تاثیرات پدر بزرگ و مادر بزرگ ها بر روی تربیت کودکان | نقش پدر و مادر بزرگ در تربیت کودکان

تاثیرات پدر بزرگ و مادر بزرگ ها بر روی تربیت کودکان | نقش پدر و مادر بزرگ در تربیت کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/20

در گذشته بسیاری از خانواده ها در کنار هم زندگی می کردند و لذا پدربزرگ و مادربزرگ در نگهداری و تربیت نوه ها نقش زیادی داشتند، امروزه هم به علت شاغل شدن خیلی از خانم ها، باز تا سن مهد کودک وظیفه نگهداری و مراقبت از کودک بر عهده پدر بزرگ و مادر بزرگ قرار می گیرد.

در دوران معاصر زنان به صورت فعال در عرصه های اجتماعی درگیر شده اند و بیشتر زنان در خارج از خانه شاغل هستند. اگر خانم ها متاهل و دارای فرزند می باشند، در کنار مسائل کاری یکسری از مشکلات هم به وجود می آید. یکی از این مشکلات عدم امکان مراقبت و تربیت از کودکان خود، در زمانی می باشد که مادر در خانه حضور ندارد.

مادری که از سرکار به خانه خسته و عصبی بر می گردد، زمان کافی برای گذراندن وقت با فرزند خود ندارد و نمی تواند رابطه سالمی با فرزند خود بر قرار نماید. لذا این دوران تا سن مهد کودک برای مادر و کودک دوران بسیار سختی است. ضعیف بودن ارتباط والدین با کودک در دوران رشد کودکان، موجب ایجاد برخی تاثیرات منفی در روابط اجتماعی کودکان در آینده می شود. به ویژه به علت تغییرات زود به زود کودکان در سال های ابتدایی زندگی، در خانه بودن والدین در رشد کودکان تاثیر زیادی دارد. اما مادرانی که نمی توانند کار خود را رها کنند، معمولاً فرزندان خود را قبل از مهد کودک، در نزد مادر بزرگ و پدر بزرگ و یا اقوام نزدیک خود می گذارند.

مادران شاغل برای اینکه از فرزندان خود مطمئن و آسوده خاطر باشند، اولین افرادی که کودک را به وی می سپارند، مادر و یا مادر شوهرشان می باشد. بودن کودک در خانه پدر و مادر بزرگ سبب ایجاد ثاثیراتی بر روی آن ها می شود. در جوامع ما، با وجود شاغل بودن و یا نبودن مادر، نقش مادر و پدر بزرگ ها در تربیت کودکان غیر قابل انکار است.

رسیدگی و مراقبت مادر و پدر بزرگ به نوه خود موجب می شود، که آنها زمان خود را مفید بگذرانند و در نتیجه میل به زندگی در آنها افزایش پیدا کند. در عین حال، برای نوه ها هم، بودن با مادر و پدر بزرگ دارای یکسری فوائدی می باشد. فوائدی مانند دوست داشتن نوه و عشق ورزیدن به وی، مراقبت کردن از نوه، دلسوزی کردن، تربیت اخلاقی نوه و کمک به داشتن روابط اجتماعی را در پی دارد. برای پدر و مادر هم بودن مادر و پدر بزرگ از دیدگاه استفاده از تجربیات آنها در تربیت کودک دارای اهمیت می باشد. والدینی که اولین فرزندشان به دنیا آمده و دارای تجربه بزرگ کردن فرزند نمی باشند، مادر و پدر بزرگ به عنوان راهنما بسیار اهمیت دارند.

در جوامع سنتی و در فرهنگی های مختلف مشاهده می شود، که پدر و مادر بزرگ ها در برابر فرزندان خود بسیار خود رای می باشند، ولی در برابر نواده های خود دمکرات و آزادمنش تر هستند.

رفتار برنامه ریزی شده و منظم والدین از سوی کودکان به عنوان رفتارهای دوست نداشتی برداشت می شود. در این موقع، اگر پدر و مادر بزرگ از همه خواسته های کودکان استقبال کنند، والدین از سوی کودکان قابل درک نخواهند بود. لذا میان تربیت مادر و مادربزرگ ها اختلاف به وجود می آید، که در این موقع کودک به سمتی تمایل پیدا می کند که، در آن خود را راحت حس می نماید. در چنین شرایطی گاهی مادر ناچار به پذیرش تربیتی می شود که آن را نمی پسندد. در زمانی مادر و پدر بزرگ در تربیت کودکان مسئول می شوند که، آنها در خانواده بیش از والدین بر روی کودکان تاثیرگذار باشند. بودن مادر بزرگ در خانه و رسیدگی وی به کودکان گاهی موجب کاهش مسئولیت و وظایف مادر در قبال کودک می شود. یکی از تاثیرات منفی که در زمان مراقبت و نگهداری مادر بزرگ ها به کودکان منتقل می شود، نحوه روابط و برخورد مادر بزرگ و پدر بزرگ با والدین می باشد. در این دوران چون کودکان هر چیزی را که می بینند، یاد می گیرند. لذا برخورد، شکل رفتار و واکنش های مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها به کودکان منتقل می شود. در چنین شرایطی احتمال دارد، والدین ناراحت شوند، اما فراموش نکنید که، این شرایط زودگذر است. با این حال، اگر والدین به این شرایط واکنش نشان ندهند و به تقویت آن کمک نمایند، احتمال دارد در آینده اختلالات و مشکلات دیگری به وجود آید.

در نتیجه مادر چه شاغل باشد و چه شاغل نباشد، مادر بزرگ هایی که در امر تربیت کودک به مادر کمک می کنند باید دقت لازم را داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*