تاثیر اسباب بازی ها بر رشد مغز کودکان

تاثیر اسباب بازی ها بر رشد مغز کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

برخی از والدین دوست دارند به کودکان خود انواع اسباب بازی ها را بخرند و کودک با انواع و اقسام اسباب بازی های مختلف مواجه است، اگر چه خرید انواع اسباب بازی نشان از عشق و علاقه والدین به کودکان خود می باشد، ولی زیاد بودن اسباب باز یاثیر منفی بر روی مغز نوزاد دارد و رشد مغزی انها را کند می کند.

خرید اسباب بازی برای کودکان، کاری است که همه والدین دوست دارند و از خرید آن لذت می برند، از طرفی دیگر کودکان هم عاشق اسباب بازی می باشند، ولی برخی از والدین در خرید اسباب بازی افراط می نماید و برای کودکان خود انواع و اقسام اسباب بازی ها را تهیه می نماید، و فکر می کنند که این به نفع کودکان خود می باشد، در حالی که تحقیقات نشان می دهد که اسباب بازی زیاد برای کودکان خوب نیست، بودن اسباب بازی در حد متوسط برای رشد مغزی کودکان و خلاقیت آنها مفید می باشد.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه تولیدو (University of Toledo) در ایالت اوهایو آمریکا، به بررسی تاثیرات اسباب بازی های مختلف بر روی کودکان پرداخته اند. آنها کودکانی را که با اسباب بازی های مختلف در ارتباط می باشند، را مورد بررسی قرار دادند. آنها تاثیرات اسباب بازی های مختلف بر روی رشد مغز و فعالیت مغزی کودکان را مورد آزمایش قرار دادند.

متخصصان ادعا کرده اند که، اسباب بازی ها سبب از بین رفتن رفتارهای مختلف خلاقانه در کودکان می شود. بر اساس گفته های این پژوهشگران والدین با خریدن اسباب بازی های زیاد برای کودکان، موجب از بین رفتن استقلال عمل کودکان و در نتیجه عدم رشد مغزی کودکان می شوند. چنانکه بسیاری از اسباب بازی ها، توانایی خلاقیت در کودکان را متوقف می کنند. و آنها صاحب افکار متفکرانه و خلاقی نمی شوند. چرا که کودکان با هر اسباب بازی یک بار بازی می کنند و آنها را کنار می گذارند.

اما اگر تعداد اسباب بازی ها کمتر باشد، یعنی هر چقدر کودکی دارای اسباب بازی های کمتری باشد، همین کودکان بیشتر به تفاوت های موجود بین این اسباب بازی ها پی می برد. و تلاش می کنند با همین اسباب بازی ها هر بار بازی های متفاوتی را انجام دهد، و این گونه مغز آنها خلاق می شود.

در این مطالعه 36 کودک سه ساله شرکت کردند. در اتاق اسباب بازی کودکان، 4 و یا 6 اسباب بازی گذاشته شد و به آنها گفته شد، که چند ساعت با این اسباب بازی ها بازی کنند. گروهی از کودکان از این خوشحال شدن و گروهی دیگر معترض شدن که با 4 اسباب بازی نمی نتوانند هیچ بازی را انجام دهند.

از همین رو، متخصصان به والدین، مربیان کودک، معلمان مهد کودک، توصیه می کنند که با جمع آوری اسباب بازی های زیاد از دست و بال کودکان، و به رشد تخیلات آنها، تفکر آنها، و خلاقیت آنها کمک نماید. کارها و بازی ها متفاوت، را به کودکان اموزش دهند.

اگر چنین عمل شود، یعنی کودک بتوان به تعداد کم اسباب بازی انواع مختلف بازی ها را انجام دهد و یا آموزش ها مختلف بازی کردن را یاد بگیرد، می توان به رشد توانایی و خلاقیت کودکان کمک نماید و همچنین برای افزایش افزایش سطح ای کیو (IQ) کودکان تاثیر زیادی دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*