تاثیر آب و هوا بر وقوع زلزله: آیا آب و هوا بر رخ دادن زلزله تاثیرگذار است؟

تاثیر آب و هوا بر وقوع زلزله: آیا آب و هوا بر رخ دادن زلزله تاثیرگذار است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/30

باورهای اشتباه و نادرست بسیاری در خصوص وقوع زلزله شکل گرفته است که از جمله آن می توان تصور شکل گیری زلزله در شب هنگام که در مقاله .......... توضیح داده شد را ذکر کرد. یک تصور و باور نادرست دیگر در مورد شکل گیری زلزله این تصور است که وقوع زلزله با آب و هوا در ارتباط است یا اینکه زلزله بیشتر در آب و هوای گرم و خشک روی می دهد. در این مقاله به بررسی و پاسخ به این پرسش و باور نادرست می پردازیم.

این تصور که زلزله در آب و هوای گرم و خشک روی می دهد شاید به دوره ارسطو در یونان بر می گردد که تصور می شده است که به دلیل اینکه مقدار زیادی هوا در زیر زمین به دام می افتد، پیش از وقوع زمین لرزه/زلزله، هوا گرم و آرام می شود.

اما حقیقت این است که این باور درست نیست. در واقع می توان گفت آب و هوای زلزله ای وجود ندارد و زلزله هیچ ارتباطی با آب و هوا نمی یابد. موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا(USGS) بیان می کند که وقوع زلزله در هر آب و هوایی ممکن است. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که برخی از سیستم های آب و هوایی طوفانی مانند سایکلون های استوایی(Tropical cyclones) می توانند لغزش هایی در زمین و متعاقبا زمین لرزه ایجاد کنند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4094
تعداد کل بازدیدها: 1676628

نظرات کاربران

*