تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان | شنیدن موسیقی چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟

تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان | شنیدن موسیقی چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/14

آیا در مورد تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان چیزی می‎دانید؟ آیا می دانستید که تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان، مورد مطالعه قرار گرفته است و تأثیر قابل توجهی روی کودکان و یادگیری آنها داشته است؟ بر اساس این تحقیقات موسیقی می‎تواند بر رشد مغز کودک تأثیر مثبت و سازنده‎ای بگذارد.

در حالی که ممکن است موسیقی  را یک هنر غیر ضروری برای کودکان، یا مهارتی برای تنها برخی از کودکان بدانید، اما تحقیقات محققان نشان می‎دهد که ممکن است چیزی فراتر از آن باشد. ممکن است موسیقی بر توانایی کودک در درک موضوعات آموزشی و محیط‎های ارتباطی، در آینده و بر زندگی‌اش تأثیر بگذارد. در این مقاله می‌بینیم که چگونه موسیقی کودکان و یادگیری آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. و از تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان خواهیم خواند.

موسیقی یک هنر و یک زبان بین المللی است. موسیقی را می‎توان در هر فرهنگی و در سراسر جهان یافت.

نواختن آآلات موسیقی سیستم اعصاب مغزی کودکان را تغییر می‌دهد و به توسعه مغز کودک سرعت می‌بخشد. بر اساس دست کم یک مطالعه چندین ساله، و با استفاده از فناوری تصویربرداری مغز (مانند دستگاه های MRI)، مشخص شد که مهارت موسیقی به افزایش پیشرفت مغز، به ویژه در درک صدا کمک می کند. مهارت درک صدا هم در جایی است که مهارت‎های دیگر شروع می شود: به عنوان مثال، مانند مهارت‎های زبان.

آموزش موسیقی به کودکان از زمانهای بسیار دور، و در میان اشراف و طبقات بالای برخی از جوامع مرسوم بوده است. اما اکنون بنابر نتیجه‎ی یک تحقیق دیگر در سال 2002، گفته شد که آموزش موسیقی بر روی توسعه و رشد مهارتهای زبانی کودکان تاثیر مثبت می‌گذارد.

بر اساس این تحقیق یادگیری موسیقی می‎تواند به معنای یادگیری چیزی فراتر از صرفا آموزش یک ساز موسیقی باشد. بر اساس این تحقیقات حتی تغییرات جسمی نیز در مغز کودکانی که تحت آموزش موسیقی قرار داشتند، بوجود آمد.

 

تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان | شنیدن موسیقی چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟

 

موسیقی میتواند بچهها را دقیقتر و باهوش‎تر کند.

بر اساس این مطالعات ما می‌بینیم که یادگیری موسیقی بر میزان یادگیری سایر قسمت‎های زندگی یک کودک تاثیر گذار است. به طور کلی، صرف نظر از خلاقیت، می تواند مستقیما روی IQ کودک و حتی مهارت‎های حرکتی او نیز تاثیر بگذارد. مهارت‎ها در چیزهایی مانند توانایی فکر کردن به فکرهای پیچیده یا یادآوری چیزها، با توانایی‎های موسیقی بهبود می‎یابد. یادگیری موسیقی می تواند در یادگیری ریاضی نیز کمک کند. موسیقی دارای بسیاری از برنامه‎های کاربردی ریاضی است، و می‌تواند به جای اطلاعات "بی فایده" ، یک درس ریاضی واقعی را در "زندگی واقعی" به کودک بیاموزد.

یادگیری موسیقی مهارت‎های سوادآموزی و تحصیلی را بهبود می بخشد. این تحقیقات همچنین نشان می‎دهد که یادگیری نواختن یک ابزار موسیقی – نه فقط گوش دادن به موسیقی - می تواند بر قدرت یادگیری و سوادآموزی کودک تاثیر بگذارد.

یادگیری نواختن حداقل یکی از آلات موسیقی سبب شد تا دانش‎آموزان در فعالیت‎های علمی خود فعالتر باشند و دخالت بیشتری داشته باشند.

در یک گروه مورد تحقیق، فراگیری موسیقی منجر به افزایش شمار بچه‎هایی که به تحصیل در کالج ادامه دادند شد. علیرغم بالابودن آمار ترک تحصیل در میان جامعه اما گروه مورد تحقیق به تحصیل علاقمندتر بودند.

