تاثیر ورزش بر جذب اکسیژن در سنین پیری | تاثیر مثبت ورزش برای جلوگیری از بیماری های قبلی

تاثیر ورزش بر جذب اکسیژن در سنین پیری | تاثیر مثبت ورزش برای جلوگیری از بیماری های قبلی

با توجه به مطالعات جدید توسط متخصصین قلب و عروق در UT Southwestern و مکرز تحقیقاتی سلامتی تگزاس Texas Health Resources، ورزش می تواند در مقابل آسیب های قلبی و همچنین جلوگیری از پیری کمک برساند و به جلوگیری از خطر نارسایی قلبی در آینده کمک کند. البته هر گونه ورزشی اینگونه عمل نمی کند و اگر تمرین کافی باشد، و اگر در زمان مناسب صورت پذیرد می تواند در جلوگیری از حملات قلبی در سنین بالا بسیار کمک نماید.

با توجه به یافته های محققان موسسه ورزش و پزشکی محیط زیست (IEEM) و همکاری بین مرکز پزشکی UT Southwestern و بیمارستان پروستبیای تگزاس دالاس برای به دست آوردن بیشترین سود توسط ورزش، ورزش باید قبل از کامل سنی شروع شود یعنی قبل از 65 سالگی شروع شده باشد. دلیل آن این است که در سن 65 سالگی قلب ظاهرا برخی از ظرافت و توانایی خود را به نوبه خود حفظ نموده است.

برای اینکه ورزش بتواند تاثیر خود را در سنین بالا داشته باشد تمرین باید چهار تا پنج بار در هفته انجام شود. محققان در مطالعه قبلی دریافتند که دو تا سه بار در هفته کافی نبود.

محققین می گویند براساس یک سری مطالعات انجام شده توسط تیم ما طی 5 سال گذشته، این میزان دوز از ورزشیعنی 4 یا 5 بار ورزش در هفته می تواند بهترین نسخه برای ورزش در چنین سنینی باشد. نویسنده ارشد مقاله، دکتر بنجامین لویین، مدیر موسسه و استاد پزشکی داخلی UT جنوب غربی می گوید: "من فکر می کنم مردم باید این را به عنوان بخشی از بهداشت شخصی و روزانه خود انجام دهند درست مثل مسواک زدن دندان ها و دوش گرفتن، ورزش کردن نیز باید هر روز در برنامه شما قرار گرفته باشد."

رژیم شامل تمرین چهار تا پنج بار در هفته که هر جلسه 30 دقیقه باشد، به علاوه گرم کردن و سرد کردن انتهای تمرین می تواند یک برنامه مناسب برای کسانی باشد که می خواهند در پیری دچار عوارض ناشی از پیری نشوند.

ترتیب جلسات در طول هفته می تواند به صورت زیر باشد:
یکی از جلسات هفتگی شامل یک تمرین 30 دقیقه ای با شدت بالا مانند جلسات ایروبیک بوده که در آن میزان ضربان قلب 95 درصد افزایش می یابد. بعد از 4 دقیقه تمرین شدید باید 3 دقیقه بازیابی و ریکاوری صورت گیرد. این تمرین را می توان در یک جلسه چهار بار تکرار کرد.

جلسه روزانه یک ساعت باید به طول بیانجامد و شدت متوسط ​​داشته باشد. (به عنوان یک نسخه برای زندگی، لوین می گوید این جلسه طولانی می تواند فعالیت های سرگرم کننده مانند تنیس، رقص هوازی، راه رفتن و دوچرخه سواری باشد.)

یک یا دو جلسه دیگر هر هفته با شدت متوسط ​​انجام می شود، به این معنی که شرکت کننده عرق نموده و اندکی کمتر از به نفس نفس افتادن باشد.

شرکت کنندگانی که در این مطالعه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند، با سه جلسه تمرینی 30 دقیقه ای، با شدت متوسط​در 3 ماه اول شروع کرده و 10 ماه بعد تعداد جلسات به 5 بار د هفته و شدت بالا و حداکثر رسید.

50 شرکت کننده ای که در این مطالعه مورد آزمایش قرار گرفتند به دو گروه تقسیم شدند: یکی از آنها دو سال تمرین ورزشی تحت نظارت داشتند و گروه دیگری که یک گروه تنها در یوگا و تمرینا متعادل شرکت کردند.

در پایان مطالعه دو ساله بر روی ان دو گروه از افراد، افرادی که ورزش کرده بودند بهبودی 18 درصدی جذب اکسیژن در طول ورزش از خود نشان دادند و بهبودی بیش از 25 درصدی در انطباق یا انعطاف پذیری عضله بطن چپ قلب از نشانه های این افراد بود. دکتر فالین در این رابطه توضیح می دهدکه پیری زودرس می تواند منجر به سفتی عضلات در بطن چپ قلب شود، محفظه ای که خون غنی از اکسیژن را به بدن منتقل می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
تاثیر ورزش بر جذب اکسیژن در سنین پیری | تاثیر مثبت ورزش برای جلوگیری از بیماری های قبلی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)