تاثیر قد بر روی سلامتی | آیا افراد قد بلند سالمترند با افراد قد کوتاه

تاثیر قد بر روی سلامتی | آیا افراد قد بلند سالمترند با افراد قد کوتاه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/12

قد اگر چه یکی از ویژگی و نکات زیبایی و جذابیت به شمار می رود، ولی قد تنها برای خوش تیپ بودن و زیبا بودن نمی باشد، بلکه بلندی و یا کوتاهی قد بر روی سلامتی انسان تاثیر گذار است و بر حسب اینکه افراد بلند قد باشند یا کوتاه قد، می تواند بر طول عمر و سلامتی آنها تاثیر بگذارد.

قد انسان نقش زیادی در سلامتی وی دارد و می تواند زمینه ساز ابتلا افراد به انواع مختلف بیماری ها باشد، بر اساس تحقیقات پزشکان کوتاهی و بلندی قد یکی از مهمترین معیارهای سلامتی است. برای نمونه افراد کوتاه قد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند در حالی که افراد بلند قد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سرطان به ویژه سرطان پستان، روده بزرگ و یا سرطان پوست می باشند.

نتایج بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهند که، قد انسان بر روی سلامتی آن ها تاثیر می گذارد. این گونه که، مطابق با تحقیقات دانشمندان، مردانی که دارای قد 167 سانتی متر می باشند، ریسک ابتلا به بیماری زوال عقل (dementia) در مقایسه با مردانی که دارای قد 177 سانتی متر و بیشتر می باشند، بیشتر است.

تاثیر قد بر روی سلامتی | آیا افراد قد بلند سالمترند با افراد قد کوتاه

در افراد کوتاه قد (151 تا 165 سانتی متر) ریسک ابتلا به بیماری قلبی – عروقی از جمله، اختلالاتی مانند انفارکت و سکته مغزی در مقایسه با افراد متوسط قد و بلند قد بیشتر می باشد. اما در افراد بلند قد در مقایسه با افراد کوتاه قد، ریسک ابتلا به بیماری سرطان بیشتر می باشد. بر اساس نظریات پزشکان، دلیل این امر، بیشتر بودن تعداد سلول ها در ارگانیسم بدن انسان های بلند قد و نیز بزرگ تر بودن اندام های آنها می باشد.

در زمان ابتلا به بیماری سرطان، در سلول ها اختلال ایجاد می شود و این سبب افزایش سلول های غیر نرمال و غیر طبیعی می شود، در نتیجه تومورهای سرطانی رشد می کنند. این گونه، هر چقدر سلول ها در ارگانیسم بدن زیاد باشد، خطر ابتلا به بیماری سرطان به همان میزان بیشتر می شود.

طبیعی می باشد که این حرف، اصلاً به این معنا نیست که، گفته شود، در همه افراد بلند قد بیماری سرطان به وجود می آید.

بر اساس تحقیقات و مشاهدات پزشکان، افراد قد کوتاه در مقایسه با افراد قد بلند بیشتر عمر می کنند. در افراد بلند قد خطر ابتلا به بیماری دیابت قندی نیز بیشتر می باشد. در افرادی که قدشان بیش از 183 سانتی متر است، خطر به وجود آمدن ترمبوز (thrombus) یا لخته خون در رگ های پایشان بیشتر می باشد. در پاهای افراد بلند قد خون به آرامی حرکت می کند و سبب راکد شدن خون و در نتیجه ایجاد لخته های خون در رگ های پا منجر می شود که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد.

تاثیر قد بر روی سلامتی | آیا افراد قد بلند سالمترند با افراد قد کوتاه

قد تنها بر روی سلامتی انسان تاثیر نمی گذارد، بلکه بر روی وضعیت عاطفی انسان نیز تاثیر گذار است. این گونه که افراد بلند قد معمولاً خودشان را خوش بخت تر احساس می کنند و به خود بیشتر افتخار می کنند. اما انسان های کوتاه قد به افسردگی زود به زود دچار می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*