تاثیرات هورمون های زنانه بر سلامتی و زیبایی زنان | هورمون های مفید برای زنان کدامند

تاثیرات هورمون های زنانه بر سلامتی و زیبایی زنان | هورمون های مفید برای زنان کدامند

بدن زنان در مقایسه با بدن مردان دارای هورمون های زیادی می باشد، برخی از این هورمون ها برای سلامتی زنان مفید است و نیز بر روی ظاهر و زیبایی آنها تاثیر می گذارد، البته مقدار زیاد و یا کم بودن این هورمون ها دارای عوارض خاص خود می باشد و تنها در صورت نرمال بودن مفید هستند، در این مطلب مهمترین هورمون های زنانه که بر سلامتی و زیبایی زنان تاثیر می گذارند را خدمت شما معرفی می کنیم.

هورمون ها بر روی سلامتی و زیبایی زنان تاثیر می گذارند. نرمال بودن میزان هورمون در ارگانیسم بدن برای سلامتی زنان و همچین ظاهر آنها بسیار مهم و ضروری می باشد. به همین دلیل به میزان هورمون های بدن خود دائم توجه داشته باشید. از جمله هورمون هایی که برای بدن زنان و زیبایی آنها موثر می باشند، عبارتند از:

1- هورمون استروژن:

این هورمون در تخمدان ها تولید می شود و یکی از اساسی ترین هورمون های زنانه می باشد. هورمون استروژن بازسازی سلول ها را سرعت می بخشد. موها و پوست را جوان می کند، از سلامتی و زیبایی مو و پوست محافظت می کند و نیز مانع از انباشت کلسترول در رگ ها می گردد.

اما اضافه بودن هورمون استروژن در بدن زنان سبب بزرگ شدن بیش از اندازه شکم و ران ها می گردد. علاوه بر این اضافه بودن این هورمون سبب ایجاد تومورهای خوش خیم در بدن می گردد. ولی کمتر بودن از میزان نرمال این هورمون در بدن، سبب پیری زودرس پوست، به وجود آمدن زودتر چین و چورک در روی پوست، بدتر شدن وضعیت موها، پر مو شدن برخی از نواحی بدن مانند صورت، سینه و دست ها می گردد.

2 - هورمون تستوسترون (Testosterone)

این هورمون به وسیله غدد فوق کلیه تولید می شود. وجود این هورمون سبب قدرت، توانایی و تقویت زنان می گردد. در صورت زیاد بودن این هورمون در بدن زن، اگر به انواع ورزش ها بپردازد، می تواند نتایج عالی بدست آورد. چرا که بافت عضلات را زودتر جمع می کند. با این حال در صورت زیادن بودن این هورمون در بدن، زنان بیشتر شبیه مردان می شوند.

3- هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin)

این هورمون در ارگانیسم بدن زنان ظرافت و زیبایی به وجود می آورد. افزایش میزان این هورمون در بدن زنان در زمان زایمان و بعد از زایمان روی می دهد. در زمان داشتن روابط عاطفی و فیزیکی و نیز استرس به میزان زیادی از این هورمون ترشح می شود. تنها به این دلیل در زمان تنش های روانی، فیزیکی و استرس زنان دوست دارند، بیشتر به وضعیت درسی فرزندان خود، پخت و پز و به فکر اطرافیان خود باشند.

4- هورمون تیروکسین (Thyroxine)

این هورمون به وسیله غده تیروئید ترشح می شود. هورمون تیروکسن هم بدن زنان و و هم مغز آنها را فعال و تقویت می کند. برای تنظیم مبادله مواد در بدن مفید است. از طرف دیگر هوش و حافظه زنان را بالا می برد. بیشتر بودن این هورمون در ارگانیسم، سبب می شود که زنان خیلی زودتر لاغر شوند، حتی در برخی موارد سبب ایجاد کم خونی هم می شود. و همچنین زنان احساسی می شوند و یا فراموش کار می گردند. ولی در صورت کم بودن این هورمون از حد نرمال در بدن زنان، سبب افزایش سریع وزن زنان می گردد و حتی می تواند سبب ناباروی هم گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 885
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1945
تعداد کل بازدیدها: 91168


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)