تاریخچه بازی تخته نرد | بازی تخته نرد برای کدام کشور است | قوانین بازی تخته نرد

تاریخچه بازی تخته نرد | بازی تخته نرد برای کدام کشور است | قوانین بازی تخته نرد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/06

آیا تا بحال نام بازی تخته نرد را شنیده اید؟ بازی که توسط چندین مهره و دو تاس بازی می شود؟ کمتر کسی است که حداقل نام بازی تخته نرد را نشنیده باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه مخترع و ابداع کننده تخته نرد چه کسی است سخن بگوییم. آیا می دانید که تخته نرد را چه کسی اختراع کرده است؟ هر بازی فلسفه و پیشینه خاص خود را دارد. آیا فلسفه بازی تخته نرد را می دانید؟

تاریخچه بازی تخته نرد به ایران و جیرفت کرمان باز می گردد. بازی تخته نرد توسط بزرگمهر گسترش یافت، کامل شد و به شکل امروزی خود درآمد. فراموش نکنید که بازی تخته نرد نیز همانند بسیاری از بازی ها مانند ورق و شطرنج در گذر زمان دستخوش تحولات و تغییراتی شده است تا بشکل امروزی خود درآمده است.

در ادامه داستان شطرنج و تخته نرد را می خوانید که باعث شد هندوستان به ایران باج و خراج بدهد. داستان تخته نرد به سال ها پیش و زمان پادشاهس انوشیروان خسروقباد باز می گردد. دیورسام بزرگ که پادشاه خوزستان کنونی بود برای اینکه بتواند قوه درک و خرد ایرانیان را بسنجد به آن ها پیشنهاد داد که اگر بتوانند ساز و کار بازی شطرنج را بفهمند هدایایی نفیس به آن ها خواهدداد. وی در نامه اش به انوشیروان نوشت ما می دانیم که دانایان شما از دانایان ما والاتر هستند پس این بازی را برای شما می فرستیم تا بتوانید راز آن را بفهمید و برای ما بفرستید.


نوشیروان نیز پس از بازرسی شطرنج و مشورت با درباریان 40 روز فرصت خواست تا بتواند از ساز و کار و ماجرای آن سردربیاورد. روز ها می گذشت و هیچکدام از دانایان و دانشمندان ایرانی نمی توانستند پرده از راز شطنج بردارند و مهلت داشت به پایان می رسید. نوشیروان که برای این شطرنج زمرد و یاقوت سرخ به همراه هدایایی نفیسی دریافت نموده بود و نمی خواست در این کارزار شکست بخورد به تمامی دانشمندان قول ثروت فراوان دائ.

در نهایت یکی از زبده ترین وزرای انوشیروان یعنی بزرگمهر که جوانترین عضو دربار نیز بود راه حل آن را یافت. وی به انوشیروان گفت: بازی شطرنج همانند جنگ است که دو طرف با مهره های خود با هم می ‌جنگند و هر کدام خرد و دور اندیشی بیشتری داشته باشد، پیروز می‌شود. حال نوبت ایرانیان بود تا قوه دانش و علم آن ها را بسنجند. انوشیروان نیز بازی تخته نرد را بدان ها سپرد و گفت که سازوکار آن را درک کرده و برای ما بفرستید. ان ها نیز برای انی کار 40 روز فرصت خواستند. فرصت چهل روزه آن ها به پایان رسید و آن ها نتوانستند پرده از سر و راز بازی تخته نرد دست بردارند. به همین منظور از آن سال هدوستان به ایران باج می دهد.

در بازی تخته نرد هر کدام از موارد و ریزترین نکته نیز برای خود دارای ی تاریخچه و بر اساس یک موضوع اصلی ایجاد شده است. در زیر می توانید ابزارآلات و فلسفه هر کدام را مورد بررسی قرار دهید.

مفاهیم و نکات اصلی بازی تخته نرد

 تخته نرد: کره زمین

12 طرف در هر سمت نشان دهنده 12 ماه سال است. در این بازی 30 مهره وجود دارد که نشان گر این است که یک ماه 30 روز دارد. در بازی تخته نرد  24 خانه،  4 قسمت زمین، 5 دست بازی و 2 رنگ سیاه و سپید است که به ترتیب نشانگر 24ساعت شبانه روز، 4 فصل از سال و 5 زمان در شبانه روز و روز و شب است.

حتی اعداد تاس نیز هر کدام نشان دهنده مفاهیم و مواردی است که می خواهیم بدان بپردازیم.  اعداد تاس دارای 6 عد 1 و 2و3و4و5و6 است که هر کدام فلسقه خاص خود را دارد:

1 = یکتایی و خداپرستی

2 = آسمان و زمین

3 = پندار نیک؛ گفتار نیک، کردار نیک

4 = شمال، جنوب، شرق، غرب

5 = خورشید؛ ماه، ستاره، آتش، رعد

6 = شش روز آفرینش.

تاس کلمه ای انگلیسی و از ریشه لاتین تاس به معنی پرتاب کردن و بالا انداختن بوده و به همین منظور به شی که آن را پرتاب می کنند تاس می گویند. برخی از علما نیز می گویند که کلمه تاس یک کلمه کاملا ایرانی بوده و به معنی تاس = تا = تا شده، چند ضلعی، مکعب + س = سر، جهت اطلاع بیشتر به معنی نامها مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 124
تعداد کل بازدیدها: 56828

نظرات کاربران

*