تاثیر ثروت بر اشخاص | پول و ثروت چگونه انسان را تغییر می دهد؟

تاثیر ثروت بر اشخاص | پول و ثروت چگونه انسان را تغییر می دهد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/08

اکثریت مردم معتقدند که شرایط مادی و اجتماعی انسان بر روی شخصیت و رفتار افراد تاثیر دارد، از این رو، در این مقاله به بررسی تاثیرات پول و ثروت بر روی شخصیت افراد و اینکه آیا افراد ثروتمند بخشنده تر از سایر افراد هستند و یا نه، پرداخته می شود.

تحقیقاتی وجود دارد، که نشان می دهند، انسان های پولدار و ثروتمند خسیس تر می باشند و کمتر می توان به این افراد اعتماد کرد. اما این تحقیقات چقدر با حقیقت و واقعیت ارتباط دارد؟ چقدر می توان بر روی این تحقیقات حساب کرد؟ و به آنها اطمینان نمود.

در ارتباط با این موضوع و سوالات سایت بی بی سی (BBC) گزارشی را انتشار داده است. این اتفاق حتماً برای هر فردی پیش آمده است، همه ما با دوستانمان به رستوران و یا کافه و غیره برای خوردن و یا نوشیدن می رویم. وقتی نوبت به حساب و کتاب می آید، معمولاً شخصی که در گروه از وضع مالی بهتری برخوردار است، از همه دیرتر دست به سوی جیبش می برد و قصد حساب کردن را می کند. در چنین مواقعی سوالی که در ذهن انسان شکل می گیرد، این است که، این افراد آیا به علت اینکه همیشه اینقدر خسیس هستند، ثروتمند شده اند و یا اینکه ثروتمند بودن، موجب شده که این افراد اینقدر خسیس شوند؟

تاثیر ثروت بر اشخاص | پول و ثروت چگونه انسان را تغییر می دهد؟

این سوال، یک مسئله مهم می باشد، در سال 1993، تحقیقی انجام شد، که به مقایسه دانشجویان در یک دانشگاه می پرداخت، نتیجه تحقیق اثبات کرد، دانشجویانی که در دانشکده اقتصاد، درس می خوانند در مقایسه با دانشجویان سایر دانشکده ها به موسسات خیریه کمتر کمک می کنند و در مباحثی که نیاز به همبستگی و اتحاد دارد، این دانشجویان کمتر همبستگی از خود نشان می دهند. در این تحقیق مشخص شد که دانشجویان دانشکده های مختلف از اول تا آخر دوره تحصیلی در مقایسه با دانشجویان دانشکده اقتصاد سخاوتمند و بخشنده تر بوده اند.

البته این مقایسه کلی می باشد، در میان دانشجویان دانشکده اقتصاد هم دانشجویانی هستند که کمک کردن را دوست دارند.

از تحقیقاتی که نشان از بخشندگی و کمک های زیاد افراد با درآمد بالا می باشد، می توان به تحقیقی که در آمریکا انجام شده است، اشاره کرد. در ایالت های مختلف آمریکا، به بررسی کلیه افرادی که به صورت ناشناس امور خیریه انجام می دهند و بخشنده هستند، مورد مطالعه قرار گرفته اند. نتیجه نشان داد که در ایالت هایی که میزان رفاه عمومی بالا است، تعداد بیشتری از افراد امور خیریه اناج می دهند و انسان های بخشنده هستند.

- قبول نکردن اشتباه ....

در تحقیقی دیگر که در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا (University of California) انجام شده است، از شرکت کنندگان، این سوال پرسیده شده: «آیا در کشتی تایتانیک بودید، برای نجات، از اولین کسانی نمی شدم که قایق سوار می شوند؟» نتایج به دست آمده در این تحقیق نشان داد که بیشتر افراد ثروت به سوال جواب مثبت داده اند. علاوه بر این، عدم پذیرفتن اشتباه و باور به این که در هر کاری بهترین می باشند، نشان از داشتن اراده قوی در افراد ثروتمند می دهد.

در تحقیقی دیگر برای بررسی میزان بخشندگی افراد مختلف با سطح درآمد متفاوت، به اعضای یک گروه هر کدام 10 دلار داده شده است و میزان مبلغی که هر کدام از اعضای گروه در راه خیریه هزینه می کنند، را مورد بررسی قرار داداند.

نتایج تحقیق نشان داد، افرادی که سطح درآمد بالاتری دارند، بیشتر به امور خیریه کمک می کنند. اما سوال این است که آیا، این افراد قبل از پیوستن به این تحقیق ثروتمند بودند و یا آنچه آنها را به انجام کارهای خیریه سوق می دهد، ثروتمند بودنشان می باشد و یا اینکه امکان دارد، این افراد در سایه رفتار خود ثروتمند شده باشند.

- درک این مطلب که جهان در حال چرخش است...

در بازی مونوپولی (Monopoly game)، رفتار افراد، آیا تا پایان بازی تغییر می کند؟ در این وضعیت اکثر افراد شروع به سر و صدا کردن و تلاش برای گرفتن بخش بیشتری از میز برای خودشان می کنند. وقتی از این افراد در مورد دلیل و چگونه انجام این کار سوال می شود، معمولاً آنها جواب می دهند، سعی و تلاش زیاد و باهوش بودن به آنها کمک می کند. اگر موفقیت این گونه باشد، انسانی که می خواهد پولدار شود، دنیا وی را به تفکر در مورد امور اطراف خود وادار می کند.

در هلند، در تحقیقی با شرکت 9 هزار نفر که هر ساله 4 بار تکرار می شود، افرادی که از شرایط اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار بودند، مورد مطالعه قرار می گیرند. نتایج مشخص کرده است که این افراد بیشتر به صورت فردی عمل می کنند و کمتر در گروه های مختلف اجتماعی عضو می شوند. در بازی و قمار هم اساساً افراد ثروتمند در مقایسه با افراد فقیر بیشتر خیانت می کنند و از حقه استفاده می نمایند.

تاثیر ثروت بر اشخاص | پول و ثروت چگونه انسان را تغییر می دهد؟

- کمک به سازمان های خیریه

در مورد کمک به سازمان های خیریه شرایط چگونه است؟ تحقیقات کلاسیک نشان می دهند که، فقیرترین افراد و ثروتمندترین افراد در مقایسه با افراد طبقه متوسط خیلی بیشتر کمک می کنند. اما در تحقیقی که در بوستون آمریکا انجام شده است، نتایج نشان می دهد، افراد ثروتمند در مقایسه با افراد طبقه متوسط، نه به مقدار زیاد و نه به مقدار کم امور خیریه انجام می دهند. در حالی که افراد ثروتمند به علت داشتن توان مالی بالا امکان کمک به امور خیریه را بیشتر دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*