تاثیرات گجت ها و گوشی های موبایلی در خواب کودکان چیست؟

تاثیرات گجت ها و گوشی های موبایلی در خواب کودکان چیست؟

امروزه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی بر همه ابعاد زندگی انسان تاثیر گذاشته است، چنانکه حتی برخی از کودکان و نوجوانان هم مدت های زیادی در طول روز به صرف انجام بازی های موبایلی و کار با گوشی می کنند، در حالی که بر اساس تحقیقات، گوشی ها موبایل سبب اختلال در خواب کودکان می شود و برای سلامتی آن ها مضر می باشد.

بر اساس نتایج اکثر تحقیقاتی، که در مورد تاثیر گجت ها (Gadjet) بر روی خواب انسان انجام شده اند، نشان می دهند که، بیشترین چیزی که بر سلامتی کودکان و نوجوانان ضرر و زیان دارد، استفاده از اسمارت فون ها (موبایل های هوشمند)، نوت بوک ها و ... می باشد.

بر اساس مقاله ای که در نشریه The Journal of Pediatrics چپ شده است، مغز انسان بر اساس کرونومتر کار می کند. از این رو، در طول ساعت های شبانه روز که نور وارد چشم می شود، منجر به کاهش شدید مقدار ملاتونین (Melatonin) می گردد. به این شیوه تمایل به خواب از بین می رود. و در ریتم و ارگانیسم بدن ناهماهنگی به وجود می آید. در زمانی که سیاهی چشم کودکان درشت می شود، چشم شفاف به نظر می رسد. از این رو، در کودکان حساسیت نسبت به نور بیشتر می باشد.

بر اساس نتایج 50 تحقیقی که در ارتباط به کودکان 5 تا 17 ساله انجام شده است، نشان داده است که، کودکانی که زمان بیشتری را در برابر صفحه نمایش می گذرانند، دچار اختلال در خواب می شوند.

محققان همچنین اعلام کرده اند که، بر اساس تحقیقات قبلی، در نتیجه تاثیر نور، در کودکان مقدار ملاتونین در مقایسه با بزرگ سالان دو برابر به سرعت و بیشتر کاهش می یابد.

هورمون خواب در نتیجه نور موبایل بیشتر به هم می ریزید، چرا که بر اساس تحقیقات نور آبی گوشی های موبایلی تاثیر زیادی در اختلال خواب دارد.

البته توجه داشته باشید که ایجاد اختلال در ریتم های دوره ای در تنها در صورت نگه داشتن گجت ها روبروی چشم به وجود نمی آید. بودن تلفن موبایلی، و با بودن نوت بوک در اتاق خواب بر روی خواب هم تاثیر گذار است.

مثلا کودکانی که زیر هشت سال می باشند، به طور متوسط روزانه 48 دقیقه در برابر صفحه نمایش (تلویزیون) وقت می گذرانند. و والدین خیلی موقع ها به این اعتراض نمی کنند. بلکه بر عکس قبل از خواب برای کودکان خود فیلم کارتون هم نمایش می دهند.

در حالی که، دوره قبل از مدرسه در کودکان زمان حساس و مهمی برای رشد کودکان می باشد. این می تواند بر روشد آنها تاثیرات منفی بگذارد. رسانه های دیجیتال، روز به روز بیشتر به زندگی کودکان وارد می شود و تاثیر زیادی بر روی آنها دارد در این مورد تحقیقات زیادی انجام گرفته است.

در نوجوانان دلیل این که از خواب سیر نمی شوند می تواند، در اکثر مواقع از تماشا کردن به صحنه های خش و تهاجمی در فیلم ها باشد. همچنین جت کردن با دوستان هم موجب بی خوابی می شود.

دانشمندان به والدین توصیه می کنند، که یک ساعت از قبل از خواب به کودکان خود موبایل ندهند، و برای تنظیم تایم خواب و بیداری همه لوازم الکترونیکی را از آن ها باید دور کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
تاثیرات گجت ها و گوشی های موبایلی در خواب کودکان چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)