نواختن ساز و آلات موسیقی سبب می‎شود که بچه‎ها استعدادها و توانایی‎های مغزی بیشتری نسبت به دانش‎آموزان دیگر داشته

 

 

 

 

 

بر اساس یک تحقیق دیگر که در سال 2005 انجام شد، آموزش موسیقی بر رشد مغز کودکان در 5-7 سالگی تاثیر می گذارد. دو گروه از کودکان در این تحقیق شرکت کردند. یک گروه شامل بچه‎هایی بود که به آنها آموزش‎ها و درس‎های موسیقی ارائه می‎شدند. گروه دیگر از کودکان، به عنوان گروه کنترل، هیچ آموزش موسیقی دریافت نکرده بودند. در پایان تفاوت‎های فردی کودکان مورد ارزیابی قرار گرفت. اینکه آیا کودکان پس از آموزش ابزارهای مختلف در توانایی های موسیقی پیشرفت می کنند؟

نواختن آلات موسیقی نه فقط قسمتهای مربوط به مهارت نواختن را فعال می‏کند، بلکه سبب اتصال همه قسمتهای مغز می‎شود. تاثیرات نواختن موسیقی با گوش دادن به آن تفاوت دارد. نواختن موسیقی همچنین سبب ایجاد ارتباط بین دو نیمکره مغز می‎شود. سبب می‎شود تا نوازندگان موسیقی در حل مسائل و رمزگشایی پیام‎ها بهتر از دیگران عمل کنند.

موسیقیدان‎ها باید استراتژیک و دقیق باشند. مهارت‎های کلی آنان در این زمینه‎ها در سایر برنامه‎ها نیز زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار می‎دهد.

آموزش موسیقی به کودکان و یادگیری موسیقی در قدرت حافظه نیز تاثیر مثبت دارد. تمرین موسیقی به طور مداوم می تواند درست همانند ورزش، بخش‎هایی از مغز را که درگیر نواختن موسیقی است، تقویت کند. به تعبیری ساده‎تر نواختن موسیقی می‎تواند همانند ورزشِ مغز باشد.

در مورد دیگر توانایی‎های هنری یا استعدادها چه فکر می‎کنید؟  فراگرفتن و یادگیری نواختن یک ابزار موسیقی از سایر هنرها و فعالیتهای ورزشی برتر است.

تمرینات و تجربیات موسیقی با کودکان نوپا سبب بهبود مهارت‎ها و احساسات اجتماعی در آنها می‎شود. بر اساس آزمایشات انجام شده، داشتن زمان مشترک موسیقی بین کودکان نوپا و والدین می‎تواند مهارت‏های احساسی و اجتماعی را در این کودکان بهبود بخشد.

می‎تواند به بچه‎ها کمک کند تا توانایی ارتباطات خود را گسترش دهند، توجه بیشتری را به خود جلب کنند و احساسات خود را بهتر کنترل کنند.

موسیقی در سنین مختلف رشد کودکان سودمند است. می‎بینیم که موسیقی می‎تواند برای کودکان و یادگیری آنها به طرق مختلف و در سنین مختلف آنها مفید باشد.

در حالیکه ممکن است همه چیز به رشد و پیشرفت شناختی مربوط نباشد، موسیقی می تواند به بچه ها کمک کند تا یاد بگیرند و یا خود را بیان کنند. به عنوان مثال، یادآوری را می توان با آواز قافیه یا خواندن آهنگ‎های تکراری با کودکان تشویق کرد.

نواختن موسیقی در سال‎های نوجوانی به بچه‎ها کمک می کند تا بتوانند با همسالان خود گروههایی از افرادی که سلیقه های مشابه دارند تشکیل دهند.

 

تاثیر موسیقی بر یادگیری کودکان | شنیدن موسیقی چه تاثیری بر یادگیری کودکان دارد؟

 

 

به دنبال راه‎های بیشتری برای تاثیر موسیقی بر کودکان و یادگیری آنها هستید؟

از دیگر اثرات مفید موسیقی می‎توان به این نکته اشاره کرد که موسیقی سبب تقویت مهارتهای اجتماعی و نیز تقویت اعتماد به نفس در کودک می‌شود. یادگیری و آموزش موسیقی به کودکان ،قدرت و سرعت پردازش ذهن کودک را بالاتر می‌برد و افزایش می‎دهد.

 

بر اساس تمام اطلاعاتی که در بالا گفته شده است، روشن می شود که چرا هر گونه برنامه آموزشی روزمره و یا برنامه درسی مدارس باید آمیخته با موسیقی و آموزش آن باشد.

برای ایجاد این استعدادها در یک کودک، باید یک برنامه موسیقی حرفه ای مورد توجه قرار بگیرد. از دوران نوپایی یک برنامهریزی آموزشی صحیح برای آموختن ابزارآلات موسیقی به کودک مورد نیاز است.

 

 

 

 

 

منابع: گردآوری و ترجمه از مقاله علمی_تحقیقی،  سایت بنیاد NAMM،

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 5
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 6
تعداد کل بازدیدها: 1606

نظرات کاربران

*