تاثیر عشق بر تسکین درد از دیدگاه علمی

تاثیر عشق بر تسکین درد از دیدگاه علمی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/16

شاید عجیب ترین حسی که در وجود آدمی نهفته است، عشق است. تحقیقات به تازگی ثابت کرده اند زمانی که دو شریک زندگی که با هم صمیمیت و همدلی مناسبی دارند، دست در دست هم هستند، ضربان قلبشان و تنفسشان با هم هماهنگ می شود و  در این حالت درد های فیزیکی فروکش می کنند. محققان معتقدند این هماهنگی می تواند یکی از عوامل مهم در شکل گیری خاصیت درمانی عشق باشد.

دکتر پاول گلداستاین،  محقق در زمینه ی عصب شناسی و درد، معتقد است هرچه زوج ها در زندگی مشترکشان همدلی بیشتری داشته باشند، هماهنگی در ضربان قلب و تنفس آن ها زمانی که یکدیگر را لمس می کنند، بیشتر است. دانشمندان نام این پدیده را "هماهنگی بین فردی"  گذاشته اند.

محققان چندین سال است  به این واقعیت پی برده اند که زمانی که شما با فردی قدم می زنید، به طور ناخودآگاه سعی می کنید سرعت خود را با او تنظیم کنید و یا زمانی که با او مکالمه می کنید، سعی می کنید حرکات خود را با او تنظیم کنید. دانشمندان به تازگی پی برده اند زمانی که شما با فرد دیگری یک فیلم رومانتیک تماشا می کنید و یا با هم آوازی می خوانید، ضربان قلبی تنفسی شما نیز با هم هماهنگ می شود. یک زوج عاشق زمانی که در حضور هم هستند امواج مغزی شان که کنترل کننده ی ضربان قلبی تنفسی آن ها می باشد،  از الگوی یکسانی پیروی می کند.

تاثیر عشق بر تسکین درد از دیدگاه علمی

دکتر گلد استاین که شاهد تولد دختر خودش بود، در مورد ایده ی ارتباط کاهش درد و تماس فیزیکی عاشقانه، آزمایشی انجام داده که بسیار جالب توجه است:

گلد استاین، در مورد سناریوی به دنیا آمدن فرزند و درد کشیدن زنان در اتاق زایمان، این آزمایش را بر روی 22 زوج انجام داده و به نتایج جالب توجهی رسیده.

مرد ها به عنوان شاهد ماجرا و زن ها به عنوان اشخاصی که در کانون درد هستند، در نظر گرفته شده اند. آزمایش در دو حالت انجام شد: 1. زمانی که زن و مرد با هم تماس فیزیکی دارند و دست در دست هم هستند  2. زمانی که زن  و مرد از هم جدا هستند(برای مثال مرد در اتاق دیگری است). نتیجه ای که گلداستاین از این آزمایش بدست آورد به این شکل بود: زمانی که زن و مرد از هم جدا هستند هماهنگی خاصی در ضربان قلب و یا تنفسشان وجود ندارد. اما زمانی که دست در دست هم هستند، هماهنگی ایجاد می شود و درد زایمان برای زنان کاهش پیدا می کند.

نتیجه ای که گلد استاین از این آزمایش گرفت این بود که تماس فیزیکی باعث ایجاد "هماهنگی بین فردی" و در نهایت کاهش درد می شود.

دکتر گلد استاین معتقد است: تماس فیزیکی می تواند وسیله ای برای ابراز همدلی باشد که نتیجتا می تواند باعث تسکین پیدا کردن درد شود و خواص درمانی داشته باشد.

گلد استاین بر این باور است که تماس فیزیکی عاشقانه می تواند بر قسمتی از مغز که آن را قشر قدامی مغز می نامیم، اثر گذار باشد که این قسمت از مغز با نورون هایی که درد را منتقل می کنند، در تماس است و به این دلیل برای تسکین درد موثر است.

در آخر دکتر گلداستاین یک توصیه برای زوج ها در اتاق زایمان دارد:

"در آن لحظه حاضر و آماده باشید و دست عشقتان را بگیرید."

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362777

نظرات کاربران

*