تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت

تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/04/10

تاروت در اصل مجموعه ای از کارت های بازی بوده است که در قرن 15 میلادی در کشورهای فرانسه و ایتالیا به عنوان ورق بازی مورد استفاده قرار می گرفته است. اما از قرن 18 میلادی تا الان از کارت های تاروت برای پیشگویی و فال هم استفاده می شده است. کارتهای بازی تاروت احتمالاً از قاهره در اواخر قرن ۱۴ وارد اروپا شده است. چون کارت های موجود در قاهره خالهایی بسیار مشابه با ۴ خال تاروت دارند که عبارت از شمشیر،ترکه، جام و سکه هستند. گفته می شود که ریشه تصاویر روی کارت های تاروت به خدایان یونان بر می گردد.

تاروت در دو نوع دست فرانسوی و دست ایتالیایی آشکار وجود دارد. دسته فرانسوی از قرن 18 میلادی در آلمان بوجود آمد که تاروت حیوانی نام داشت و امروزه نیز در اروپای مرکزی و فرانسه و آلمان رایج است. این دست بیشتر برای بازی استفاده می شود و نه برای فال گرفتن.

دست تاروت ایتالیایی قدیمی تر است که از قرن 15 میلادی آمده است که خود 4 دست دارد و هنوز بازی می شود. تاروت اسرار آمیز که با آن فال تاروت می گیرند از این دست ساخته شده اند.

تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت

ریشه کلمه تاروت چیست؟

گفته می شود که کلمه تاروت(Tarot) از تاروچی که کلمه ایتالیایی است ریشه گرفته است. نظریه دیگر این است که نام تاروت از رودخانه تارو در شمال ایتالیا گرفته شده است. البته برخی دیگر از نویسندگان ریشه کلمه تاروت را از کلمه عربی طرق به معنی راه ها می دانند. برخی دیگر تاروت را از واژه قبطی تار به معنی سلطنتی و رو به معنی جاده می دانند که یعنی راه سلطنتی. با دقت به معانی مختلف تاروت به معنای مشترکی می رسیم که یعنی راه و روش بسوری کمال و بی نهایت.

البته برخی آن را منتسب به هاروت و ماروت می دانند که طبق آیات قرآن، دو فرشته ای بودند که جادوگری را به قوم بنی اسرائیل آموزش دادند.

تاروت اسرار آمیز و فال تاروت چیست؟

تاروت اسرار آمیز از فرانسه آمده است که هدف از آن طالع بینی و فال بوده است و با این باور که از کتاب تحوت آمده است توسط آتیلا ساخته شده است و تصویرهای آن از فضای مصر باستان است. دسته فال تاروت شامل 78 کارت می شود که خود دو دسته کارت که بزرگ آرکانا یعنی راز بزرگ که 22 کارت دارد و کوچک آرکانا یعنی راز کوچک که 4 خال و 56 کارت دارد تشکیل شده است.

تاروت بزرگ یا بزرگ آرکانا شامل فرشته، جهان، خورشید، ماه، ستاره، برج، شیطان، میزان، مرگ، سر به دار، عدالت، چرخ و فلک، کشیش بزرگ، قدرت، ارابه، عاشق و معشوق، پاپ، شاه، شهبانو، راهبه، جادوگر و دلقک می شود. عکس های فال تاروت بزرگ در شکل زیر آمده است:

تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت

کوچک آرکانا یا تاروت کوچک که از آن هم فال تاروت می گیرند 4 خال و 56 کارت دارد که هر خال 10 کارت شماره دار و 4 کارت با تصویرهای شاه، ملکه، شوالیه، سرباز دارد. البته خال های تاروت ایتالیایی شمشیر، سکه، ترکه و جام دارد که در تاروت های امروزی به جای سکه از لوح یا ستاره پنج پر در تصاویر روی کارت های تاروت استفاده می شود.

تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت

 

تاروت و فال تاروت چیست؟ عکس های فال تاروت

فال تاروت چیست؟

در حال حاضر بیشتر دست کارت های تاروت شامل 78 کارت می شود. 21 کارت آتو، یک عدد کارت که نامش ابله است، یک سری 56 تایی از چهار خال یا چهار شکل از کارت که شمشیر، جام، ترکه و سکه نام دارند. هر خال/هر شکل از کارت های تاروت خود از آس تا ده وجود دارد و سپس چهار شکل مختلف وجود دارد.

22 کارت (یعنی آتو و ابله که شماره صفر دارند) کارت کبیر نامیده می شوند و 56 کارت دیگر کارت های صغیر نامیده می شوند که از آنها فال تاروت کبیر و فال تاروت صغیر گرفته می شوند.

امروزه تاروت دارای گونه‌های بینهایتی است که توسط هنرمندان، عکاسان و طراحان مختلف جهان بنابر فرهنگها و سلیقه‌های گوناگون خلق شده‌اند. مانند تاروتهای بیسبال، کیتی، هکر، گربه نما ،کیمیاگری و تعداد بیشماری مدل دیگر که طرفداران بسیاری را به خودشان جلب کرده‌اند. اخیراً جند بازی کامپیوتری نیز از بازی تاروت ساخته شده است.

البته فال گرفتن و یا فال تاروت گرفتن بیشتر سرگرمی است و به نظر من نمی توان به آن اعتقاد داشت.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.8
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 807
تعداد کل بازدیدها: 194806

نظرات کاربران

*