/28

زیارت عاشورا، زیارتی است که از امام پنجم امام محمد باقر(ع) نقل شده است که البته امامان بعد از ایشان نیز بر اهمیت خواندن زیارت عاشورا تاکید کرده اند. به نقل از شیخ طوسی در مصباح المتهجد، زیارت عاشورا در بین اولیای خدا و علما یک حدیث قدسی تلقی می شود که به جهت مقام والای امام حسین(ع) و برای نشان دادن عظمت واقعه عاشورا و آنچه بر امام حسین و یاران ایشان گذشت از سوی جبرئیل به رسول خدا وحی شده است که بعد از واقعه عاشورا توسط امام پنجم شیعیان امام محمد باقر(ع) نقل شده است.

زیارت عاشورا از منابع و طرق مختلفی به دست ما رسیده است که معروفترین آن از طریق محمد بن خالد طیالسی است که ایشان نیز از سیف بن عمیره نقل کرده است. سیف بن عمره نیز در سفری که با صفوان برای زیارت امیر المومنین به نجف اشرف داشته اند، این زیارت را از صفوان بن مهران نقل کرده و صفوان نیز زیارت عاشورا را از امام صادق(ع) شنیده و نقل کرده اند. صفوان نقل می کند که امام صادق علیه السلام زیارت عاشورا را خوانده، دو رکعت نماز خواندند و بعد زیارت/دعا علقمه را بعد از آن خواندند. صفوان نقل می کند که امام صادق فرموده اند، زیارت عاشورا از پدر ایشان، امام محمد باقر(ع) و امام باقر هم از پدرشان یعنی امام سجاد(ع) و ایشان از امام حسین علیه السلام و امام حسین از امام حسن(ع) نقل کرده اند و در نهایت نیز زیارت عاشورا از حضرت محمد که رسول خداست و به ایشان نیز از جبرئیل وحی شده است.

البته در برخی دیگر از منابع نیز نقل شده است که روش های دیگر بدست ما رسیدن زیارت عاشورا از طریق علقمه بن محمد حضرمی و مالک بن اعین جهنی بوده است. در منابع آمده است که علقمه بن محمد زیارت عاشورا را خودشان از امام محمد باقر(ع) شنیده و روایت کرده است که البته در اینجا تنها زیارت عاشورا به علقمه تعلیم داده شده است و زیارت/دعا علقمه از امام محمد باقر نقل نشده است.  در طریق سوم که نقل از مالک بن اعین جهنی است که ایشان نیز مستقیما زیارت عاشورا را از امام محمد باقر نقل می کنند.

البته راویان دیگری برای زیارت عاشورا در منابع مختلف ذکر شده است که یا مستقیما یا با واسطه زیارت عاشورا را از امام محمد باقر(ع)، امام صادق و یا امام موسی کاظم(ع) روایت کرده اند.

در مجموع علمای علوم اسلامی و متخصصان امر حدیث و روایت بر سند زیارت عاشورا و معتبر بودن آن صحه می گذارند. ضمن اینکه اساسا مضامین زیارت عاشورا مضامین عالی و ارزشمندی است که در آن بر خاندان رسول خدا درود فرستاده شده و بر ظالمان عالم از جمله کسانیکه قاتل یا مسبب ظلم و به شهادت رساندند امام حسین(ع) بوده اند لعنت و نفرین می فرستد.

متن و ترجمه زیارت عاشورا با فونت درشت به همراه تفسیر صوتی آن را می توانید در متن زیارت عاشورا با ترجمه فارسی و خط درشت و تفسیر صوتی زیارت عاشورا بخوانید.

منابع: وبسایت های علوم اسلامی از جمله وبسایت پژوه و ویکی پدیا

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.9
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4508
تعداد کل بازدیدها: 2013598

نظرات کاربران

*