تاثیر ازدواج کردن بر سلامت مغز | تاثیر ازدواج بر کاهش زوال عقل

تاثیر ازدواج کردن بر سلامت مغز | تاثیر ازدواج بر کاهش زوال عقل

در خصوص فوائد و تاثیر ازدواج بر سلامتی انسان نکات مختلفی ذکر شده و تحقیقات و مقالات بسیاری در این خصوص منتشر شده است که نشان می دهند ازدواج بر سلامتی جسمی و روحی انسان تاثیر گذارند. از جمله این موارد می توان افزایش طول عمر، کاهش ریسک حملات و سکته های قلبی، کاهش احتمال/ریسک افسردگی، کاهش ریسک ابتلا به سرطان های پیشرفته و افزایش احتمال زنده ماندن بعد از سرطان و همچنین افزایش زنده ماندن بعد از برخی از جراحی های سنگین و دشوار را نام برد. در خصوص تاثیر ازدواج بر سلامتی اندام های مختلف بدن نیز بسیار مقالات منتشر شده است که در این نوشته جدیدترین نتایج تحقیقات و مطالعات درخصوص تاثیر ازدواج بر سلامتی مغز آورده می شوند.

جدیدترین یافته های محققان در مطالعه افراد مجرد و متاهل نشان می دهد که ازدواج تاثیر معجزه آسایی در کاهش ریسک ابتلا به افول یا زوال مغزی در کهنسالی دارد. این یافته ها نشان می دهند که افرادی که در کل عمر خود مجرد می مانند به میزان 42 درصد شانس بیشتری در ابتلا به زوال عقلی(dementia) نسبت به افراد متاهل دارند. همچنین این مطالعه نشان می دهد که افراد بیوه هم نرخ بیشتری در ابتلا به زوال عقل دارند اما این حالت برای افراد مطلقه وجود ندارد. البته نتایج این تحقیقات رابطه مستقیمی بین ازدواج و ریسک پایین تر زوال عقل نشان نمی دهد، اما این ریسک بالای ابتلا به زوال عقل در افراد مجرد با در نظر گرفتن فاکتور سلامت جسمی همچنان وجود دارد که نشان می دهد مزایای ازدواج بیش از سلامت جسمی است و مزایایی غیر فیزیکی و جسمی نیز ازدواج دارد.

تحقیقات پیشین ارتباطی بین ازدواج و منافعی که برای سلامتی دارد یافته بودند که از جمله آنها می توان کاهش حملات قلبی و سکته، افزایش شانس بهبود و زنده ماندن بعد از عمل جراحی بای پس کرنری(coronary bypass surgery) را نام برد.

تحقیقات جدید به منظور کشف رابطه بین ازدواج و زوال عقل بدین جهت انجام شده است که هنوز درمان قطعی و مشخصی برای زوال عقل وجود ندارد و محققان به دنبال کشف علل و دلایل ابتلا افراد به زوال عقل و برداشتن گام هایی به منظور کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل هستند. از انجاییکه تحقیقات پیشین رابطه طول عمر بیشتر و ازدواج را نشان داده بودند، بنابراین مشخصا ازدواج می تواند در جلوگیری از امراضی که طول عمر را کمتر می کنند مانند زوال عقل نیز موثر باشند.

مطالعه ای که ارتباط بین ازدواج و کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل را نشان می دهد، براساس 15 تحقیق و مطالعه که رابطه ازدواج و زوال عقل را بررسی کرده اند، انجام شده است. این مطالعه بر روی بیش از 812 هزار نفر و در چندین کشور دنیا از جمله آمریکا، چین، ژاپن، فرانسه، آلمان و سوئد انجام شده است.

افراد مورد مطالعه بیشتر متاهل یا بیوه بوده و تنها درصد کمی از آنها مطلقه بودند. درصد کمی از آنها نیز تمام عمر خود را مجرد بودند که حاصل این مطالعه نشان داد که در مقایسه با کسانیکه کل عمر خود را متاهل بودند، افرادیکه کل عمر خود را مجرد بودند، 42 درصد ریسک بیشتری در ابتلا به زوال عقل داشتند.

همچنین محققان دریافتند که زنان و مردان بیوه حدود 20 درصد شانس بیشتری در ابتلا به زوال عقل به نسبت افراد متاهل داشتند.

 البته نتایج این تحقیق به معنای این نیست که صرف متاهل بودن می تواند احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد، بلکه سبک زندگی ناشی از متاهل بودن که از جمله آن ارتباطات اجتماعی و تعاملات حاصل از یک زندگی مشترک است می تواند بر روی این کاهش ریسک ابتلا به زوال عقل تاثیر گذارد.

در واقع نتایج این تحقیقات نشان می دهد که فعالیت هایی مانند رژیم غذایی سالم تر، ورزش، درمان فوری بیماری ها، فعال بودن ذهن ناشی از تعاملات اجتماعی و فعالیت های ذهنی که در زندگی مشترک بیشتر نسبت به زندگی مجردی وجود دارد می تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. بنابراین کسانیکه به هر دلیل نتوانستند تاکنون ازدواج کنند بهتر است با داشتن سبک زندگی که موارد فوق الذکر را در بر می گیرد، ریسک ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
تاثیر ازدواج کردن بر سلامت مغز | تاثیر ازدواج بر کاهش زوال عقل
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)